Kristendemokraterne bliver en del af gymnasieforligskredsen
16.6.2021 09:33:01 CEST | Undervisningsministeriet | Pressemeddelelse
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil er glad for at have partiet med i aftalen om elevfordeling og hilser Kristendemokraterne velkommen i gymnasieforligskredsen.
”Det er glædeligt at få Kristendemokraterne med i forligskredsen. Jeg har arbejdet sammen med partiet helt tilbage til dengang, det hed Kristeligt Folkeparti, og altid oplevet det som konstruktivt i uddannelsespolitikken, hvor de forfægter deres synspunkter med vid og ånd. Jens Rohde har som person været repræsenteret i forligskredsen hele vejen igennem, og jeg ser frem til et fortsat godt samarbejde,” siger børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil.
Landsformand for Kristendemokraterne, Isabella Arendt, glæder sig også over aftalen om elevfordeling og ser frem til det kommende samarbejde i gymnasieforligskredsen.
"For KD er det en selvfølge at tage ansvar for de store og vigtige områder i vores samfund – også når det bliver svært. Derfor er vi glade for at komme med i gymnasieforligskredsen, så vi kan tage ansvar for nogle af de ungdomsuddannelser, der er en afgørende del af undervisningspolitikken," siger landsformand for Kristendemokraterne Isabella Arendt.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt pressetelefonen på tlf. 2240 0930 for pressehenvendelser til ministeren eller ministeriet.
Eller skriv til presse@uvm.dk
Det er ikke muligt at sende sms'er til pressetelefonen.
Information om Undervisningsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Undervisningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Undervisningsministeriet
Ny eksamensform på hf skal modvirke snyd med AI25.9.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever på hf skal som noget nyt fremover til en mundtlig eksamination, når de har skrevet den større skriftlige opgave på uddannelsen.
Undervisningsministeren afsætter midler til økonomisk nødlidende institution21.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Undervisningsministeren afsætter midler på finanslovsforslaget for 2027 til FGU Hovedstaden, der i flere år har været økonomisk udfordret.
11,8 procent består ikke folkeskolens afgangsprøve i dansk og matematik14.9.2026 17:35:43 CEST | Pressemeddelelse
Flere og flere elever består ikke dansk og matematik i folkeskolen.
PISA-undersøgelse: Danske elevers faglige niveau er lavere end nogensinde målt før8.9.2026 09:36:45 CEST | Pressemeddelelse
PISA 2025 viser markante fald i danske elevers faglige resultater på tværs af både læsning, matematik og naturfag. De danske elever ligger på deres hidtil laveste niveau i undersøgelsens historie.
Langvarigt skolefravær stiger – regeringen styrker indsatsen27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden skoleåret 2018/2019 er andelen af elever med langvarigt bekymrende fravær i folkeskolen steget markant. Det viser ny undersøgelse, der også giver anbefalinger til at få eleverne tilbage på skolebænken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
