Kommunens jubilæumsgave til H. M. Dronningen bliver synlig i hele kommunen

Traditionen tro giver Fredensborg Kommune gave til Kongehuset ved store mærkedage – og i år fejrer vi både regentens 50-års jubilæum og Fredensborg Slot og bys 300-års jubilæum.
”På hele kommunens vegne er jeg meget stolt over at kunne overrække Hendes Majestæt Dronningen fem bænke, som er fremstillet til lejligheden af en af vores lokale stenhuggere. Bænkene er hugget ud af den bedste bornholmske granit fra Moseløkke Stenbrud og bliver placeret fem forskellige steder i kommunen, så mindet om jubilæet bliver bredt forankret for eftertiden”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen.
Gaven til Dronningen blev overrakt af borgmesteren ved et arrangement på slottet den 17. maj. Det skete i overværelse af cirka 350 børn fra alle 3. klasserne på kommunens folkeskoler. Der blev derfor også råbt et grundigt og højt 9-foldigt hurra for Dronningen ved gaveoverrækkelsen.
”Det var en både højtidelig og hyggelig begivenhed, som jeg er sikker på at såvel Dronningen som børnene vil huske mange år frem”, siger borgmesteren.
De fem bænke – som er forsynet med en kobberplade med inskription om jubilæet – bliver hen over året placeret i Fredensborg ved Langedammen, i Humlebæk ved monumentet Oktober 1943 på Peder Mads Strand, i Nivå på havnen ved Pingvinernes Hus, i Kokkedal ved Egedal Byens Hus – og i Karlebo ved gadekæret.
Den første bænk er placeret i Fredensborg og afsløres af borgmesteren ved et arrangement ved Langedammen samme dag, den 17. maj, hvor Fredensborgdagen fejres med masser af musik og underholdning. Samtidig indvies den nye amfiscene i Langedammen som led i realiseringen af Den grønne slotsbys første etape.
Det er stenhugger Søren Kold Pedersen i Humlebæk, som har hugget de fem bænke ud af den gode bornholmske Moseløkke-granit. Hver bænk er 200 cm. lang og 40 cm. bred. Vægten er ca. 500 kg.
På hver bænk er der en lille kobberplade med inskriptionen ”Denne bænk er skænket af Fredensborg Kommune til H. M. Dronning Margrethe II. i anledning af regentens 50- års jubilæum og Fredensborg Slot og Bys 300-års jubilæum 2022.”
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A), tlf. 25 29 19 42
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Fredensborg Kommune udgiver sin første ESG-rapport27.6.2025 08:30:12 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet har netop godkendt kommunens første ESG-rapport, som giver borgerne et let overskueligt indblik i, hvordan kommunen som virksomhed arbejder med miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold
Så er de nye vejnavne i Nivå Bymidte vedtaget20.6.2025 11:22:13 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye bymidte kommer også nye veje og pladser – og de har nu fået navne baseret på kvinder og mænd fra Nivås lokalhistorie
Forrygende ferieaktiviteter for kommunens børn16.6.2025 09:03:35 CEST | Pressemeddelelse
Kommunens mange foreninger tilbyder igen i år en masse forskellige aktiviteter i skolernes sommerferie. Alle børn i kommunen er velkomne
Fritidspuljen skaber også liv i kommunens byer4.6.2025 13:17:44 CEST | Pressemeddelelse
Udover at give kontante tilskud til kommunens foreninger, støtter Fritids- og Idrætsudvalgets Fritidspulje nye aktiviteter i kommunens bysamfund
Nyt initiativ for frivillighed skal skabe fællesskab på tværs af generationer26.5.2025 09:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune indleder nu et nyt samarbejde, der skal styrke fællesskaber mellem generationer
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum