Koda: Nej til kulturmoms er glædeligt for de danske musikskabere
9.6.2022 13:10:01 CEST | Koda | Pressemeddelelse

Det var oprindeligt regeringens og Skatteministeriets plan at lægge moms på rettighedsbetalinger fra 2021. En årelang indsats fra Koda og en række andre brancheorganisationer har været med til at fremhæve alle de konsekvenser, som lovforslaget ville medføre. Dette bidrog blandt andet til udsættelser og nu senest til, at der ikke længere er politisk opbakning til forslaget, som var til tredje behandling i Folketinget i dag og blev stemt ned med 35 stemmer for og 61 stemmer i mod.
Skatteministeriet holder – modsat flertallet i Folketinget samt konklusionen i en uvildig advokatundersøgelse – fast i den opfattelse, at lovforslaget er nødvendigt for at sikre, at de danske regler er i overensstemmelse med EU-retten. Skatteministeren nævnte derfor også, at ministeriet vil fremsætte lovforslaget igen som det første i næste folketingssamling. Rettighedshaverne kan derfor ikke regne med, at forslaget er lagt endeligt i graven, men indtil videre har lovgivningsprocessen i Folketinget i hvert fald vist, at der ikke er opbakning til regeringens nuværende lovforslag.
”Lige nu er vi enormt glade på vegne af de danske komponister, sangskrivere og musikforlag over, at vores mange opråb om at skrotte moms på rettighedsbetalinger er blevet taget alvorligt af et flertal af Folketingets partier. Den danske rettighedsøkonomi har indrettet sig efter 50 års praksis om momsfrihed, og en omstilling af dette ville medføre store konsekvenser. I stedet for undgår vores medlemmer og det samlede kulturliv nu at miste betydelige indtægter, og samtidig slipper de danske forbrugere for at betale mere for indhold uden at få noget igen,” udtaler Kodas direktør, Gorm Arildsen.
Kontakter
Louise BrinckerKommunikationsdirektør
Tlf:29773377lob@koda.dkMads ScheuerPressechef
Tlf:31224806msc@koda.dkBilleder
Information om Koda
Koda for et stærkere musikliv
Vi er en musikrettighedsorganisation, som har 50.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Vi arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig. Socialt, miljømæssigt og økonomisk.
Følg pressemeddelelser fra Koda
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Koda
Koda inviterer til valgdebat på Hotel Cecil: Hvordan værner vi om kunst og kultur i en verden i opbrud?17.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Seks politiske spidskandidater mødes til debat om kunstens vilkår i en tid præget af kunstig intelligens, tech-giganter og global uro, når Koda inviterer til valgdebat på Hotel Cecil fredag den 20. marts.
Koda Awards 2026: Grønlandsk musik fejres ved stor prisfest i Nuuk17.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Koda Awards samler musikliv og publikum i Nuuk til en fejring af grønlandsk musik – og til en hyldest af landets komponister og sangskrivere. Årets prisuddeling bliver afholdt fredag den 20. februar i kulturhuset Katuaq og vil blandt andet byde på liveoptrædener fra nogle af grønlandsk musiks største navne.
Koda etablerer direktørgruppe og ansætter ny kommerciel direktør13.1.2026 11:45:00 CET | Pressemeddelelse
Musikrettighedsorganisationen for komponister, sangskrivere og musikforlag, Koda, foretager i dag en række ændringer i sin øverste ledelse. Det sker for at styrke organisationens strategiske arbejde for et stærkere musikliv i en tid, hvor musikbranchen er i hastig forandring og udfordres af tech-giganternes stigende indflydelse på musikforbruget og udviklingen inden for kunstig intelligens.
Ny kønsstatistik fra Koda: Små tegn på en bedre balance i dansk musik18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kun 11 procent af de penge, Koda udbetaler, havner hos de kvindelige musikskabere. En stigning i både medlemstal og udbetalinger til nye kvindelige medlemmer skaber dog håb om en mere lige kønsbalance i fremtiden. Kodas forperson, Loui Törnqvist, kalder årets kønsstatistik et lille skridt i den rigtige retning og understreger, at arbejdet for en mere lige kønsbalance skal intensiveres.
Bred alliance vil rette op på skæv lovgivning og sikre lige adgang til barsel9.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Skæv lovgivning efterlader en stor del af Danmarks arbejdsstyrke uden ret til barselsdagspenge. Den skæve lovgivning rammer op mod otte procent af den samlede danske arbejdsstyrke, svarende til cirka 250.000 danskere. Nu vil 21 organisationer på tværs af kulturlivet sikre lige adgang til barsel for alle og kommer med fire konkrete forslag til forbedringer. Birgitte Hjort Sørensen, bestyrelsesmedlem i Dansk Skuespillerforbund, kalder den nuværende lovgivning for urimelig forskelsbehandling og kræver politisk handling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
