Kommunikationsdirektør Marion Hannerup stopper i DI

- DI står kommunikationsmæssigt virkelig stærkt som den helt centrale stemme for erhvervslivet. Samtidig står vi over for en helt ny epoke for organisationen med blandt andet sammenlægningen med Dansk Byggeri og 5.700 nye medlemsvirksomheder. Derfor er vi enige om, at timingen er rigtig – både for DI og for Marion – til et skifte, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
Marion Hannerup fratræder jobbet i starten af august måned.
- Jeg har over en periode overvejet, hvornår jeg skulle sige farvel til DI og starte på et lidt mindre hektisk arbejdsliv som selvstændig. Derfor er jeg glad for, at vi har kunnet blive enige om, at nu er et rigtig godt tidspunkt. Jeg vil savne både vores mange medlemsvirksomheder og dygtige kolleger, men jeg ved, at de er i trygge hænder, siger Marion Hannerup.
DI’s samlede kommunikations- og presseområder vil i det videre referere direkte til DI’s direktion og adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger kontakt vicedirektør Per Geckler Møller på tlf. 2949 4434
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-ros til K og regeringen: God finanslov til danskerne23.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Øget beskæftigelsesfradrag til ældre er blandt højdepunkterne i finansloven, lyder det fra Dansk Industri, der også roser Konservative for at gå aktivt ind i den politiske løsning
Organisationer i fælles erklæring: Alle lærlinge skal møde trygge lærepladser og respektfulde fællesskaber23.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som opfølgning på DR’s programserie ”Livet som lærling” om trivslen blandt lærlinge i bygge- og anlægsbranchen går elevorganisationer, fagforeninger, arbejdsgivere og erhvervsskoler nu sammen i en fælles erklæring.
Europa-Parlamentets forsinkelser truer konkurrenceevne og velstand22.10.2025 17:41:45 CEST | Pressemeddelelse
Der blev sidste uge indgået en aftale mellem politiske grupper i Europa-Parlamentet om at stemme ja til en stor regelforenklingspakke om bæredygtighed. I dag har et flertal af EU-parlamentarikerne alligevel stemt nej til kompromiset, og det er et bittert tilbageslag for Europa.
DI om forskningsudspil: Investér i fremtidens teknologi22.10.2025 12:25:19 CEST | Pressemeddelelse
Der er mange gode takter i regeringens forslag til strategiske prioriteter for forskning og innovation. Det er helt afgørende, at vi i de kommende år løfter kritisk teknologi endnu mere for at kunne konkurrere internationalt, lyder det fra DI.
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

