Kommunens Landdistriktspulje støtter ny bålhytte i Eskilstrup
3.3.2021 13:18:31 CET | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse
Med bålhytten forventer foreningen at ”holde” byens unge i Eskilstrup, fordi der nu bliver et sted at mødes og mulighed for sammen at lave mad udover almindelig hygge. Ud over områdets beboere vil skole og SFO ligeledes kunne gøre brug af hytten.
Tage Christensen, som er formand for Eskilstrup og Omegns Fællesråd, udtaler:
”Den nye bålhytte skal erstatte den gamle, der ikke har det så godt længere. Der er mange planer for området, hvor hytten skal ligge. I forbindelse med vores mountainbike bane og den nye kommende motionssti og ikke mindst folkeskoven, der skal etableres i nærheden. Hytten skal kunne bruges af alle. I skoletiden er det selvfølgelige skolebørnene – og weekender og aftenen er det byens borgere, der kan gå ned og stege sig en pølse over bålet – efter at have gået sig en tur på motionsstien eller i skoven.”
”I Eskilstrup har vi et grønt kommunalt område, som ligger centralt i forhold til skolen, hallen og andre sportsfaciliteter. Det er et vigtigt knudepunkt for aktivt udeliv og for en række lokale fællesskaber i Eskilstrup. Jeg er glad for at vi kan bakke op om at udvikle området med en ny bålhytte, så vi kan bevare de faciliteter, der er efterspørgsel på lokalt.”, siger Martin Lohse, udvalgsformand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget.
Forud for KFB’s behandling af ansøgningen, så har projektet været drøftet og kvalificeret i Landdistrikts- og Turismeudvalget (LTU). LTU er et såkaldt §17, stk. 4-udvalg, der består af seks byrådspolitikere og seks borgerrepræsentanter fra kommunens lokalområder (uden for Nykøbing F).
Nøgleord
Kontakter
Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Politikerne stiller op til Foreningernes dag10.9.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De to udvalg for Kultur, fritid og folkesundhed samt Landdistrikter, bosætning og medborgerskab deltager med deres egen stand for at tale med borgere og aktører.
Bibliotek og Borgerservice samles i Nysted2.9.2026 14:14:26 CEST | Pressemeddelelse
Fra 5. oktober 2026 kan borgerne møde både bibliotek og borgerservice i Det Gamle Pakhus i Nysted
Faciliteter i landdistrikterne får et løft: 339.000 kroner til lokale fællesskaber1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire projekter i Grænge, Stubbekøbing og Øster Toreby får tilsammen 339.000 kroner fra Landdistriktspuljen. Pengene går til nyt tag, en mastekran, toiletforhold og en ny tribune. Fælles for projekterne er, at de skaber bedre rammer for et aktivt hverdagsliv og stærke lokale fællesskaber.
Guldborgsund Kommune afslører vejnavn opkaldt efter falden soldat27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nybygget skoles vej i Sundby på Lolland opkaldes efter en falden soldat fra lokalområdet. Lørdag den 5. september bliver vejnavnet afsløret i anledningen af Flagdagen, hvor udsendte og faldne soldater hædres for deres indsats.
Guldborgsund Kommune indgår samarbejde om værested for tidligere udsendte26.8.2026 12:05:50 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for flere tilbud til tidligere udsendte i Guldborgsund. Særligt til dem, som kommunen har svært ved at komme i kontakt med. Derfor har Socialudvalget i Guldborgsund netop besluttet at indgå et offentligt-civilt samarbejde om værestedet BaseCamp i Radsted.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
