Køb julegaven i genbrug og få byttemærke på

Gaver behøver ikke nødvendigvis at være nye og i original emballage.
Hos Blå Kors, som driver mere end 50 genbrugsbutikker over hele landet, oplever man, at flere og flere danskere vælger at gå på jagt efter julegaver i deres lokale genbrugsbutik.
"Mange danskere er bevidste om at handle bæredygtigt og ønsker ikke, at julen bliver en forbrugsfest, der ligger miljøet til last. I genbrugsbutikker kan man samtidig finde både det unikke, specielle og noget til en fornuftig pris," siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
For nogle kunder kan der dog være en barriere ved at handle genbrug - nemlig at gaverne ikke kan byttes. Derfor har Blå Kors i en periode valgt at indføre bytteservice i alle genbrugsbutikker på Sjælland.
"Vi ønsker at give vores kunder god service. Bekymringen om, at ens mor eller tante allerede har en Holmegaard-vase eller ikke kan passe kjolen, fylder hos nogle kunder, så det vil vi gerne forsøge at imødekomme ved at sætte et byttemærke på, så de har mulighed for at bytte gaven," siger Anders Christensen.
Bytteservicen kører som en forsøgsordning og gælder for alle varer over 50 kroner, som kan byttes i den genbrugsbutik, hvor de er købt.
Blå Kors har i dag 11 sjællandske genbrugsbutikker i Slagelse, Næstved, Bjæverskov, København, Rødovre, Søborg, Ølstykke, Hillerød og Humlebæk.
Kontakter
Anders ChristensenChef for Blå Kors Genbrug
Tlf:21 12 21 20acn@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fem danskere er klar til at hæve aldersgrænsen for salg af alt alkohol til 18 år ifølge ny undersøgelse. Det kommer i en tid, hvor danske unge igen er blevet kåret som europamestre i druk.
Frivillige samlede 81.116 kr. ind til børn i misbrugsramte familier19.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige fra Barnets Blå Hus Vesthimmerland solgte kaffe og kage ved blomsterudstillingen “Naturens Stemme - Forfald” i Aars - og samlede 81.116 kr. ind til børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- eller stofmisbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum