København får IT-skole for flygtninge- og indvandrerkvinder
Kvinder med flygtninge- og indvandrerbaggrund har brug for at lære de digitale færdigheder, som arbejdsgiverne efterspørger.
Det kan helt basalt handle om at lære, hvordan en computer og IT-programmer fungerer. Eller det kan være at lære at kode for at blive i stand til at tage et IT-job.
Uanset hvilket niveau kvinderne møder ind med, skal en ny skole i København ”ReDI School of Digital Integration” nu klæde kvinderne på med IT-kurser og workshops, der kan styrke deres chancer for at få et job.
Det er dermed Danmarks første Tech-skole for kvinder med flygtninge- og indvandrerbaggrund, og al undervisning varetages af frivillige fra IT-sektoren.
Beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilia Lonning-Skovgaard (V), holdt åbningstalen.
”Jeg synes, det er et fantastisk initiativ. Der er ingen tvivl om, at når man skal ud og begå sig på det danske arbejdsmarked, så er det en klar fordel at have en god forståelse for IT. Derfor vinder vi også alle ved, at stærke frivillige kræfter har taget på sig at hjælpe disse kvinder,” siger Cecilia Lonning-Skovgaard.
Gode resultater i Tyskland
I Berlin findes en lignende skole, som opstod som følge af flygtningekrisen i 2015. Skolen underviser i dag omkring 1000 elever om året, hvoraf 60 % er kvinder. Og resultaterne er opløftende:
Et år efter at være startet på ReDI School, viser en stikprøve, at 38 % er kommet i arbejde eller praktik, 40 % i uddannelse, og ca. 5 % springer ud som freelancere eller iværksættere.
De gode resultater håber beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard kan overføres til København.
”Den bedste hjælp vi kan give mennesker, der står uden for arbejdsmarkedet, er de forudsætninger, det kræver for at få et arbejde. Derfor er det også meget prisværdigt, at vi har frivillige og organisationer, der står parate til at hjælpe vores flygtninge- og indvandrerkvinder med at få bedre IT-kompetencer. Uanset om det er basiskundskaber eller undervisning i mere avanceret kodning,”siger Cecilia Lonning-Skovgaard.
De første 6-ugers-kurser på tre forskellige niveauer (begynder, basis og kodning) starter i oktober efterfulgt af 12-ugers kurser fra februar 2020.
Skolen er støttet af bl.a. The Coca-Cola Foundation, IBM Danmark, Dansk Industri og Dansk Flygtningehjælp.
Kontakter
For yderligere kommentarer fra beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilia Lonning-Skovgaard, kontakt pressekonsulent, Jakob Balthazar Munk på 24989050 / fl9k@kk.dk
For yderligere informationer om ReDI School, kontakt daglig leder, Ida Jepsen, på mobil 60 46 71 56
Information om Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Ramadanmiddag på Københavns Rådhus17.3.2025 09:04:00 CET | Presseinvitation
PRESSEINVITATION: Københavns Kommunes beskæftigelses- og integrationsborgmester afholder sammen med Brobyggerne ramadanmiddag på Københavns Rådhus onsdag den 19. marts. Tilmelding er nødvendig for pressen (begrænset antal pladser).
Jobcenter København udstiller værk af kunstner fra Kalaallit Nunaat (Grønland)18.2.2025 11:11:26 CET | Presseinvitation
Presseinvitation: Onsdag den 26. februar er der fernisering af Inuuteq Storchs kunstværk ”Selected from Keepers of the Ocean” på Jobcenter København. Pressen kan tilmelde sig ferniseringen.
Nye rapporter undersøger jøders og muslimers oplevelse af livet i København efter 7. oktober 20237.2.2025 08:02:51 CET | Pressemeddelelse
To nye kvalitative rapporter undersøger, hvordan københavnske jøder og muslimer oplever at være jøder og muslimer i København efter den 7. oktober 2023, hvor Hamas begik et terrorangreb mod Israel. Rapporterne er bestilt af medlemmerne af Beskæftigelses- og Integrationsudvalget i Københavns Kommune og skal politisk behandles på et udvalgsmøde på Københavns Rådhus den 17. februar 2025.
Københavns Kommune skruer op: Flere unge skal have et fritidsjob29.11.2024 08:47:44 CET | Pressemeddelelse
Ny målsætning skal sikre flere fritidsjob til unge på kommunale arbejdspladser – en indsats der styrker både deres fremtidsmuligheder og sociale trivsel.
Københavnsk borgmester går på barsel og erstattes af partifælle28.11.2024 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelses- og integrationsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) går på tre måneders barsel. Han erstattes af sin partikollega Louise Theilade Thomsen (V).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum