Københavner veksler en halvtredser til 218.000 med snedig manøvre
En mand fra København S. havde mulighed for at vinde over en million kr., men valgte klogeligt at benytte Danske Spils ”Tag pengene”-funktion på det helt rigtige tidspunkt.

Manden havde torsdag lavet en kupon med 13 kampe på aftenens mest populære fodboldkampe i Europa League, Conference League og Premier League. Sammensætningen af kampe betød, at han samlet set stod til at vinde over 1 million kr., hvis alle hans forudsigelser var korrekte.
Sent torsdag aften ser 12 af de 13 kampe ud til at gå den rigtige vej for den snarrådige spiller. Men to af kampene volder ham alligevel bekymringer - især i Barcelonas hjemmekamp ser det svært ud, da Barcelona endnu ikke har formået at score mod upåagtede Galatasaray. En anden sten i skoen er kampen mellem PSV og FCK, hvor det bølger frem og tilbage. Da FCK sent i kampen scorer til 3-4, sker der noget hos manden i det sydlige København.
Vælger ”Tag pengene” og scorer 4366 gange sit indskud
Manden vælger netop da at benytte ”Tag pengene”-funktionen, så han i stedet for potentielt at kunne sætte over 1 million kr. ind på sin Danske Spil konto, vælger at acceptere en øjeblikkelig gevinst på flotte 218.319 kr. Han sikrer sig dermed en gevinst på 4366 gange sit indskud. Hellere 218.000 fugle i hånden end 1 million på taget, synes han at have tænkt.
Og det skulle vise sig at være det rigtige ordsprog at læne sig op ad. Den dygtige spiller ender med kun at have 11 ud af 13 rigtige på kuponen, men da han vælger at benytte ”Tag Pengene”-funktionen på det helt rigtige tidspunkt, vinder han altså lidt over 218.000 kr. på et indskud på 50 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil tror på et FC-parløb i næste Superligasæson25.5.2022 11:56:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver nummer et og to, FC København og FC Midtjylland, fra den overståede sæson i Superligaen, der kommer til at kæmpe om guldet i den kommende sæson. Det mener Danske Spil ganske skråsikkert.
Hjørringenser måtte bede konen parkere indkøbsvognen, da de vandt en million: ”man tror jo ikke, det sker for en selv”25.5.2022 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et glad par fra Hjørring vandt en million med Millionærgarantien, og vil forkæle sig selv med bil og elevationsseng.
Mand fra København S. vinder 1.000.000 kroner: ”Jeg rystede på hænderne, det var ligesom at være på en rutschebanetur”24.5.2022 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
For en pensioneret mand i midten af 60´erne, blev nyheden om, at han havde vundet 1.000.000 kroner, til lidt af en rystetur.
Hele fem nye, danske millionærer i weekenden – og en tysk vinder af små 700 millioner kroner23.5.2022 12:00:10 CEST | Pressemeddelelse
Det har været en tør weekend, men millionærerne har alligevel regnet ned over fem heldige danskere denne weekend. Og en enkelt meget heldig tysker.
Danmarkshistoriens største mulige gevinst: I aften er der 670 millioner kroner i puljen20.5.2022 12:58:15 CEST | Pressemeddelelse
Når der i aften er trækning i Eurojackpot, er den mulige præmie historisk stor. Aldrig tidligere har der været 670 mio. kr. i en lotteripulje i Danmark, og Danske Spil forventer, at et stort antal danskere vil deltage i aftenen trækning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum