Kvickly åbner nyt varehus i Silkeborg
31.8.2020 06:00:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
For første gang i fire år er Kvickly på vej med et helt nyt varehus.
Det åbner i Silkeborg, enten i slutningen af 2021 eller begyndelsen af 2022.
Coop etablerer et 3.500 kvm. stort topmoderne Kvickly på Viborgvej i Silkeborg, hvor Sand Jensen Automobiler i dag har til huse.
Den erstatter den Kvickly, der i dag er på Søtorvet i Silkeborg. Her vil der i stedet blive bygget en helt ny SuperBrugsen på 2000 kvm.
”Vi er meget glade for, at det er lykkes at finde en rigtig god placering til Kvickly i Silkeborg. Området er i vækst og vi forventer, at det fortsat vil vokse de kommende år, hvor der tillige investeres meget i byudvikling. Kunderne i Silkeborg har været glade for Kvickly og i de nye rammer kommer vi til at kunne tilbyde vores nyeste og bedste elementer,” siger konst. kædedirektør for Kvickly, Torben B. Andersen
Afgørende for beslutningen har været kommunens planlagte vejprojekt, hvor Viborgvej og Nordre Ringvej kobles sammen i et nyt stort lyskryds. Dermed bliver placeringen central og varehuset nemt at komme til med ca. 180 lettilgængelige parkeringspladser.
Der bliver i første fase i alt 6.700 kvm, hvoraf Kvickly altså står for hovedparten. I forområdet til Kvickly vil der blive etableret et ca. 100 kvm. stort apoteksudsalg. Foran vil der kommet et OK tankanlæg med vaskehal.
Inden for meget kort tid forventer Kvickly at kunne offentliggøre navnet på, hvem der bliver varehuschef i den kommende Kvickly Silkeborg.
Yderligere information:
Kvickly: Konst. kædedirektør, Torben B. Andersen, 2053 5274
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Sustainable Brand Index 2026: Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand af de danske forbrugere10.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark.
Coops informationsdirektør går på pension4.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jens Juul Nielsen, der har været ansvarlig for Coop Danmarks interne og eksterne kommunikation de seneste 30 år, går på pension pr. 30. juni. ”Jeg tror, jeg langt fra er den eneste i branchen, der tænker Jens Juul, når Coop bliver nævnt. Jens har været rygraden i den altid saglige og nøgterne kommunikation, som har kendetegnet Coops kommunikation de sidste 30 år. Jens har været med, når det gik godt og mindre godt – men altid med en sikker og rolig hånd på kommunikationen, og det er absolut ikke givet, særligt i de forgangne år. I de 18 måneder, jeg har haft fornøjelsen af at arbejde sammen med Jens, har jeg lært meget, som jeg vil tage med mig videre. Jeg ønsker Jens alt det bedste, når pensionen skal nydes,” siger direktør Martin Hasgard Olesen. Rekrutteringen af en ny kommunikationschef påbegyndes nu. Samtidig udnævnes senior kommunikationsrådgiver Jacob Lassen, pr. 1 juni, til pressechef i en nyoprettet stilling. Jacob har været ansat i Coops kommunikationsafdeling i 6 år, og har g
Lille ny københavnsk chokoladeproducent kommer ud i 300 butikker27.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det, der begyndte i små lokaler på Nørrebro, når nu ud til millioner af danskere. Under et halvt år efter sejren ved Irma-prisen på Coops hovedkontor i september 2025 er Gleans prisvindende træstamme rykket ind i Irmas sortiment, og ud på hylderne i Kvickly og SuperBrugsen samt udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Lille århusiansk fødevareproducent kommer ud i knap 300 butikker24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den århusianske fødevarevirksomhed Nocla har med en innovativ tilgang til fødevareproduktion skabt en moderne dansk og økologisk fortolkning af en klassisk sojasauce. Produktet hedder Shoyu, og det er Noclas første i detailleddet, der nu, som en del af Irma-vareserien, rykker ind på hylderne i SuperBrugsen, Kvickly og udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Coop sænker priserne på over 200 mejeri-varer10.2.2026 08:55:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med Thise Mejeri investerer Coop i prisfald på økologisk mælk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
