Kofods første besøg efter corona-nedlukning går til Norge
12.8.2020 17:24:09 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Jeppe Kofod besøger Norge d.13.-14 august 2020.
Den første dag vil han mødes med bl.a. Norges kommunal- og moderniseringsminister, Nikolai Astrup, Oslos byrådsleder (borgmester), Raymond Johansen, Norges erhvervsminister, Iselin Nybø, og med en række danske virksomheder, der eksporterer til Norge.
Norge er Danmarks femtestørste eksportmarked og et af de lande, der investerer mest i Danmark. Samtidig er det et lettilgængeligt marked for både store og små danske virksomheder. Norge er også et af de markeder, der klarer sig bedst gennem krisen på verdensplan. Det er derfor vigtigt at styrke handelsforbindelserne med Norge, når vi skal genoprette vores økonomier efter COVID-19.
”Det er en hovedprioritet for mig som udenrigs- og handelsminister, at vi gør hvad vi kan for at fastholde de mere end 800.000 danske arbejdspladser, der er knyttet til eksporten. COVID-19 har allerede kostet ordrer, og vi ser hen imod et efterår, der kan blive endnu værre for eksporten. Her er Norge en af vores allervigtigste partnere. Derfor er jeg glad for at skulle mødes med norske partnere og dansk erhvervsliv i Norge for at diskutere, hvordan vi i fællesskab kan få endnu mere gavn af vores allerede tætte handelsforbindelser”, siger Jeppe Kofod.
Den 14. august går besøget videre til Tromsø sammen med den norske udenrigsminister Ine Eriksen Søreide. De to ministre vil drøfte en række internationale spørgsmål herunder udviklingen i Arktis. Et område, hvor Norge og Kongeriget Danmark er tætte partnere, der bl.a. er enige om at prioritere en ambitiøs klimadagsorden, bæredygtig økonomisk udvikling og fred og sikkerhed.
”Norge og Kongeriget Danmark har klare fælles værdier og en interesse i, at internationale regler og principper også skal gælde og respekteres i Arktis. Lige nu ser vi en ny sikkerhedspolitisk dynamik vinde indpas i Arktis, og det skal vi forholde os til. Vi skal stå sammen om at fastholde målsætningen om Arktis som et lavspændingsområde, og om at sikre en bæredygtig udvikling – både økonomisk og miljømæssigt”, siger Jeppe Kofod.
Arktis er en helt centralt politisk prioritet for Jeppe Kofod. Andet halvår af 2020 vil være præget af udformningen af Kongeriget Danmarks nye arktiske strategi 2021-2030, der forventes at blive lanceret i starten af næste år. Rejsen til Norge er den første af flere rejser, der vil have Arktis øverst på dagsordenen. Ministeren vil i den kommende tid også besøge Grønland og Færøerne.
Også når det kommer til bredere internationale spørgsmål, er Norge en vigtig partner.
”I en tid hvor den verdensorden, vi kender, er i opbrud, er det vigtigt med et stærkt nordisk sammenhold og en stærk nordisk stemme i verden. Danmark og Norge deler ønsket om at styrke det internationale samfunds institutioner. Det er en forudsætning for, at vi kan løse vores fælles globale udfordringer. Norge indtræder i 2021 i FN’s Sikkerhedsråd, og Danmark står klar som en nær samarbejdspartner. Det er glædeligt, for det er vigtigt, at vores lande sidder med ved bordet, når de store beslutninger drøftes. Pandemien har yderligere understreget vigtigheden af velfungerende internationalt samarbejde. Og her kan de nordiske lande spille en central rolle, bl.a. i kampen mod klimaforandringer og i håndtering af COVID-19”, siger Jeppe Kofod.
Siden verden lukkede ned på grund af COVID-19, har Jeppe Kofods eneste rejse været til et EU-møde i Bruxelles. Rejsen til Norge er det første bilaterale besøg.
Pressehenvendelser bedes rettes til Lisa Christensen: Tlf: 21576134
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn27.2.2026 11:04:21 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 27. februar kl. 13.00.
Joint Statement24.2.2026 14:44:38 CET | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers of the Federative Republic of Brazil, the French Republic, the Kingdom of Denmark, the Republic of Finland, the Republic of Iceland, the Republic of Indonesia, Ireland, the Arab Republic of Egypt, the Hashemite Kingdom of Jordan, the Grand Duchy of Luxembourg, the Kingdom of Norway, the State of Palestine, the Portuguese Republic, the State of Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, the Republic of Slovenia, the Kingdom of Spain, the Kingdom of Sweden, the Republic of Türkiye, and the Secretary Generals of the League of Arab States and the Organization of Islamic Cooperation, condemn in the strongest terms a series of recent Israeli decisions that introduce sweeping extensions to unlawful Israeli control over the West Bank. Changes are wide-ranging, reclassifying Palestinian land as so-called Israeli ‘state land’, accelerating illegal settlement activity, and further entrenching Israeli administration. We are clear that Israel’s illegal settlements, and decisions
Danmark sender humanitært bidrag til vinterkoldt Ukraine24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark bidrager med yderligere 190 millioner kroner i humanitær støtte til ukrainerne.
Ny evaluering: Styrk kapacitet, sammenhæng og nærhed til partnerne19.2.2026 16:44:11 CET | Pressemeddelelse
En ny evaluering “Evaluation of Management of Danish Development Cooperation – 20 Years after Decentralisation” ser på, hvordan det danske udviklingssamarbejde er blevet forvaltet de seneste to årtier, i lyset af en ny global virkelighed præget af klimakrise, krig, migration og geopolitiske udfordringer. Evalueringen peger bl.a. på behovet for at styrke kapacitet, overblik og lokal forankring, hvis Danmark skal levere effektiv og synlig bistand i en mere kompleks verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
