Kulturborgmester: Muligheden for at bygge og renovere idrætsanlæg er længe ventet
26.5.2021 18:21:06 CEST | Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen | Pressemeddelelse
Regeringens udspil, der bl.a. skal give Københavns og Frederiksberg Kommune mulighed for at investere en milliard kroner til renovering og byggeri af nye idrætsanlæg frem til 2030, falder på et tørt sted. For København skal ikke alene følge befolkningsvæksten i byen, men også mindske gabet til landets øvrige kommuner mest muligt. Det mener Franciska Rosenkilde (Å), kultur- og fritidsborgmester i København.
”Det er ikke nogen nyhed, at København halter langt efter landets øvrige kommuner, når det gælder idrætsanlæg. Derfor er regeringens udspil også et godt initiativ, der giver os mulighed for at gennemføre flere af de beslutninger om opførelse og renovering af idrætsanlæg, vi har truffet i kommunen, men ikke kunne realisere pga. et stramt anlægsloft. Det er godt nyt for københavnerne,” siger kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde.
Ifølge kultur- og fritidsborgmesteren er det positivt, at regeringen anerkender Københavns særlige problem på idrætsområdet. Forude ligger derfor et arbejde med at afklare, hvordan pengene skal findes og bruges bedst muligt:
”I København tager vi imod enhver håndsrækning, der kan afhjælpe udfordringen med stigende befolkningsvækst og manglende idrætsfaciliteter. Med udspillet står vi nu foran et vigtigt politisk arbejde, hvor vi skal prioritere fordelingen af pengene, så københavnere i alle aldre kan have et aktivt fritidsliv og være en del af de sunde fællesskaber. Derfor er det vigtigt for mig, at vi både kigger på fodboldbaner og svømmehaller såvel som skateparker og dansehaller,” siger kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde.
Franciska Rosenkilde har bedt Kultur- og Fritidsforvaltningen om at sætte punktet på dagsordenen ved det kommende møde i Kultur- og Fritidsudvalget, med henblik på politiske drøftelser om det videre forløb.
Fakta:
- I Københavns Kommune er der 5.146 indbyggere pr. fodboldbane. Landsgennemsnittet er 1.272.
- I Københavns Kommune er der 30.387 indbyggere pr. svømmeanlæg. Landsgennemsnittet er 15.013.
- I Københavns Kommune er der 12.762 indbyggere pr. idrætshal. Landsgennemsnittet er 3.497.
Kontakter
Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde via pressekonsulent Morten Vikær, 24 87 91 88
Information om Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rådhuspladsen 1
1599 København V
+45 33 66 33 66https://www.kk.dk/kff
Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rekordmange har brevstemt i København24.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Knap 57.000 københavnere har brevstemt forud for folketingsvalget.
Overblik over kommunale øvelokaler og atelierer skal styrke udviklingen af Københavns udøvende kunstnere og det øvrige kulturliv17.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny kortlægning giver et samlet overblik over en række faciliteter i København, der understøtter det kunstneriske landskab inden for musik, visuel kunst og scenekunst.
Vil du hjælpe københavnerne trygt gennem valgdagen?10.3.2026 08:55:49 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune søger valgtilforordnede og aftentællere, der skal sikre, at valghandlingen ved folketingsvalget sker både sikkert og smidigt. Tilmeldingen er nu åben.
Nu kan du brevstemme 13 steder i København3.3.2026 15:21:53 CET | Pressemeddelelse
Folketingsvalget er skudt i gang, og frem til den 20. marts 2026 kan du brevstemme. Københavns Kommune har åbnet et nyt brevstemmested, så man nu kan stemme 13 steder i byen.
Nyt bogsorteringsanlæg skal følge med københavnernes læselyst27.2.2026 12:20:03 CET | Pressemeddelelse
Københavnernes læselyst vokser, og det ses i det fortsat stigende bogudlån på bibliotekerne. For at kunne følge med behovet har Københavns Biblioteker nu udskiftet deres bogsorteringsanlæg, så københavnerne kan få deres bøger hurtigere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum