Krifa håber på smidig genåbning af beskæftigelsesindsatsen

Krifas medarbejdere og medlemmer er vant til at navigere efter stramme deadlines og ubøjelige regler, når det kommer til beskæftigelsesindsatsen. Siden 20. marts har mange af reglerne dog været på standby på grund af Corona-nedlukningen, men hvor længe det vil fortsætte, er endnu uvist.
Der stilles ikke de samme krav til landets ledige, da de naturligvis har sværere ved at søge job og komme i tilskudsordninger og praktik, når mange virksomheder har medarbejderne til at arbejde hjemmefra eller er i krise på grund af Coronavirus. Beskæftigelseschef i Krifa Marianne Ehlers håber på en smidig genåbning for både a-kasser og deres medlemmer.
- Krifa har sendt en række inputs til Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering i håb om, at der kommer overgangsperioder, hvor der samtidig slækkes på nogle af de stramme tidsfrister, som normalt præger beskæftigelsesreglerne, siger Marianne Ehlers.
Skal give mening
Krifa opfordrer desuden til, at overgangsperioder skal sikre, at hverken medlemmer eller a-kasser skal bruge unødvendig tid fx på rådighedssamtaler med de medlemmer, som formentligt hurtigt kommer i arbejde, når Danmark igen er åbnet helt op.
- I Krifa overholder vi selvfølgelig love og regler, men vi har samtidig stort fokus på det enkelte menneske, og at de skal kunne se meningen og værdien i fx de møder, vi holder, lyder det fra beskæftigelseschefen, der fortsætter:
- Vi vil meget gerne tale med vores medlemmer, men indholdet i samtalerne skal være relevant og kunne tilpasses den enkelte.
Mere valgfrihed
Selv om ledige under Corona-krisen er fritaget for rådighedssamtaler, har Krifa haft stor succes med at holde dem alligevel – over telefonen.
- Vi har både fået ordnet de praktiske ting som CV, men derudover har medlemmerne været så glade for at have en at tale med om, hvordan de egentligt har det i denne underlige tid, hvor de enten lige har mistet deres job eller har svært ved at komme videre i jobsøgningen, fortæller Marianne Ehlers.
Før nedlukningen af Danmark var det en regel under beskæftigelsesindsatsen, at ledige altid skulle møde fysisk op til rådighedssamtalerne. Marianne Ehlers håber, at der åbnes for mere valgfrihed på den anden side af genåbningen.
- Det kan sagtens lade sig gøre at have en nærværende samtale over telefonen eller på computeren. Fleksibiliteten betyder meget for medlemmet, og hvis det fungerer, hvorfor skal de så tvinges til at møde fysisk op? Spørger Marianne Ehlers.
Højere ledighed
Krifa forudser, at der vil gå et godt stykke tid, inden arbejdsmarkedet er tilbage i normal tilstand. I a-kassen forventer man derfor en højere ledighed resten af året.
- Derfor har vi også ønsket, at man slækker lidt på kravet til at joblogge, og hvor mange job man skal søge. Medlemmerne skal jo ikke straffes for, at det hele har været lukket ned og lukker langsomt op igen, siger Marianne Ehlers.
Kontakter
Beskæftigelseschef i Krifa Marianne Ehlers: mef@krifa.dk/25444055
Pressekoordinator Fie Rødkjær Møller: frn@krifa.dk/21642021
Fie Rødkjær MøllerPressekoordinator
Tlf:21642021frn@krifa.dkBilleder
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa og ITD Arbejdsgiverforening indgår fleksibel 3-årig transportoverenskomst1.7.2025 06:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Fleksibilitet, smidighed og lokal medbestemmelse er omdrejningspunktet for en ny treårig overenskomst på transportområdet mellem Krifa og ITD Arbejdsgiverforening.
Krifa: Aftale om udenlandsk arbejdskraft er en skinmanøvre for at beskytte FH-fagbevægelsen30.6.2025 13:46:33 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens aftale med Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Dansk Arbejdsgiverforening (DA) om udenlandsk arbejdskraft handler om politisk beskyttelse af den nødlidende fagbevægelse organiseret under FH og ikke om virksomhedernes reelle muligheder for udenlandsk arbejdskraft. Det vurderer Krifas formand, Jane Heitmann.
Krifa: Nye tal forstærker billedet af den danske model som en mindretalsmodel19.5.2025 12:52:47 CEST | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) mistede i 2024 igen tusindvis af medlemmer, mens især de frie og uafhængige lønmodtagerorganisationer uden for hovedorganisationerne tilsammen havde stor fremgang med 15.897 flere medlemmer end året før. En medlemsudvikling der er velkendt.
Krifa: Vigtigt princip om individuel indsats til ledige knæsættes9.4.2025 12:39:18 CEST | Pressemeddelelse
Den netop indgåede aftale om en ny beskæftigelsesreform indeholder en banebrydende og meget principiel ændring i beskæftigelsesindsatsen. For første gang introduceres en individuel tilrettelagt beskæftigelsesindsats, der tager udgangspunkt i den lediges egne forudsætninger for hurtigt at komme tilbage på arbejdsmarkedet, pointerer Jane Heitmann, formand for Krifa.
Regeringen vil ikke digitalisere og sender milliardregning til a-kassemedlemmerne20.3.2025 14:40:49 CET | Pressemeddelelse
Digitale samtaler er lige så effektive som fysiske, når det gælder om at få dagpengemodtagerne tilbage på arbejdsmarkedet. Alligevel fastholder regeringen i sit udspil til de igangværende forhandlinger om fremtidens beskæftigelsessystem, at dagpengemodtagernes første samtale med a-kassen skal gennemføres som et gammeldags fysisk møde. Det politiske krav om fysiske møder med alle ledige dagpengemodtagere tvinger a-kasserne til at opretholde et fintmasket net af filialer, hvilket koster op mod 400 millioner kroner årligt i mistede produktivitetsgevinster, viser ny Krifa-analyse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum