Kommuner og regioner arbejder benhårdt på at skaffe værnemidler
Værnemiddelmarkedet er langt mere end almindeligt presset på verdensplan samtidig med, at forbruget også er steget gevaldigt. Alle verdens lande forsøger at skaffe de nødvendige værnemidler, og især visirer, kitler og masker er voldsomt efterspurgt. Konkurrencen er derfor hård, og priserne tilsvarende hastigt stigende.
De kommunale og regionale indkøbsorganisationer arbejder benhårdt på at lande handler, der kan fylde værnemiddeldepoterne på sygehuse, plejehjem, bosteder m.m. over hele landet.
”Lige nu er der knaphed i beholdningen af værnemidler på lagrene. Det betyder, at vi efter bedste evne forsøger at fordele værnemidler ud til alle, der har behov i landet. Det er drejer sig ikke alene om hospitalerne, men for regionernes vedkommende også praktiserende læger og speciallæger. Indkøberne i de fem regioner arbejder i døgndrift for at indgå aftaler med leverandører og skaffe værnemidler til Danmark. Men det er bestemt ikke en nem opgave, når alle andre lande har samme behov,” siger formand for Danske Regioner Stephanie Lose.
”Vi har en stor og meget vigtig opgave i at skaffe de værnemidler, der er brug for i både sundheds- og plejesektoren. Vores indkøbere arbejder på højtryk for at følge op på de muligheder, der er både i Danmark og internationalt for at købe værnemidler. Fra på mandag kører de første lastbiler ud i landet, så vi kan begynde at fylde lagrene op. Det er selvfølgelig helt afgørende, at både vores borgere og medarbejdere kan føle sig trygge i de situationer, hvor de mødes, og der kan være potentiel smittefare,” siger KL’s formand Jacob Bundsgaard.
Vigtigt, at værnemidler bruges korrekt
Medarbejdere forskellige steder i landet har udtrykt bekymring over, om der er værnemidler nok. Samtidig oplever flere kommuner og sygehuse et vist overforbrug af værnemidler. Både KL og Danske Regioner opfordrer derfor til, at man alle steder følger Sundhedsstyrelsens retningslinjer, der blandt andet understreger, at værnemidler kun bruges, når der er mistanke om smitte.
”Det er helt forståeligt, at vores medarbejdere er bekymrede og gerne vil beskytte sig med forskellige værnemidler. Heldigvis har langt de fleste stor forståelse for udelukkende at bruge værnemidlerne i overensstemmelse med de nationale retningslinjer, så dem, vi har, strækker længst muligt,” siger Stephanie Lose.
Made in Denmark
En lang række danske virksomheder har i løbet af de seneste ca. 3 uger omlagt deres produktion, så de nu også producerer værnemidler. Der er allerede nu større leverancer af danskproduceret håndsprit på vej samt leverancer af visirer og dansk produktion af mundbind og masker.
”Vi ser over hele landet, at danske virksomheder tager ansvar i denne særlige situation. I takt med, at den indenlandske produktion bliver større og større, bliver sikkerheden for, at kommuner og regioner får de nødvendige forsyninger også langt større. Derfor er det glædeligt, at vi i løbet af kort tid har fået en dansk produktion op at stå. Det giver grund til spirende optimisme,” siger Jacob Bundsgaard.
Både Danske Regioner og KL har indkøbsorganisationer, der indkøber værnemidler, som distribueres til kommunale institutioner, sygehuse og praktiserende læger i hele landet.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Sammen mod vold, trusler og chikane: Nyt netværk skal skabe tryggere arbejdspladser11.9.2025 07:01:03 CEST | Pressemeddelelse
KL og Forhandlingsfællesskabet inviterer til et nyt netværk, der skal føre til en styrket indsats for at forebygge og håndtere arbejdsrelateret fysisk og psykisk vold, trusler og chikane på de kommunale arbejdspladser.
Takstlofter på krisecentre og herberger er et vigtigt skridt mod et mere bæredygtigt socialområde5.9.2025 14:23:42 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt, at der nu endelig kommer en ny styringsmodel for herberger og kvindekrisecentre, lyder det fra KL, der længe har peget på behovet for i højere grad at kunne holde styr på, hvem der kan slå sig ned som herberg.
Historisk stor donation skal gøre hverdagen for landets mindste børn endnu bedre4.9.2025 06:01:09 CEST | Pressemeddelelse
LEGO Fonden uddeler 100 millioner kr. til lokal kompetenceudvikling for medarbejdere og ledere i dagtilbud i 16 kommuner. Initiativet realiseres i et fælles partnerskab mellem KL, Komponent og Professionshøjskolerne.
Fem forslag fra KL: Sådan dæmmer vi op for snyd og svigt på socialområdet31.8.2025 08:43:16 CEST | Pressemeddelelse
Det er dybt uacceptabelt, at kriminelle miljøer infiltrerer socialområdet og svindler med de penge, der ellers skulle gå til udsatte borgere. Derfor fremlægger KL nu fem forslag til, hvordan man kan tage livtag med snyd, svigt og økonomisk kriminalitet på private tilbud.
Arbejdsmarkedets aktører: Sådan ruster vi danskernes arbejdsliv til en ny virkelighed13.8.2025 07:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkedets vigtigste aktører og eksperter lancerer nu gennem Forum for Fremtidens Arbejdsmarked deres indspil til, hvordan vi i fællesskab fremtidssikrer arbejdsmarkedet i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum