Knæk Cancer: Flot resultat i en svær tid
30.10.2022 00:17:31 CEST | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse

Med et budskab om at bryde tavsheden og holde sammen satte TV 2 og Kræftens Bekæmpelse med Knæk Cancer i uge 43 endnu engang fokus på kræftsagen. 117.449.190 kr. blev samlet ind takket være befolkningens overvældende engagementet og sammenhold.
Stor støtte trods svære tider
I år falder Knæk Cancer sammen med store globale forandringer, der påvirker mange mennesker. Derfor er den overvældende støtte særlig imponerende, siger Jesper Fisker, adm. direktør i Kræftens Bekæmpelse:
- Som nation står vi i en helt særlig situation i år med krig i Ukraine, inflation og energikrise. Mange har det svært økonomisk og må tænke over hver krone, de bruger. Trods det har danskerne støttet Knæk Cancer med mere end 117 mio. kr. I år er jeg derfor særlig rørt over støtten – både den økonomiske og den menneskelige. Det er imponerende, hvordan kreativiteten blomstrer, og hele landet står sammen. Tak. Tusinde, tusinde tak.
Hos TV 2 er der også stolthed og glæde over Knæk Cancer:
- Verden buldrer derudaf, vi står midt i en valgkamp, og det er på mange måder en udfordrende tid. Derfor er det overvældende at opleve, at så mange stadig har overskud til at rykke sammen og bidrage med det, de kan, til en sag som desværre aldrig bliver uvedkommende. Hos TV 2 er vi kolossalt stolte over at være med til at skabe sammenhold og vigtige samtaler om en sygdom, som mange af os har inde på livet, siger TV 2s indholdschef Dorthe Thirstrup.
Indtil nu har i alt 410 projekter inden for forskning, patientstøtte og forebyggelse modtaget støtte fra Knæk Cancer. Og mere end 40 projekter bliver sat i gang nu, hvor midlerne fra indsamlingen i år bliver fordelt.
Tal sammen - hold sammen
I løbet af ugen har TV 2 haft fokus på vigtige kræfttemaer. Ikke mindst behovet for at tale om sygdommen har været i fokus. Mange kræftpatienter oplever nemlig tavshed og berøringsangst fra venner og familie, når de får kræft. Men Knæk Cancer viser, at viljen til at hjælpe er stor.
Opbakning til Knæk Cancer har endnu engang overgået sig selv. Rekord mange byer i hele landet har afholdt stemningsfulde lysceremonier, der har samlet lokalsamfundet om at mindes og støtte dem, der er berørt af kræft. Der er blevet delt #Knækcancerblomster, taget armstrækninger, malet på sten, cyklet, lavet mad, samlet pant, danset, krejlet, tømt sparebøsser og i det hele taget er der på alle måder bidraget rørende og idérigt til Knæk Cancer over hele landet.
Det går pengene til
Kræftens Bekæmpelse har på forhånd prioriteret, hvordan Knæk Cancer 2022-pengene fordeles på temaer og projekter. En lang række forskere vil de kommende uger få at vide, at de får penge fra Knæk Cancer og kan sætte gang i arbejdet.
Nøgleord
Kontakter
Kræftens Bekæmpelses pressevagt
Tlf:35 25 74 00Billeder

Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Maria Black designer Årets Sløjfe 2026 for Støt Brysterne24.8.2026 07:16:27 CEST | Pressemeddelelse
Den danske smykkedesigner Maria Black står bag Årets Sløjfe 2026. Med brystkræft tæt inde på livet har hun skabt en sløjfe, der symboliserer fællesskab og sygdommens usynlige sider.
Kræftens Bekæmpelse lancerer app om overgangsalderen11.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny app skal give kvinder troværdig viden, overblik og støtte i en livsfase, hvor mange savner hjælp og information.
Hver anden dansker bliver solskoldet på sommerferien i Danmark28.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun sydens sol, der er farlig, advarer Kræftens Bekæmpelse.
Topforsker Niels Mailand modtager eftertragtet EU-bevilling23.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Europæisk millionbevilling til forskning i cellernes skjulte netværk og deres rolle i kræft.
Tusindvis søger støtte hos Kræftens Bekæmpelse efter kræftdiagnose18.6.2026 06:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har flest kræfttilfælde i EU. Det præger også rådgivningstilbud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
