Kviklånsaftale redder vigtige sponsorater i dansk idræt
Kviklånsloven har gennem længere tid skabt usikkerhed om en række væsentlige sponsorater i dansk idræt. Loven, som trådte i kraft den 1. juli, forbød nemlig at fx logoer og reklamer fra banker måtte optræde i sammenhæng med spilfirmaer til kampe, i klubblade, på bandereklamer og lign.
Mandag blev der indgået en bred politisk aftale, som i praksis betyder, at alle almindelige banker kan fortsætte deres sponsorater i dansk idræt.
”Dét er intet mindre end en virkelig god nyhed. Kviklånsloven har truet med at efterlade flere af vores klubber, forbund og landshold med økonomiske lussinger, men med aftalen er det lykkedes for politikerne at forhindre tab af sponsorindtægter, som potentielt kunne være katastrofale,” konstaterer adm. direktør i Danmarks Idrætsforbund, Morten Mølholm Hansen.
”Vi vil gerne sige stor tak til politikerne og de politiske partier bag aftalen. Det er en lettelse, at den nu er effektueret. Både for vores eliteidræt, men også for de mange breddeklubber, som nyder godt af sponsorater fra lokale banker,” siger han.
DIF understreger, at man har sympati for intentionerne i kviklånsloven.
”Idrætten skal ikke være med til at fremme sammenhængen mellem ludomani og kviklån, og DIF går ind for stramninger på reklamer for spil. Men loven om kviklån har forhindret ansvarlige banker helt uden kviklån i at yde væsentlig økonomisk støtte til dansk idræt. Dét er der heldigvis lavet om på nu,” understreger Morten Mølholm Hansen.
Kontakter
Britt SpangsbergKommunikations- og HR-chef
Tlf:21536144bsb@dif.dkMorten Mølholm HansenAdministrerende direktør
43262025
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Kæmpe sportsfest i Herning - her er prisvinderne3.1.2026 22:53:02 CET | Pressemeddelelse
Der var gylden løber og fuld galla, da stjernerne fra både den danske sportselite og det brede foreningsliv blev hyldet ved SPORT 2025. Blandt aftenens prisvindere var en rørt Michael Mørkøv, der blev optaget i Sportens Hall of Fame.
Michael Mørkøv er nyt medlem af Sportens Hall of Fame3.1.2026 22:35:44 CET | Pressemeddelelse
Den tidligere cykelrytter Michael Mørkøv er medlem nummer 42 i dansk idræts fineste selskab, Sportens Hall of Fame.
Gidsel er Årets Sportsnavn 20253.1.2026 22:27:14 CET | Pressemeddelelse
Lørdag aften tilføjede Mathias Gidsel endnu en fornem titel til sit allerede imponerende håndbold-CV. Efter et enestående år blev han kåret som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025.
IF Bytoften fra Søborg er Årets Idrætsforening 20253.1.2026 22:24:25 CET | Pressemeddelelse
IF Bytoften fra Søborg vinder prisen AP Pension og DIF’s Årets Idrætsforening 2025 i kraft af sit store sociale engagement. Med prisen følger 80.000 kroner.
Håndboldherrerne er Årets Hold 20253.1.2026 22:03:05 CET | Pressemeddelelse
Med træner Nikolaj Jacobsen i spidsen kunne de danske håndboldherrer lørdag aften lade sig hylde, da de vandt prisen Bravida, DIF og Team Danmarks Årets Hold 2025. Ishockeyherrerne og 4 km-holdet i banecykling var med i opløbet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
