Koda: Nej til kulturmoms er glædeligt for de danske musikskabere
9.6.2022 13:10:01 CEST | Koda | Pressemeddelelse

Det var oprindeligt regeringens og Skatteministeriets plan at lægge moms på rettighedsbetalinger fra 2021. En årelang indsats fra Koda og en række andre brancheorganisationer har været med til at fremhæve alle de konsekvenser, som lovforslaget ville medføre. Dette bidrog blandt andet til udsættelser og nu senest til, at der ikke længere er politisk opbakning til forslaget, som var til tredje behandling i Folketinget i dag og blev stemt ned med 35 stemmer for og 61 stemmer i mod.
Skatteministeriet holder – modsat flertallet i Folketinget samt konklusionen i en uvildig advokatundersøgelse – fast i den opfattelse, at lovforslaget er nødvendigt for at sikre, at de danske regler er i overensstemmelse med EU-retten. Skatteministeren nævnte derfor også, at ministeriet vil fremsætte lovforslaget igen som det første i næste folketingssamling. Rettighedshaverne kan derfor ikke regne med, at forslaget er lagt endeligt i graven, men indtil videre har lovgivningsprocessen i Folketinget i hvert fald vist, at der ikke er opbakning til regeringens nuværende lovforslag.
”Lige nu er vi enormt glade på vegne af de danske komponister, sangskrivere og musikforlag over, at vores mange opråb om at skrotte moms på rettighedsbetalinger er blevet taget alvorligt af et flertal af Folketingets partier. Den danske rettighedsøkonomi har indrettet sig efter 50 års praksis om momsfrihed, og en omstilling af dette ville medføre store konsekvenser. I stedet for undgår vores medlemmer og det samlede kulturliv nu at miste betydelige indtægter, og samtidig slipper de danske forbrugere for at betale mere for indhold uden at få noget igen,” udtaler Kodas direktør, Gorm Arildsen.
Kontakter
Louise BrinckerKommunikationsdirektør
Tlf:29773377lob@koda.dkMads ScheuerPressechef
Tlf:31224806msc@koda.dkBilleder
Information om Koda
Koda for et stærkere musikliv
Vi er en musikrettighedsorganisation, som har 50.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Vi arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig. Socialt, miljømæssigt og økonomisk.
Følg pressemeddelelser fra Koda
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Koda
Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen2.6.2026 16:11:57 CEST | Pressemeddelelse
Det nye regeringsgrundlag sætter en vigtig retning for arbejdet med at beskytte dem, der skaber musik og kreativt indhold. Hos Koda fremhæver man især regeringens klare formuleringer om kunstig intelligens og rettigheder, bedre barselsvilkår for kombinatører, en ny musikhandlingsplan, styrket dansk indhold i det kommende medieforlig og ambitionen om en langsigtet kulturpolitisk vision.
Koda ansætter ny økonomichef1.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koda har ansat Nanna Grejs Munksgaard som ny økonomichef. Hun skal være med til at styrke Kodas arbejde for et stærkere musikliv og kommer med bred erfaring fra arbejdet med revision, økonomistyring, effektive forretningsgange og bæredygtighed.
25 organisationer i fælles opråb til regeringsforhandlerne: Lige barselsrettigheder bør være del af et regeringsgrundlag19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En bred alliance på tværs af kulturbranchen, iværksættere, kreative erhverv og servicefag kommer i dag med et fælles opråb til de aktuelle regeringsforhandlinger om skæve barselsregler.
27 kulturorganisationer i fælles opråb midt i regeringsforhandlinger: Beskyt dansk kunst og kultur mod AI-tyveri15.4.2026 14:23:29 CEST | Pressemeddelelse
En bred alliance af 27 danske kulturorganisationer kommer nu med et fælles opråb forud for torsdagens regeringsforhandlinger om kunstig intelligens. I et åbent brev opfordrer organisationerne til klare og ansvarlige politiske rammer for kunstig intelligens og advarer mod, at ureguleret brug af menneskeskabt indhold risikerer at udhule økonomien bag dansk kunst og kultur. Kodas juridiske og politiske direktør Nicky Trebbien kalder den nuværende situation en trussel mod sammenhængskraften i samfundet.
Kodas årsberetning: Godt resultat, men voksende pres fra AI15.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En stigning i indtægter fra streaming og koncerter bidrog til, at Koda i 2025 fastholdt et højt indtægtsniveau med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Det fremgår af Kodas årsberetning, der udkommer i dag. Resultatet vidner om musikkens stærke position, men også om en branche under stigende pres fra AI og globale tech-giganter, lyder det fra Kodas direktør, Gorm Arildsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
