Kom med til konference om crowdfunding i landdistrikterne
14.10.2021 10:20:27 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse

Dansk Iværksætter Forening, Landdistrikternes Fællesråd, DI - Dansk Industri og Dansk Crowdfunding Forening inviterer til konference om crowdfunding i landdistrikterne den 24. november kl. fra 9.30 - 15.00 på Christiansborg.
Konferencen er en afslutning på projektet "Crowdfunding i Landdistrikterne", der har haft til formål at skabe landdistriktsudvikling, erhvervsudvikling og fremme iværksætteri på én og samme tid. Crowdfunding som finansieringsmetode rummer nemlig store potentialer for at bidrage til at øge mængden af risikovillig kapital uden for landets store byer.
Derfor vil projektpartnerne under konferencen præsentere en række policy-anbefalinger til at skabe bedre rammer for crowdfunding som finansieringsredskab i landdistrikterne.
- Med dette projekt har vi ønsket at skabe ny erhvervsudvikling bygget på landdistrikternes DNA - at man tager ejerskab til og ansvar for lokalområdets udvikling. Dét er netop kernen i crowdfunding. Derfor håber jeg, at man politisk vil være med til at sikre gode rammer for, at crowdfunding kan blive et reelt og solidt finansieringsredskab til landdistrikternes virksomheder, udtaler formanden for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard.
Fagleder for start-ups og iværksætteri, DI – Dansk Industri, Sine Linderstrøm, udtaler:
- Vi skal have ”Løvens Hule” udbredt i hele landet. Overalt i Danmark - uden for de store byer - ser vi et stærkt sammenhold og en stor opbakning om lokale projekter. Her kan crowdfunding være en nyttig kanal for folkelige investeringer i lokale projekter. Men vores projekt har også vist behovet for at gøre rammevilkårene for crowdfunding bedre.
Formand for Dansk Iværksætter Forening Peter Kofler udtaler:
- Vi har i de sidste 10 måneder udbredt crowdfunding i landdistrikterne. Vi har fået bekræftet, at den lokale idérigdom, handlekraft og opbakning til at rejse kapital er til stede i hele Danmark. Nu skal vi have gjort reglerne lettest muligt. Vi glæder os til at overlevere projektets politiske anbefalinger, så vi kan fremme crowdfunding og sætte endnu mere gang i iværksætteri i landdistrikterne, Peter Kofler, formand for Dansk Iværksætter Forening.
Formand for Dansk Crowdfunding Forening Michael Eis udtaler:
- Sammen med de gode partnere i dette projekt, har vi igen vist, at crowdfunding er en del af løsningen i alle dele af landet - når der skal findes kapital, opbygges lokalt netværk og skabes lokal sammenhængskraft. Det har vi i Dansk Crowdfunding Forening arbejdet for de seneste 10 år, og vi er overbeviste om, at med bedre rammevilkår for crowdfunding, politisk opbakning og opbakning fra interesseorganisationerne kan vi give crowdfunding et stort rygstød - til alles bedste.
I landdistrikterne er der en stærk tradition for at gå sammen og bakke op om lokale initiativer. Dét potentiale, hvor investeringsbehov og investeringslyst går hånd i hånd, har været omdrejningspunktet i projektet og vil blive udfoldet på konferencen.
Dagens moderator er Nynne Bjerre, og hun vil styre deltagere gennem bl.a. oplæg fra crowdfunding-eksperterne Michael Eis, formand for Dansk Crowdfunding Forening og stifter af platformen Booomerang, samt Louise Junge, stifter af Crowdnerds. Ligesom lokale virksomheder, som har brugt crowdfunding til at rejse kapital til deres virksomhed vil præsentere deres erfaringer. Afslutningsvist vil et panel sætte crowdfunding som finansieringsredskab i landdistrikterne til debat.
Tilmelding er nødvendig via Nemtilmeld, og der er et begrænset antal pladser.
Program
09.30 – 10.00: Registrering, kaffe og morgenbolle
10.00 – 10.15: Velkomst v. Folketingets vært, Mona Juul, erhvervsordfører (K).
