Krifa-formand om pensionsforhandlinger: Vi er mennesker og ikke brikker i en valgkamp
7.2.2019 09:39:19 CET | Krifa | Pressemeddelelse

Den seneste tid har politikerne stået i kø for at foreslå ændringer i pensionsreglerne. Der er bred enighed om, at man gerne vil tage hånd om de nedslidte. Men hvordan, det skal gøres, er mere uklart.
Søren Fibiger Olesen, der er formand i fagforeningen Krifa, vil gerne opfordre til, at politikerne husker, at der er tale om rigtige mennesker:
- Vi må ikke spille hasard med folks fremtid og stille dem noget i udsigt, som ikke har gang på jord. For mange af de nedslidte mennesker er det her ikke bare et komma i en valgkamp, der allerede er i fuld gang. Det er hele deres liv, siger han.
Skal ikke i samme kasse
Mange af de seneste forslag går på, at personer fra bestemte brancher skal kunne gå på pension før andre. Et andet forslag går på, at dem, der kommer tidligt på arbejdsmarkedet, står først i pensionskøen.
- Vi kan ikke proppe hele brancher ned i den samme kasse. Vi er alle forskellige, og vi har ikke de samme behov. Det bør ikke være et tal eller en kolonne i et Excel-ark, der afgør, om du er nedslidt. Det bør være en lægelig vurdering, siger Søren Fibiger Olesen og påpeger, at tal fra Krifas Videncenter for God Arbejdslyst viser, at arbejdslysten stiger i takt med alderen.
- Arbejdspladserne bør fokusere på gode seniorløsninger, så det bliver attraktivt at blive på arbejdsmarkedet. Ligesom de mennesker, som er nedslidte og syge, skal kunne trække sig tilbage, når de ikke længere kan holde til at arbejde, fortsætter formanden og tilføjer, at stress kan sætte dybe spor, som også kan have afgørende betydning for, hvor mange år man kan arbejde.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere spørgsmål eller ønske om interview kontakt:
Fie Rødkjær Møller, pressekoordinator, Krifa: frn@krifa.dk/51381898
Billeder
Information om Krifa
Krifa er en a-kasse og fagforening, som arbejder for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og generelt i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Regeringen vil straffe en halv million lønmodtagere for deres valg af fagforening2.6.2026 16:55:51 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regering lægger sig ud med en halv million lønmodtagere fra første dag. De skal straffes økonomisk for deres valg af en fri og uafhængig fagforening, mener regeringspartierne og deres parlamentariske grundlag i Enhedslisten. Men det er en helt forkert kurs, fastslår Jane Heitmann, formand for Krifa.
Krifa: Virksomhedsmonopoler skal ikke bekæmpes med fagforeningsmonopoler26.5.2026 13:00:49 CEST | Pressemeddelelse
Gør som vismændene foreslår og øg mobiliteten på arbejdsmarkedet i stedet for at give skattemæssige særfordele til bestemte fagforeninger. Sådan lyder opfordringen fra Krifas formand Jane Heitmann, efter at Det Økonomiske Råd (DØRS) i en ny rapport peger på, at virksomheder kan have markedsmagt på lokale arbejdsmarkeder, hvis lønmodtagerne har for få alternativer.
Krifa: Ny regering skal modernisere den danske mindretalsmodel19.5.2026 09:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den kommende regering er nødt til at modernisere den danske model, hvis den ikke skal kuldsejle og helt miste sin legitimitet.
Krifa: Arbejdslivskommission bør også se på udfordringer i dagpengesystemet4.5.2026 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Et effektivt og robust dagpengesystem er en vigtig forudsætning for et godt og velfungerende arbejdsliv. Derfor bør en kommende arbejdslivskommission ud over vigtige emner som bedre worklife-balance og forebyggelse af stress også omfatte de aktuelle udfordringer i dagpengesystemet herunder den faldende forsikringsgrad.
Krifa: Ulovliggør blokade mod virksomheder med overenskomst17.4.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være ulovligt at indlede blokader mod overenskomstdækkede virksomheder med ordentlige løn- og arbejdsforhold. Sådan lyder opfordringen i et brev til folketingspolitikerne fra Jane Heitmann, formand for Krifa, efter at fagforbundet 3F landet over har truet en række virksomheder som webshoppen Viamaja i Viborg, eventstedet Tobbers i Kolding og senest industrivirksomheden Bendix Tool i Kalundborg med blokade og sympatikonflikter. Alle virksomheder med overenskomster og gode vilkår for de ansatte helt efter bogen i den danske model.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
