Kulturnatten i Nykøbing Falster byder på kulturelle oplevelser for alle aldre
28.9.2022 11:00:00 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Årets Kulturnat falder tæt på efterårsjævndøgn, hvor dag og nat er næsten lige lange. Vi tænder lys i mørket og inviterer til kulturfest for både små og store, når kulturaktører fra Guldborgsund og inviterede kunstnere viser noget af alt det, kulturscenen har at byde på.
Samtidig med Vores Nykøbings Late Night sætter vi gang i byen med koncerter, dans, teater, workshops, udstillinger, sang, oplæsning, gadeakrobatik, quizzer og ukendte historier, der vil få dig til at grine, gyse, drømme, nynne, undres og glædes.
I år rækker vi blandt andet ud til det unge publikum mellem 15-25 år. Graffitikunstner Victor Roer inviterer til graffitiworkshop på Torvet, Teatret Maskens Ungedramaturgiat har planlagt en hel aften for deres jævnaldrende med teater og musik, unge fra Jules – Dedicated to Dance viser showdance og Kulturnatten slutter af med koncert med Aksglæde, hvorefter Silent Discos to live DJs spiller op til dans.
Formand for Guldborgsund Kommunes Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalg, Ole K. Larsen siger: ”Det er et utrolig flot Kulturnatprogram, der præsenteres i år. Der er ikke bare mulighed for at komme rundt i hele Nykøbings midtby og få et indtryk af de aktiviteter, som vores mange dygtige kulturaktører tilbyder Guldborgsunds borgere, men der er også plads til at gå på opdagelse i Kulturnattens tema, og de mange lag, det rummer. Mellem lys og mørke er en overskrift, der gør det muligt at sætte fokus på klimamål og grøn omstilling, uddannelse, livskampe, hemmelige fortællinger og mysterier, men også et tema, der giver rum til sjove, smukke og sanselige oplevelser som lysinstallationer, ildshows, ugle-klapning, maskedekoration, fantasyspil eller smagen af mad fra den mørke middelalder. Jeg glæder mig personligt meget til at blive overrasket, oplyst og underholdt på min vej gennem vores rige kulturliv.”
Tag din kæreste, dit barn, din far eller din bedste veninde i hånden og kom til et brag af en Kulturnat, der folder sig ud mellem lys og mørke.
Se hele programmet på www.guldborgsund.dk/kulturnatten
Kulturnatten er blevet til i et samarbejde mellem Guldborgsunds kulturaktører, Vores Nykøbing og Guldborgsund Kommune. Aktiviteter under Kulturnatten er desuden støttet af Kulturregion Storstrøm, Guldborgsund Ungeråd, Statens Kunstfond og EU-projektet Kreativ Lab - Digital Soundscapes under Interreg DE-DK .
Kontakter
Fritidskonsulent Søren Hyllegaard
Tlf: 25180306
Kulturkonsulent Julie Damgaard
Tlf: 25181899
Ole K. LarsenFormand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget
Tlf:25 18 03 98byokl@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Invitation: Åbning af Hesnæs Havn19.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter stormen i efteråret 2023 har Hesnæs Havn været under genopbygning – nu er havneområdet klar, opdateret og mere modstandsdygtigt end nogensinde før.
Fire åbninger på ni dage markerer udviklingen langs Guldborgsunds kyst18.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra Gedser til Hesnæs åbner Guldborgsund Kommune på ni dage fire nye oplevelser langs kysten – fra udsigtsplads og vandrerute til lydkunst og en genopbygget havn.
Grøn trepart: Maglemosen skal naturgenoprettes15.6.2026 18:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8. september 1984 bragte Folketidende nyheden om at 12 lodsejere var gået sammen og havde investeret 1,6 millioner kroner (ca. 4,3 mio kr i 2026) til dræning af 180 hektar i Maglemosen. Nu skal pumpen nedlægges og mosen reetableres.
Storstrømmens broløb samlede tusindvis til historisk løbefest9.6.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af løbere, frivillige og tilskuere skabte søndag en folkefest omkring Storstrømmens Broløb og den sidste store løbeoplevelse over både den gamle Storstrømsbro og den nye Dronning Margrethe II’s Bro.
Guldborgsund Kommune forlænger og udvider samarbejdet med UCE om undervisningsforløb til folkeskoleelever3.6.2026 08:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune fortsætter succesfuldt samarbejde med UddannelsesCenter Sydøstdanmark (UCE), der siden 2017 har givet folkeskoleelever i 4., 5. og 7. klasse praksisnære undervisningsforløb inden for natur og teknologi, håndværk og design, bæredygtighed og grøn omstilling. Aftalen forlænges nu i yderligere tre år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


