PHM Danmark

Kunstnerkarréen klar til udlejning: Nye bæredygtige lejeboliger på Amager skaber rum til diversitet

18.9.2018 08:00:00 CEST | PHM Danmark | Pressemeddelelse

Del
Udlejningen af PensionDanmarks nye lejeboliger i Ørestad er i gang: Søndag d. 9. september 2018 var der første åbent hus for alle interesserede, og de fremmødte var især begejstrede for, at boligerne matcher forskellige beboertyper i forskellige livsstadier. Som en af de få nye boligejendomme i København er husdyr og bofællesskaber tilladt.
Udover miljømæssig bæredygtighed er der også fokus på social bæredygtighed i Kunstnerkarréen, som vil afspejle sig i beboersammensætningen.
Udover miljømæssig bæredygtighed er der også fokus på social bæredygtighed i Kunstnerkarréen, som vil afspejle sig i beboersammensætningen.

PensionDanmarks 95 nyopførte lejeboliger i Ørestad Syd står klar til indflytning i foråret 2019. Boligerne, som er fordelt på 67 lejligheder og 28 rækkehuse, er en del af PensionDanmarks strategi om øget fokus på bæredygtigt byggeri.

”Alle boliger i Kunstnerkarréen vil blive bæredygtighedscertificeret med DGNB Guld, hvilket stiller høje krav til byggeriet og vores samarbejdspartnere. Det er vigtigt for os at opnå dokumentation, så bæredygtigt byggeri ikke blot er noget, vi snakker om, men noget vi gør i praksis,” siger Marius Møller, ejendomsdirektør i PensionDanmark.

Med plads til alle

Der er også fokus på social bæredygtighed i Kunstnerkarréen. Det vil afspejle sig i beboersammensætningen, da karréen er indrettet med tre forskellige typer beboere for øje: dem, der ønsker fred og ro, dem, der elsker byens puls, og børnefamilierne, der drømmer om hus og have med byen inden for rækkevidde.

”Det er noget særligt at kunne tilbyde lejeboliger, der er så gennemtænkte i forhold til den enkelte beboers behov. Vi ser frem til at åbne dørene for mange forskellige potentielle beboere i en karré med gode forudsætninger for socialt liv beboerne imellem,” siger Maivi Herup, udlejningschef i DEAS, der varetager udlejning samt efterfølgende administration af Kunstnerkarréen.

Kunstnerkarréen ligger i Arenakvarteret, der som moderne bydel er i rivende udvikling. Fra ejendommen er der direkte adgang til bl.a. Kalvebod Fælleds grønne vidder, metrostationer, Royal Arena, Field’s samt skoler og institutioner.

Der er åbent hus hver søndag mellem 12.30-13.30. Læs mere på kunstnerkareen.dk.

Kort om Kunstnerkarréen

  • 67 lejligheder med 2-5 værelser
  • 28 rækkehuse med 5 værelser
  • 56 p-pladser i kælder til lejerne
  • Priser fra 9.950 kr./md.

For mere information

Udlejningschef Maivi Herup, DEAS, mobil 27 90 13 30

Kort om PensionDanmark

PensionDanmark A/S administrerer overenskomst- og virksomhedsaftalte arbejdsmarkedspensioner, sundhedsordninger og uddannelsesfonde for 721.000 medlemmer beskæftiget i 24.700 private og offentlige virksomheder. PensionDanmark er et kundeejet selskab, hvor hele overskuddet går til medlemmerne. Præmieindtægterne udgjorde 13,6 mia. kr. i 2017. Balancen er på 240 mia. kr.

Kort om DEAS

DEAS A/S er et af Danmarks førende ejendomsforvaltningsselskaber. Selskabet består af fem forretningslinjer: Ejendomsadministration, Asset Management, Facility Services, Udlejning og Offentlig-Privat Partnerskab (OPP). Vi tilbyder ydelser som administration af bolig- og erhvervsejendomme, ejer- og andelsboligforeninger samt management af butikscentre. Hertil kommer bygherrerådgivning, byggesagsadministration, energistyring, drift og vedligehold samt udlejning af bolig- og erhvervslejemål. DEAS administrerer cirka 2.000 ejendomme med cirka 76.000 lejemål i Danmark og har kontorer i København, Aalborg og Aarhus. DEAS A/S er et 100%-ejet datterselskab af DEAS Holding A/S.

Nøgleord

Billeder

Udover miljømæssig bæredygtighed er der også fokus på social bæredygtighed i Kunstnerkarréen, som vil afspejle sig i beboersammensætningen.
Udover miljømæssig bæredygtighed er der også fokus på social bæredygtighed i Kunstnerkarréen, som vil afspejle sig i beboersammensætningen.
Download

Information om PHM Danmark

PHM Danmark
PHM Danmark
Bellidavej 20
2500 Valby

+45 26 46 21 90https://www.phmgroup.dk/

Følg pressemeddelelser fra PHM Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PHM Danmark

DEAS samler drift og rådgivning under Jesper Gemmer17.6.2026 09:44:04 CEST | Pressemeddelelse

DEAS styrker organiseringen af sine drifts-, energi- og rådgivningsaktiviteter ved at samle Facility Service, Technical Real Estate Management, Technical Building Consultancy, IQ Energy og Sustainability i én samlet enhed under ledelse af Jesper Gemmer. Med den nye organisering ønsker DEAS at styrke samspillet mellem drift, teknik, energioptimering og rådgivning for at skabe endnu større værdi for kunderne og deres ejendomsporteføljer. Jesper Gemmer tiltrådte den 1. maj som Senior Director for området og har siden haft fokus på at samle de forskellige fagligheder i en fælles retning med fokus på kundeværdi, effektiv drift og langsigtet udvikling. "Vores kunder forventer i stigende grad, at drift, teknik, energi og udvikling spiller sammen. De udfordringer, som ejendomsejere står overfor i dag, kan sjældent løses inden for ét fagområde alene. Derfor samler vi nu kompetencerne tættere. Jesper kommer med en stærk kombination af strategisk forståelse, operationel erfaring og kommercielt fo

Taurus Ejendomsforvaltning kigger ind i rekordresultat for 2025 og skruer samtidigt op for foreningsindsatsen.9.4.2026 10:14:24 CEST | Pressemeddelelse

Taurus Ejendomsforvaltning, en del af PHM Danmark, oplever solid fremgang og forventer at fremlægge et rekordresultat for 2025 drevet af høj aktivitet i markedet og et skærpet fokus på kerneleverancer. Selskabet ser frem til at fremlægge resultaterne for 2025. Siden CEO Allan Holst Jensen tiltrådte for knap et år siden, har Taurus arbejdet målrettet med at styrke driften og skabe et stærkere fundament for vækst. “Vi har haft fokus på at få styrket vores kerneforretning og skabe en tydelig retning. Det begynder vi nu at se resultaterne af,” siger Allan Holst Jensen. Foreninger i fokus Taurus har traditionelt haft professionelle investorer som sit primære og strategiske fokus, hvilket fortsat vil være omdrejningspunktet for forretningen. Samtidig har Taurus har allerede opbygget en portefølje af foreninger – blandt andet via samarbejder med institutionelle investorer - og vil nu styrke indsatsen yderligere. “Vi ser en stigende efterspørgsel og har et godt fundament at bygge videre på. Fo

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye