Konference skal kickstarte vejen ud af prostitution
26.9.2021 08:00:00 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse

Det er tæt på at være otte måneder siden, at Esbjerg Kommune i samarbejde med KFUKs Sociale Arbejde åbnede det anonyme rådgivningstilbud for prostituerede, Reden Esbjerg.
”Vi er rigtig glade for, at vi i samarbejde med KFUKs Sociale Arbejde har fået en stærk medspiller. Med deres viden på udsatteområdet fra de øvrige danske byer har vi skabt et stærkt fundament, så vi kan hjælpe de borgere, som er i prostitution bedst muligt,” siger Lise Willer, direktør Borger & Arbejdsmarked i Esbjerg Kommune.
” Vi er super glade for at have åbnet Reden i Esbjerg og vi vil gerne sikre, at vores viden om prostitution kommer bredest muligt rundt. Konferencen skal sætte fokus på prostitution i Vestjylland og skabe mere opmærksomhed, så prostitution bliver italesat som et fokusområde, også i det vestjyske,” siger Marie Louise Kirring Løvengreen, udviklingschef hos KFUKs Sociale Arbejde.
Målgruppen for konferencen er primært personer, der arbejder med mennesker i prostitution eller med udsatte generelt, men er man interesseret i at blive klogere på emnet, eller har man selv berøring eller erfaring med prostitution, er man også meget velkommen.
Tilmelding sker via linket her: https://kfuksa.dk/nyheder/arrangement-nyhed/mini-konference-om-prostitution-vestjylland
Skabe fokus og styrke netværket
Konferencen skal være med til at afmystificere prostitution, så der kan blive åbnet op omkring det ellers meget tabubelagte emne.
Hjælpen er nemlig vigtig, da mennesker i prostitution har større risiko end andre for at blive udsat for vold og voldtægt. Ligesom der også er sammenhæng mellem prostitution og socialt udsathed som stofmisbrug, sygdomme, diskrimination, gæld, kriminalisering og udnyttelse.
Derfor er samarbejdet mellem kommune, politi og de private organisationer af største vigtighed for at arbejdet i sidste ende lykkes. Et samarbejde, som konferencen forhåbentlig vil hjælpe godt på vej.
Deltagere på konferencen vil både få et indblik i, hvad status er på prostitution i det vestjyske. De vil høre om de nye indsatser, som er sat i værk i Esbjerg Kommune – og ikke mindst, hvilke gråzoner der også er.
Der vil være spot på de helt unge og prostitution, skadevirkningerne, menneskehandlen og hvordan det opsøgende arbejde fungerer i Vestjylland.
Se det fulde program for konferencen her: https://kfuksa.dk/sites/kfuksa.dk/files/media/document/Program_0.pdf
Pressen er velkommen til at deltage i konferencen.
Fakta
Prostitution i Esbjerg Kommune
- Selvom synlig prostitution måske ikke er så tydelig for den almindelige borger i Esbjerg, så er det ikke ensbetydende med, at prostitution ikke findes i Vestjylland. En væsentlig opgave for Reden Esbjerg bliver at kortlægge hvor stort problemet er i Vestjylland.
- Ifølge den seneste kortlægning fra VIVE af salg af sex i Danmark, som udkom i juni 2021, har 4.500 personer solgt sex mindst én gang i løbet af 2020.
- Læs mere om Reden Esbjerg her: https://kfuksa.dk/redenesbjerg
Kontakter
Lise Willer, direktør Borger & Arbejdsmarked, Esbjerg Kommune, tlf: 29 64 47 53, lipw@esbjerg.dk
Marie Louise Løvengreen, udviklingschef, KFUKs Sociale Arbejde, tlf. 3145 4830, ml@kfuksa.dk
Pernille Kjær Jessen, kommunikationsansvarlig, KFUKs Sociale Arbejde, tlf. 2946 8271, pkj@kfuksa.dk
Billeder

Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Flere plejefamilier søges – mød os til åbent hus27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Har du overskud, omsorg og lyst til at gøre en forskel for et barn? Så inviterer Familieplejen i Esbjerg, Varde og Vejen Kommuner til åbent hus om livet som plejefamilie.
Festugens musikprogram vokser: Seks nye koncerter på plakaten27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge udvider musikprogrammet med seks nye navne, og publikum kan glæde sig til, at både kendte artister, nye stemmer og lokale kræfter går på scenen.
Esbjerg Kommune byder stor international datacenterinvestering velkommen26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg tiltrækker endnu en international milliardinvestering og styrker sin position som digitalt knudepunkt.
Vær med til at skabe sommerliv i Esbjerg Kommune25.3.2026 09:20:59 CET | Pressemeddelelse
Foreninger, kulturinstitutioner og andre med gode idéer til spændende kulturarrangementer opfordres til at søge støtte fra Esbjerg Kommunes Sommerlivspulje. 150.000 kr. er klar til at blive fordelt som støtte til gratis arrangementer for store og små i hele kommunen i perioden 27. juni til 12. august 2026. Ansøgningsfristen er 5. april 2026.
Lykkens Have vokser ind i foråret25.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
De sidste elementer fuldender Lykkens Have med nye legezoner, mere grønt og en legeplads, der står helt færdig i juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


