Konstruktiv dialog med foreningslivet resulterer i ny handleplan

Borgmester Vicky Holst Rasmussen og formand for Kultur-, Fritids- og Erhvervsudvalget Charlotte Haagendrup inviterede tidligere i år alle foreninger til en dialog om et styrket samarbejde, på baggrund af Egedals lave rangering i Danmarks Idrætsforbunds (DIF) seneste analyse af kommunernes prioriteringer på det idrætspolitiske område. Hensigten med dialogen var, at udarbejde en handleplan for styrket samarbejde på idræts-, kultur- og fritidsområdet formuleret af foreninger og kommune i fællesskab. Den er nu klar og det er ifølge de involverede politikere tiltrængt.
- Vi skal kunne tilbyde ordentlige vilkår og rammer for de aktive foreninger og lokale ildsjæle, så vi sammen kan løfte betingelserne for det gode fritidsliv i Egedal. Handleplanen bliver vores fælles redskab til, at få forbedret betingelserne for foreningsliv og frivillighed over de kommende år. Og den tætte dialog mellem os og foreningerne fortsætter. Som en del af handleplanen har vi nu aftalt, at vi mødes løbende og mindst en gang årligt for at følge op på de aftalte handlinger og fortsætte dialogen om, hvordan vi bedst understøtter det aktive fritidsliv for borgerne i Egedal, siger borgmester Vicky Holst Rasmussen og suppleres af Charlotte Haagendrup.
- Jeg er virkelig glad for den tætte og meget konstruktive dialog, vi har fået med foreningsliv og paraplyer, og det fornemmer jeg også, at det frivillige foreningsliv er. Det er vigtigt, at de føler sig hørt, og at vi lytter. Nu har vi et fælles afsæt for det videre udviklingsarbejde som især fyldte hos foreningerne, det er enormt positivt, siger Charlotte Haagendrup.
Sætter rammerne for fremtiden
Handleplanen står på skuldrene af den udviklingsplan for idræts- kultur- og fritidsfaciliteter, som det tidligere byråd godkendte i februar 2021. Handleplanen er således en mere praktisk plan, der sætter rammerne for de kommende års arbejde. Formelt blev handleplanen godkendt på gårddagens Byrådsmøde, men flere handlinger er allerede godt på vej.
Blandt disse er arbejdet med implementering af et nyt bookingsystem, en dialogmodel forud for prioritering af anlægsmidler samt nedsættelsen af et nyt Folkeoplysningsudvalg med bred repræsentation. Det er alle indsatser, som Kultur, Fritids- og Erhvervsudvalget kommer til at forholde sig mere konkret til på udvalgsmødet i august.
Derudover er den daglige kommunikation med medarbejderne på anlæggene, og på rådhuset, i fokus, ligesom bedre overblik over tværgående kommunale puljer har været et ønske. Det har foreløbig resulteret i en tilretning af Kommunens hjemmeside, hvor det under overskriften ”Hjælp til foreninger” (https://www.egedalkommune.dk/borger/kultur-idraet-og-fritid/hjaelp-til-foreninger/) er muligt at finde samlet information om Kommunens understøttelse af foreningslivet, herunder også kontaktinformation til det administrative kultur- og fritidsteam.
Den samlede handleplan findes også på hjemmesiden, hvor det løbende bliver muligt at følge med i status på nye igangsatte aktiviteter.
Handleplanen løber frem til 2024 og borgere og frivillige vil mindst en gang årligt få en mere overordnet status på fremdriften i handleplanens mange aktiviteter. Det sker blandt via årlige foreningsmøder, som også er et af handleplanens indsatsområder.
Kontakter
Rasmus ØhlenschlægerPresseansvarlig
Tlf:72596203raoh@egekom.dkBilleder
Information om Egedal Kommune
Egedal er en kommune i bevægelse med plads til begejstring. Vi ligger der, hvor storbyen holder op og landet begynder. Med 4 S-togs-stationer i kommunen er du midt i naturen og tæt på hovedstaden, der kun ligger en halv time herfra. Vi vil yde god service for Egedals borgere. Alle skal have en god og velfungerende hverdag, hvor vi, med udgangspunkt i fællesskaber, udvikler de styrker og kvaliteter, der allerede kendetegner Egedal. Læs mere om os på EgedalKommune.dk
Følg pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Birgitte Neergaard-Kofod udpeget som borgmester i Egedal Kommune5.12.2025 11:22:09 CET | Pressemeddelelse
Byrådet for Egedal Kommune i perioden 2026-2029 har i går den 4. december 2025 holdt konstituerende møde. Her blev Birgitte Neergaard-Kofod (C) udpeget som borgmester. Jens Skov (F) blev valgt som 1. viceborgmester, og Karsten Søndergaard (V) blev valgt som 2. viceborgmester.
Salg af IT-udstyr betaler analog dannelse24.10.2025 08:18:54 CEST | Pressemeddelelse
Skolerne i Egedal har i løbet af sommeren solgt sine gamle skærme og computere. Indtægterne fra salget bruges nu til at købe analoge undervisningsmaterialer.
Egedal Kommune indgår budgetaftale for 202618.9.2025 12:42:01 CEST | Pressemeddelelse
Et samlet byråd i Egedal Kommune har onsdag den 17. september indgået budgetaftale for 2026. I aftalen indgår bl.a. flere midler til voksne i børnehuse, en ny cykelsti og øgede investeringer i vedligehold af kommunens bygninger.
Nyt stort skridt på vej mod Multiarena i Egedal1.9.2025 10:02:13 CEST | Pressemeddelelse
Multiarenaen på Ølstykke Idrætsområde nu er klar til at blive sendt i udbud. Dermed er multiarenaen, som blev vedtaget i sidste års budget, et stort skridt tættere på opførelse.
Søhøjskolen indstillet til fornem pris for renovering17.2.2025 11:14:38 CET | Pressemeddelelse
Ombygningen af Søhøjskolen i Ølstykke er blevet indstillet til Renoverprisen 2025, som uddeles til Danmarks bedste renoveringsprojekter. ”Fortjent anerkendelse”, siger borgmesteren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

