Krifas formand trækker sig
14.11.2022 12:00:00 CET | Krifa | Pressemeddelelse
Eik Dahl Bidstrup valgte tidligere i dag at trække sig som Krifas formand, en post han har bestredet de sidste 1½ år.
Dette sker af familiemæssige årsager, og fordi Eik Dahl Bidstrup har fundet det stadigt vanskeligere at forene en formandspost for en organisation med hovedsæde i Aarhus med en bopæl i Dragør.
Eik Dahl Bidstrup siger: ”Mange tak til Krifa for 1½ gode år i spidsen for en fantastisk organisation med så mange engagerede og dedikerede medarbejdere for arbejdslystsagen. Jeg er ked af, at det må stoppe allerede nu, men jeg må erkende, at opgaven har tæret mere på det familiemæssige, end jeg regnede med. Jeg ser nu frem til at kunne prioritere familien og til at følge Krifa på afstand.”
Næstformand Mikael Arendt Laursen siger: ”Jeg vil gerne sige tak til Eik for de 1½ år, han har bestredet formandsposten. Eik har især bidraget med at positionere Krifa i medierne og blandt politikerne. Krifa står nu et godt sted i forhold til at kunne fortsætte det vigtige arbejde med at give flere danskere muligheden for at opleve god arbejdslyst.”
Mikael Arendt Laursen og to medlemmer af bestyrelsen udgør i fællesskab formandskabet, indtil en ny formand er valgt. Bestyrelsen har endvidere sat en proces i gang for at finde en ny kandidat til posten, der skal vælges på foreningens ordinære repræsentantskabsmøde i juni 2023.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt:
Adm. direktør Preben R. Jørgensen, 25444063, prj@krifa.dk
Næstformand Mikael Arendt Laursen, 27446699, marl@krifa.dk
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Arbejdslivskommission bør også se på udfordringer i dagpengesystemet4.5.2026 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Et effektivt og robust dagpengesystem er en vigtig forudsætning for et godt og velfungerende arbejdsliv. Derfor bør en kommende arbejdslivskommission ud over vigtige emner som bedre worklife-balance og forebyggelse af stress også omfatte de aktuelle udfordringer i dagpengesystemet herunder den faldende forsikringsgrad.
Krifa: Ulovliggør blokade mod virksomheder med overenskomst17.4.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være ulovligt at indlede blokader mod overenskomstdækkede virksomheder med ordentlige løn- og arbejdsforhold. Sådan lyder opfordringen i et brev til folketingspolitikerne fra Jane Heitmann, formand for Krifa, efter at fagforbundet 3F landet over har truet en række virksomheder som webshoppen Viamaja i Viborg, eventstedet Tobbers i Kolding og senest industrivirksomheden Bendix Tool i Kalundborg med blokade og sympatikonflikter. Alle virksomheder med overenskomster og gode vilkår for de ansatte helt efter bogen i den danske model.
Krifa: Stress bør få høj prioritet i kommende regeringsgrundlag10.4.2026 13:22:12 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmiljølovgivningen bør udvides med krav om trivselsmåling og stress-politik for at sikre, at flere arbejdspladser sætter fokus på stress og mistrivsel. Samtidig skal stress give udvidet mulighed for lægehenvisning til psykologhjælp. Forslaget om langt større fokus på medarbejdernes mentale trivsel i forbindelse med de lovpligtige arbejdspladsvurderinger kommer fra Krifas formand, Jane Heitmann, der opfordrer til, at forebyggelse af stress får en hel central rolle i det kommende regeringsgrundlag.
Krifa: Venstre viser vejen mod bedre hjælp til nedslidte16.3.2026 16:10:31 CET | Pressemeddelelse
Nedslidte lønmodtagere skal have lige muligheder for at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet uanset, hvor mange år de har arbejdet, eller hvilken faggruppe de tilhører. Derfor glæder Krifas formand, Jane Heitmann, sig over, at Venstre i sit økonomiske udspil ”Vores plan for et Danmark i sikre hænder” vil forbedre seniorpensionen.
Fra trumfkort til sorteper – danskerne siger nej tak til Arne-pension5.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Gør som danskerne. Drop Arne-pensionen. Sådan lyder opfordringen til regeringen fra Krifas formand, Jane Heitmann.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
