Kulden nærmer sig: Sådan gør du nemt varmeregningen mindre

Årets koldeste måneder nærmer sig, og dermed bliver det også dyrere at varme sin bolig op. Det kan ses på varmeregningen, som dog kan blive mere opmuntrende at kigge på, hvis du følger en række ret simple råd.
”Det kan virke som små gevinster, men hvis du følger bare et par af rådene, bliver det faktisk til mange penge hen over et år. Er du ud over varmen også opmærksom på dit elforbrug, så begynder det virkelig at kunne ses på kontoen,” siger Michelle Dall Nørgaard, der er produktchef for el og naturgas hos energiselskabet OK.
Sænk temperaturen
Først og fremmest kommer du langt med en lidt lavere temperatur i dine rum. Én grad lyder ikke af meget, men hvis du sænker temperaturen bare en enkelt grad i hele huset, så sparer du faktisk cirka fem procent på varmeregningen.
”Her er der mange penge at hente, og de færreste vil mærke én grads forskel. Hvis man får det koldt, kan man altid tage lidt ekstra tøj på. Af hensyn til fugt skal temperaturen dog ikke under 18 grader. Hvis du vil gøre én ting, så start her,” lyder det gode råd.
Hvis du styrer rumtemperaturen med termostater, så overvej også at indstille dem ens. På den måde modarbejder termostater med forskellige indstillinger ikke hinanden.
”Og derudover er det en god idé at lukke døren mellem de rum, hvor du ønsker forskellig temperatur – det kunne fx være et lidt lunere badeværelse,” siger Michelle Dall Nørgaard.
Gardiner og korte bade
Næste tip er også ganske simpelt. Hvis du trækker gardiner og persienner for om aftenen og natten, er det med til at forhindre varmetab gennem vinduerne. Træk dem fra igen om dagen for at få så meget lys og varme ind som muligt.
Hvis du virkelig vil spare penge, så kig på dine badevaner. For selvom varme bade er ganske rare, så kan du spare mange penge ved at forkorte dem nogle minutter. Det giver en væsentlig besparelse hen over et år, siger Michelle Dall Nørgaard.
Ifølge Energistyrelsen kan en familie på fire personer spare omkring 6.000 kroner om året ved at korte sine bade med 2 minutter om dagen.
Det kan også være en god idé at anskaffe sig en vandbesparende bruser, der bruger væsentligt mindre vand end en almindelig. Gode sparebrusere sørger endda for, at du ikke kan mærke, at du bruger mindre vand.
Service på din varmekilde
Et sidste råd er at give din varmekilde et serviceeftersyn – uanset om det er varmepumpe, gas- eller oliefyr. Regelmæssige eftersyn sørger for, det hele kører som det skal og sparer dig for en del penge i længden.
Følger du nogle af disse tips, så er du ikke alene. Energistyrelsen har lavet en undersøgelse, der viser, at en stor del af danskerne har fokus på at spare for tiden.
Undersøgelsen viser, at 6 ud af 10 danskere forventer at skrue ned for varmen denne vinter sammenlignet med sidste vinter. Derudover forventer 7 ud af 10 at skære ned på el-forbruget sammenlignet med sidste år.
Ifølge undersøgelsen vil:
- 80 procent skrue ned for varmen for at spare penge.
- 50 procent skrue ned for at mindske Danmarks afhængighed af russisk energi.
- 43 procent skrue ned for at gøre noget godt klimaet og miljøet.
- 35 procent skrue ned for at bidrage til at Danmarks energiforsyning ikke kommer under pres.
Nøgleord
Kontakter
Kristoffer WeibelKommunikationskonsulent
krwe@ok.dkBilleder
Information om OK
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab
- OK tæller udover moderselskabet OK også datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Plus.
- OK omfatter mere end 670 tankstationer, mere end 200 vaskehaller samt 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK er landsdækkende leverandør af benzin, diesel, e-mobilitet, transportdiesel, fyringsolie, smøremidler, naturgas og elektricitet til både erhverv og private. Desuden leverer OK rådgivning, projektering og installation af varmepumpeløsninger i alle størrelser.
- OK har tre biogasstationer og lægger desuden tankstationer til fire af Everfuels brint-tankanlæg
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Nu er der udsigt til flere lynladere i Århus10.9.2025 12:45:25 CEST | Pressemeddelelse
Til næste år bliver det lettere for bilister i og omkring Århus at få lynhurtig strøm på elbilen. Energiselskabet OK er gået i gang med etableringen af en ny ladepark lige uden for centrum.
Planlæg dit elforbrug: I dag runder elprisen 5 kroner – det højeste i over to måneder8.9.2025 14:09:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge at spare ved at overveje, hvornår du bruger strømtunge apparater eller oplader elbilen i dag. Strømpriserne når senere på dagen det højeste niveau i et par måneder. Især de tidlige aftentimer bliver dyre.
Der er 85 procent flere el-lastbiler på vejene end sidste år – men det er alt for få3.9.2025 08:30:33 CEST | Pressemeddelelse
Væksten tager fart, men kun en lille andel af den danske lastbilflåde kører på el. El-lastbilerne er stadig få, fordi totaløkonomien har svært ved at matche brændstof. Der er behov for øget politisk fokus for at sætte strøm til elektrificeringen af den tunge transport.
OK's nye ladepark står klar til brug i Haverslev29.8.2025 16:35:40 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det blevet nemmere at få strøm på bilen i Haverslev tæt på E45-motorvejens afkørsel 33.
OK på vej med ny ladepark i Ringe25.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Inden længe bliver det nemmere at få strøm på bilen i Ringe. Energiselskabet OK udvider sine faciliteter på Lombjergvej 2A med spritnye lynladere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum