Krifa-formand om børns sygedage: Efteråret bliver en udfordring

Siden Danmark lukkede ned i marts måned på grund af Corona-virus, har vi vasket og sprittet hænder som aldrig før. Vejret har været lunt, og markant færre mennesker har været samlet. Men med efteråret og samfundets genåbning følger feber og snotnæser.
- Vi har haft årstiden med os, samtidig med at vi har været påpasselige. Det giver færre sygedage generelt. Men snart slæber børnene host og nys med hjem fra institutioner, og så begynder pasningsudfordringerne igen på et arbejdsmarked, der lige nu er ekstra presset, siger Søren Fibiger Olesen, der er formand i Krifa.
Lang ventetid
Allerede i foråret opfordrede formanden til, at vi benytter den aktuelle situation til at få ryddet op i det, han mener er et gammeldags system.
- Lige nu er bedsteforældre ikke en pasningsmulighed. Men sandheden er, at bedsteforældre heller ikke før Corona-virus sad standby til at passe børnebørnene. Det hører fortiden til, at man kan tage den mulighed for givet, siger Søren Fibiger Olesen og fortsætter:
- Vi har allerede set, hvordan frustrerede forældre skal vente flere dage på en Corona-test til deres børn, og det betyder for nogle, at de ikke kan passe deres arbejde.
15 sygedage om året
Som systemet er nu, er det overenskomstbestemt, om man overhovedet har ret til at blive hjemme med sygt barn og i så fald hvor længe. Flere hundrede tusinde danskere arbejder uden overenskomst.
- Krifa har længe foreslået en model, som løser problemet på den lange bane, så forældre kan passe deres arbejde med god samvittighed uden at skulle melde sig syg eller bruge værdifuld ferie, siger Søren Fibiger Olesen.
I Krifas forslag har forældrene ret til 15 sygedage om året pr. barn. Man vil få udbetalt, hvad der svarer til højeste dagpengesats. Finansieringen i forslaget er efter svensk model, hvor lønkompensationen betales af Forsäkringskassen, der er ejet af staten, og som lønmodtagere og arbejdsgivere betaler til.
Nøgleord
Kontakter
Søren Fibiger OlesenFormand
Tlf:25444008sfo@krifa.dkFie Rødkjær MøllerPressekoordinator
Tlf:21642021frn@krifa.dkBilleder
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Stop omfattende fagforeningspres19.12.2025 09:16:19 CET | Pressemeddelelse
Retten til frit at vælge fagforening burde være en selvfølge, men sådan er virkeligheden langt fra. Op mod en halv million lønmodtagere har følt sig presset ind i en fagforening, og for næsten 200.000 er presset udøvet på deres nuværende arbejdsplads. Især de unge oplever presset, og fire fagforeninger – 3F, HK, FOA og Dansk Metal – står for næsten halvdelen af alle oplevelser med fagforeningspres primært udført af tillidsrepræsentanter, viser en ny omfattende Verian-undersøgelse udført for Krifa.
Krifa: Skift kurs og arbejd aktivt for lovbestemt mindsteløn også i Danmark11.11.2025 11:57:27 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolens afvisning af Danmarks ønske om at få annulleret hele EU's mindstelønsdirektiv bør føre til et kursskifte hos regeringen i Danmark. I stedet for at modarbejde indførelsen af europæisk mindsteløn bør regeringen gå aktivt ind for, at lovbestemt mindsteløn – som syv ud af ti danskere ønsker - bliver en realitet også i Danmark.
Danskerne vil have lovbestemt mindsteløn10.11.2025 11:35:07 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen afgør i morgen tirsdag den 11. november den danske sag om EU's mindstelønsdirektiv, som regeringen har anlagt for at få direktivet om indførelse af lovbestemt mindsteløn på europæisk plan annulleret. Men modsat regeringen og Folketingets flertal vil 7 ud af 10 danskere gerne have lovbestemt mindsteløn i Danmark, viser en Verian-spørgeundersøgelse foretaget for Krifa.
Krifa: Arbejd hjemme med omtanke ellers kan det koste på lønkontoen10.9.2025 11:58:20 CEST | Pressemeddelelse
Hjemmearbejde er populært som aldrig før. Fire ud af ti lønmodtagere på det danske arbejdsmarked arbejder hyppigt eller af og til hjemme, og danskerne er blandt de europæere med de bedste muligheder for hjemmearbejde, viser en ny Krifa-analyse.
Krifa kåret som bedste a-kasse for fjerde år i træk3.9.2025 06:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle gode gange tre rækker ikke, når det gælder årets kåring af Danmarks bedste a-kasse. For fjerde år i træk vinder Krifa igen i 2025 titlen som bedste a-kasse i Loyalty Groups årlige undersøgelse blandt landets 14 største a-kasser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

