Region Sjælland

Koncerndirektør i Region Sjælland går på pension

Del
Leif Panduro Jensen, koncerndirektør i Region Sjælland, går på pension til august. Han har i sin tid i regionen brugt sin store erfaring som læge og topleder til at styre regionen sikkert gennem coronapandemien, hvor han har siddet for bordenden i regionens COVID-19-beredskab.
Foto: Jarvad Fotografi
Foto: Jarvad Fotografi

Der efterlades nogle store og markante sko, som efterfølgeren til Leif Panduro Jensen skal udfylde, når koncerndirektøren til august stopper i Region Sjælland og går på pension.

I sin tid i Region Sjælland har Leif Panduro Jensen udover COVID-19 haft et stort fokus på at udvikle det samlede regionale sundhedsvæsen for patienterne, personlig medicin, kunstig intelligens, forskning, Sundhedsplatformen og ikke mindst regionens projekt Perspektiv 20-23, som skal forbedre kvaliteten og finde løsninger på udfordringer på tværs af hele regionen til gavn for patienter og personale.

Men med udsigt til kontrol med COVID-19 ved hjælp af vaccinerne her til sommer, føles tiden rigtig til at trække sig tilbage.

- Jeg har været glad for mine tre og et halvt år i Region Sjælland, og det er da også med en vis vemod, at jeg går på pension efter sommeren. Jeg er nu fyldt 65 år, og jeg ønsker at prioritere min tid til andre aktiviteter end arbejde blandt andet på langturssejlads med min båd, der ligger i Sydfrankrig. Jeg synes, at august er et passende tidspunkt til at give tøjlerne videre til den næste, da COVID-19 formentlig vil være under kontrol, og det forberedende arbejde med budget og et nyt regionsråd vil være i fokus, så min afløser kan komme godt ind i regionens prioriteringer. Indtil da vil jeg fortsætte arbejdet med uformindsket energi, siger Leif Panduro Jensen, koncerndirektør i Region Sjælland.

Leif Panduro Jensen deler interessen for at sejle med sin kone, som allerede er pensioneret. Derudover ser han frem til at bruge tid sammen med sin familie herunder sine to børn og svigerbørn. Selvom han officielt træder tilbage til august, så ser Leif Panduro Jensen frem til fremover at følge udviklingen i Region Sjælland og det samlede regionale sundhedsvæsen lidt på afstand, når han går på pension.

Stor tak for indsatsen

Leif Panduro Jensen har været og er fortsat lidt endnu en del af direktionen i Region Sjælland, som også tæller regionsdirektør Per Bennetsen og koncerndirektør Lone Lindsby. Hans ansvarsområder i Region Sjælland har været beredskabet, sygehusene og deres udvikling, IT herunder også Sundhedsplatformen, forskning og innovation og det præhospitale område.

- Jeg vil gerne sige Leif Panduro Jensen en stor tak for indsatsen i Region Sjælland. Det har været en tid, hvor han med sin solide erfaring har været den rette mand til at udvikle vores sundhedsvæsen og samtidig har håndteret svære sager som COVID-19, ligesom han har kæmpet indædt for at få rettet op efter sagen om de mangelfulde brystundersøgelser, der fandt sted på Ringsted Sygehus før hans tid i regionen. Nu går vi i gang med at søge efter hans afløser, og den proces bliver sat i gang hurtigst muligt, siger Per Bennetsen, regionsdirektør i Region Sjælland.

Leif Panduro Jensen tiltrådte stillingen som koncerndirektør i marts 2018. Han kom fra en stilling som centerdirektør for Finsencentret på Rigshospitalet og er uddannet speciallæge i karkirurgi i 1997. Derudover har han været vicedirektør på Nordsjællands Hospital og ledende overlæge på Karkirurgisk Afdeling på Gentofte Hospital.

Kontakter

Leif Panduro Jensen, koncerndirektør i Region Sjælland, 71 75 12 00
Per Bennetsen, regionsdirektør i Region Sjælland, 30 66 03 77

Billeder

Foto: Jarvad Fotografi
Foto: Jarvad Fotografi
Download

Information om Region Sjælland

Region Sjælland
Region Sjælland
Alleen 15
4180 Sorø

https://www.regionsjaelland.dk

Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland

Fortsat stabil drift for borgere og personale i Region Sjælland i 202616.12.2025 17:30:33 CET | Pressemeddelelse

Fra 1. januar 2027 bliver den nuværende Region Sjælland sammen med Region Hovedstaden slået sammen til Region Østdanmark. 2026 bliver derfor et overgangsår, hvor både Region Sjællands fortsatte drift skal sikres, samtidig med at en række forberedende aktiviteter til Region Østdanmark skal løses. Der vil ligeledes være store og væsentlige opgaver forbundet med afvikling af Region Sjælland.

Nyt fusioneret sygehus får navnet Midt- og Vestsjællands Hospital3.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fra 1. januar 2026 samles Psykiatrien Region Sjælland og Næstved, Slagelse og Ringsted Sygehuse i én fælles organisation under navnet Midt- og Vestsjællands Hospital. Navnet er resultatet af en medarbejderinddragende proces og markerer et vigtigt skridt mod at styrke sammenhængen mellem psykiatri og somatik, skabe bedre patientforløb og udvikle en stærk fælles kultur på tværs af regionen.

Region Sjælland sender forslag til Råstofplan 2026 i høring – med fokus på genbrug, balance og borgere2.12.2025 18:22:18 CET | Pressemeddelelse

Regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at sende forslag til Råstofplan 2026 i offentlig høring. Råstofplanen peger frem mod dannelsen af Region Østdanmark i 2027 og skal sikre, at der fortsat er adgang til de samfundsnødvendige råstoffer – samtidig med at der passes på borgere, natur og miljø. Planen forventes endeligt godkendt medio 2026.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye