Kommuner og regioner arbejder benhårdt på at skaffe værnemidler
3.4.2020 17:45:19 CEST | KL | Pressemeddelelse
Værnemiddelmarkedet er langt mere end almindeligt presset på verdensplan samtidig med, at forbruget også er steget gevaldigt. Alle verdens lande forsøger at skaffe de nødvendige værnemidler, og især visirer, kitler og masker er voldsomt efterspurgt. Konkurrencen er derfor hård, og priserne tilsvarende hastigt stigende.
De kommunale og regionale indkøbsorganisationer arbejder benhårdt på at lande handler, der kan fylde værnemiddeldepoterne på sygehuse, plejehjem, bosteder m.m. over hele landet.
”Lige nu er der knaphed i beholdningen af værnemidler på lagrene. Det betyder, at vi efter bedste evne forsøger at fordele værnemidler ud til alle, der har behov i landet. Det er drejer sig ikke alene om hospitalerne, men for regionernes vedkommende også praktiserende læger og speciallæger. Indkøberne i de fem regioner arbejder i døgndrift for at indgå aftaler med leverandører og skaffe værnemidler til Danmark. Men det er bestemt ikke en nem opgave, når alle andre lande har samme behov,” siger formand for Danske Regioner Stephanie Lose.
”Vi har en stor og meget vigtig opgave i at skaffe de værnemidler, der er brug for i både sundheds- og plejesektoren. Vores indkøbere arbejder på højtryk for at følge op på de muligheder, der er både i Danmark og internationalt for at købe værnemidler. Fra på mandag kører de første lastbiler ud i landet, så vi kan begynde at fylde lagrene op. Det er selvfølgelig helt afgørende, at både vores borgere og medarbejdere kan føle sig trygge i de situationer, hvor de mødes, og der kan være potentiel smittefare,” siger KL’s formand Jacob Bundsgaard.
Vigtigt, at værnemidler bruges korrekt
Medarbejdere forskellige steder i landet har udtrykt bekymring over, om der er værnemidler nok. Samtidig oplever flere kommuner og sygehuse et vist overforbrug af værnemidler. Både KL og Danske Regioner opfordrer derfor til, at man alle steder følger Sundhedsstyrelsens retningslinjer, der blandt andet understreger, at værnemidler kun bruges, når der er mistanke om smitte.
”Det er helt forståeligt, at vores medarbejdere er bekymrede og gerne vil beskytte sig med forskellige værnemidler. Heldigvis har langt de fleste stor forståelse for udelukkende at bruge værnemidlerne i overensstemmelse med de nationale retningslinjer, så dem, vi har, strækker længst muligt,” siger Stephanie Lose.
Made in Denmark
En lang række danske virksomheder har i løbet af de seneste ca. 3 uger omlagt deres produktion, så de nu også producerer værnemidler. Der er allerede nu større leverancer af danskproduceret håndsprit på vej samt leverancer af visirer og dansk produktion af mundbind og masker.
”Vi ser over hele landet, at danske virksomheder tager ansvar i denne særlige situation. I takt med, at den indenlandske produktion bliver større og større, bliver sikkerheden for, at kommuner og regioner får de nødvendige forsyninger også langt større. Derfor er det glædeligt, at vi i løbet af kort tid har fået en dansk produktion op at stå. Det giver grund til spirende optimisme,” siger Jacob Bundsgaard.
Både Danske Regioner og KL har indkøbsorganisationer, der indkøber værnemidler, som distribueres til kommunale institutioner, sygehuse og praktiserende læger i hele landet.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Unge, medier og civilsamfund: KL inviterer til fælles indsats for at styrke lokaldemokratiet25.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
KL inviterer nu kommuner, folketingsmedlemmer og samfundsaktører med ind i værkstedet for i fællesskab at styrke lokaldemokratiet. Første skridt er 14 konkrete projekter, som kommunerne kan melde sig til fra i dag.
KL: PISA-resultater kræver, at vi i kommunerne tager ansvar8.9.2026 09:36:10 CEST | Pressemeddelelse
Danske skoleelevers færdigheder i læsning og matematik er faldet markant de seneste tre år. Det viser den nyeste PISA-undersøgelse. Det er ikke godt nok, og det kalder på handling fra kommunerne, siger KL’s udvalgsformand.
KL kvitterer for regeringens initiativer, men ny fordelingsmodel for ukrainere fjerner ikke alle udfordringer2.9.2026 15:30:12 CEST | Pressemeddelelse
Selvom regeringen har ændret modellen for, hvordan ukrainske flygtninge skal fordeles i Danmark, er der stadig brug for at drøfte, hvordan vi løser udfordringerne med boliger og indkvartering til ukrainere, lyder det fra KL
KL og Alzheimerforeningen: Ny demensplan skal have fokus på hverdagen24.8.2026 06:00:14 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 146.000 mennesker forventes at leve med demens i 2040. KL og Alzheimerforeningen foreslår derfor, at en kommende national demensplan investerer i tidligere opsporing, højere kvalitet i den kommunale indsats og bedre sammenhæng på tværs af sundhedsvæsenet, så vi kan sikre en bedre hverdag for borgere med demens.
Nu indføres 96 timers behandlingsansvar i psykiatrien3.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver psykiatriske patienter, der bor i botilbud eller botilbudslignende tilbud, herunder de kommende afklaringspladser i socialpsykiatrien, omfattet af 96-timers udvidet behandlingsansvar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