10.15 – 10.30: Iværksætteri (og crowdfunding) i landdistrikterne – landskab og potentialer, v. Sine Linderstrøm, fagleder for iværksætteri hos, DI - Dansk Industri
10.30-10.55: Internationale erfaringer - hvad kan forskningen fortælle os om crowdfunding? v. Thomas Neumann, Associate Professor, PhD, The CLEAR Project, Aalborg Universitet
10.55 – 11.10: Kaffepause
11.10 – 11.40: Udviklingen i det danske crowdfundingmarked frem mod i dag – herunder samarbejdet med kommuner og NGO’er, v. Michael Eis, formand for Dansk Crowdfunding Forening & stifter af crowdfundingplatformen Booomerang.dk
11.40 - 12.05: Crowdfunding og landdistrikterne: Introduktion til crowdfunding som finansieringskilde – hvorfor vælge netop det i landdistrikterne? Og hvad har vi lært af projektet? v. Louise Junge, Crowdnerds
12.05 –12.35: To lokale virksomheder fortæller om deres iværksætterrejse og erfaringen med crowdfunding
- Chokoladefabrikken i Lejre, v. Mikkel Friis Holm, Friis-Holm Chokolade
- Flere skovhaver i Danmark, v. Skovhaver.dk
12.35 – 13.20: Frokost fra Snapstinget
13.20 – 13.35: Præsentation af nationale policy-anbefalinger til understøttelse af crowdfunding i landdistrikterne
13.35-14.35: Paneldebat: Hvordan kombineres lokale investeringsbehov med lokal investeringslyst? Kan crowdfunding skabe nye finansieringsmuligheder for iværksættere i landdistrikterne, og hvordan forløses potentialerne?
Paneldeltagere:
- Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd
- Peter Kofler, formand for Dansk Iværksætter Forening
- Sine Linderstrøm, fagleder for iværksætteri hos, DI - Dansk Industri
- Louise Junge, stifter Crowdnerds
- Michael Eis, formand for Dansk Crowdfunding Forening & stifter af crowdfundingplatformen Boomerang.dk
- Anni Matthiesen (V), formand for Folketingets Erhvervsudvalg
- Lisbeth Bech, erhvervsordfører (SF)
Moderator: Nynne Bjerre
14.35 -15.00: Afrunding
Læs mere om projektet på dets hjemmeside.
Nøgleord
Kontakter
Eva Østergaard, kommunikations- og presseansvarlig i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 53 85 01 36, mail: eoe@landdistrikterne.dk
Nikoline Jakobsen, projektkonsulent i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 53 85 01 25, nik@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Øget befordringsfradrag: En håndsrækning til landdistrikterne10.6.2026 21:07:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om at forhøje befordringsfradraget, som følge af de tårnhøje brændstofpriser, får ros fra Landdistrikternes Fællesråd. Særligt den ekstra forhøjelse til pendlere, der kører til og fra yderkommuner, bliver fremhævet som et skridt i den rigtige retning.
Landdistrikter: Tillykke med ministerposten, Signe Munk3.6.2026 11:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag præsenterede regeringen sit ministerhold, hvor Signe Munk (SF) er udnævnt til minister for by, land og transport.
Markante og ambitiøse landdistriktsaftryk i regeringsgrundlaget2.6.2026 17:39:19 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd har fået den ønskede helhedsplan for et Danmark i balance. Dermed har ønsket om et sammenhængende Danmark og initiativerne i helhedsplanen fået en meget tydelig plads i regeringsgrundlaget.
Landdistrikternes Fællesråd: Ny bestyrelse med både nyvalg og genvalg29.5.2026 12:29:44 CEST | Pressemeddelelse
På Landdistrikternes Fællesråds generalforsamling den 29. maj i Skive var der valg til bestyrelsen. Der blev valgt to nye bestyrelsesmedlemmer samt genvalg til tre nuværende bestyrelsesmedlemmer. Dermed ser organisationen frem mod et år med et stærkt mandat i ryggen.
Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne29.5.2026 07:54:29 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder i land- og yderområder bliver hårdere ramt af manglen på kvalificeret arbejdskraft end virksomheder i de største byer. Konsekvensen kan blive færre arbejdspladser, mindre vækst og yderligere affolkning, vurderer Landdistrikternes Fællesråd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


