Krigen annullerer industriens ordrer
4.5.2022 07:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Danske virksomheder rammes hårdt af krigen i Ukraine. Markeder i øst er lukkede og det er blevet sværere at skaffe råvarer og materialer til at producere. Hele 55 procent af Danmarks produktionsvirksomheder – fra medicin over mursten og metalvarer til fødevarer - angiver i en ny DI-undersøgelse, at de har fået annulleret ordrer på grund af krigen.
- Krigen er en ulykkelig menneskelig tragedie. Og så har den stor indflydelse på den daglige drift i danske produktionsvirksomheder. De mange annullerede ordrer betyder lavere vækst i dansk produktion, hvor mange må på jagt efter nye underleverandører eller nye markeder, siger underdirektør Morten Granzau Nielsen.
Mere end to ud af tre produktionsvirksomheder, 67 procent, angiver, at deres vækstudsigter er svækket på grund af krigen i Ukraine. Det er en kraftig svækkelse af vækst og udvikling i dansk erhvervsliv, fortæller Morten Granzau Nielsen.
- Krigen har direkte indflydelse på mange virksomheder, der får materialer eller råstoffer fra Ukraine, Rusland eller Hviderusland eller har haft de tre lande som markeder. Men også indirekte påvirker krigen mange danske produktionsvirksomheder – eksempelvis dem, der har underleverandører, som er afhængige af de tre lande. Mange produktionsvirksomheder mærker derfor krigens effekter, siger han.
Annulleringerne af ordrer fordeler sig ret ligeligt mellem undersøgelsens tre mulige årsager til annullerede ordrer. 30 procent af de 299 adspurgte produktionsvirksomheder har været nødt til selv at annullere ordrer, 26 procent har oplevet, at kunder annullerer ordrer, og 23 procent har fået annulleret ordrer af leverandører.
Analysen baserer på sig svar fra 299 produktionsvirksomheder, som tilsammen har cirka 40.000 ansatte i Danmark. Det svarer til 12 procent af beskæftigelsen inden for industrien.
Følg os på:
Kontakter
Underdirektør Morten Granzau Nielsen, 2245 4620
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Virksomhederne kalder på fast kurs og klare rammer på vejen mod klimaneutralitet9.6.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industris nye udspil Klimaneutral i 2045 samler erhvervslivets anbefalinger og markerer, at Danmark nu har under 20 år til at sikre klimaneutralitet. DI ønsker, at virksomhederne skal spille en endnu vigtigere rolle i omstillingen, at der skal flere midler til klimateknologier, og at kommende klimamål aftales sammen med finansiering og virkemidler.
DI: Kontrakt på CO₂-fangst hos Aalborg Portland er en milepæl for klimaet og dansk CCS9.6.2026 09:32:50 CEST | Pressemeddelelse
Underskrivelsen af kontrakten mellem Aalborg Portland og Energistyrelsen markerer et afgørende gennembrud for CO₂-fangst og -lagring (CCS) i Danmark. Med aftalen tages et konkret skridt mod at etablere Danmarks største storskala CCS-værdikæde og en milepæl for industrielle CCS-projekter i EU.
DI lancerer nyt Afrika-netværk: Skal styrke danske virksomheders adgang til forretning i Afrika4.6.2026 10:15:10 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri (DI) lancerer i dag et nyt Afrika-netværk med støtte fra Udenrigsministeriet, der skal styrke dansk erhvervslivs engagement på kontinentet og sætte kursen for en tættere kobling mellem udviklingsbistand og handel.
DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår3.6.2026 14:43:08 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår for erhvervslivet.
DI: Erhvervslivet ser frem til samarbejde om totalberedskabet3.6.2026 13:54:21 CEST | Pressemeddelelse
- Stort tillykke Lisbeth Bech-Nielsen og velkommen i Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab, siger underdirektør og chef for samfundssikkerhed i landets største erhvervsorganisation, Rasmus Anderskouv, Dansk Industri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


