Kommunens nødberedskab er aktiveret

Kommunen har iværksat et omfattende nødberedskab som følge af udbredelsen af coronasmitte. Det har omfattende konsekvenser på samtlige områder i kommunen.
”Vi har iværksat et nødberedskab, som uundgåeligt får store konsekvenser for rigtig mange borgere, men jeg håber og tror på, at der er bred forståelse for nødvendigheden heraf. Vi søger så vidt muligt at beskytte vores svageste medborgere, så både de og deres familier kan være trygge i dagligdagen på trods af den alvorlige situation”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen, og tilføjer:
”Jeg vil derudover opfordre til, at man kun kontakter kommunens medarbejdere, hvis det er tvingende nødvendigt, da vores ressourcer i denne situation er skarpt prioriteret til de borgere og funktioner, som har størst behov. Samtidig er det vigtigt, at man løbende holder sig orienteret via kommunens hjemmeside og myndighedernes centrale hjemmeside www.coronasmitte.dk”.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Fredensborg Kommune udgiver sin første ESG-rapport27.6.2025 08:30:12 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet har netop godkendt kommunens første ESG-rapport, som giver borgerne et let overskueligt indblik i, hvordan kommunen som virksomhed arbejder med miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold
Så er de nye vejnavne i Nivå Bymidte vedtaget20.6.2025 11:22:13 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye bymidte kommer også nye veje og pladser – og de har nu fået navne baseret på kvinder og mænd fra Nivås lokalhistorie
Forrygende ferieaktiviteter for kommunens børn16.6.2025 09:03:35 CEST | Pressemeddelelse
Kommunens mange foreninger tilbyder igen i år en masse forskellige aktiviteter i skolernes sommerferie. Alle børn i kommunen er velkomne
Fritidspuljen skaber også liv i kommunens byer4.6.2025 13:17:44 CEST | Pressemeddelelse
Udover at give kontante tilskud til kommunens foreninger, støtter Fritids- og Idrætsudvalgets Fritidspulje nye aktiviteter i kommunens bysamfund
Nyt initiativ for frivillighed skal skabe fællesskab på tværs af generationer26.5.2025 09:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune indleder nu et nyt samarbejde, der skal styrke fællesskaber mellem generationer
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum