Klimamærket er en hjælp til forbrugerne
Anbefalingerne er i dag overrakt til minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen. Arbejdsgruppen indstiller, at der indføres et frivilligt, statskontrolleret klimamærke, som baseres på en skalamodel, hvor alle fødevarer rangeres i forhold til hinandens klimaaftryk. Det er arbejdsgruppens anbefaling, at mærket skal fremstå enkelt og let afkodeligt. Det foreslås, at mærket udelukkende har fokus på klima.
Det kræver politisk beslutning, hvis klimamærket skal blive til virkelighed.
”De Samvirkende Købmænd har været med i arbejdsgruppen bag anbefalingerne og deltaget aktivt for at finde den bedste anbefaling. En anbefaling, der er brugbar for købmændene og gør klimamærket anvendeligt og let forståeligt for forbrugerne, der allerede i dag har mere end 30 forskellige forbrugermærker, de skal forholde sig til, når de handler”, siger Jannick Nytoft, der er adm. direktør hos De Samvirkende Købmænd.
”Hos De Samvirkende Købmænd er vi tilhænger af et nyt klimamærke, og vi er stolte af den anbefaling, som er blevet til i et bredt samarbejde. Et statskontrolleret frivilligt klimamærke vil gøre det lettere for forbrugerne at træffe oplyste klimavalg. Det vil også bidrage til producenternes og dagligvarehandlens arbejde for fødevareproduktion med lavere klimabelastning. Nu venter vi med spænding på de politiske forhandlinger”, siger Jannick Nytoft, adm. direktør for De Samvirkende Købmænd.
Nøgleord
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:+45 39 62 16 16Tlf:+45 2711 2073jny@dsk.dkNiels Tønning RasmussenKommunikationskonsulent
Tlf:+45 22 14 80 40ntr@dsk.dkInformation om DSK - De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.
I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Stigende fødevarepriser kan flytte to ud af tre stemmer9.12.2025 06:36:45 CET | Pressemeddelelse
Fødevarepriser er blevet et afgørende vælgertema, hvor næsten to ud af tre danskere svarer, at de stigende fødevarepriser i større eller mindre grad kan påvirke deres stemme ved næste folketingsvalg.
Hver tredje dansker ved, hvor de kan købe illegale varer25.11.2025 06:32:08 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra De Samvirkende Købmænd (DSK) dokumenterer et omfattende illegalt marked for dagligvarer i Danmark, som truer både den lovlige handel og statens indtægter.
Danskerne skal være bedre forberedt på kriser24.11.2025 06:48:24 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 24. november lancerer myndighederne en ny landsdækkende kampagne om hjemmeberedskab, sker det med fuld opbakning fra De Samvirkende Købmænd (DSK).
Når købmanden lukker, falder boligpriserne markant14.11.2025 12:22:19 CET | Pressemeddelelse
Ny DSK-analyse dokumenterer klar sammenhæng mellem afstand til ens købmand og boligpriser
Massiv folkelig opbakning til lavere moms og færre bøvlede afgifter6.11.2025 07:01:02 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal af danskerne ønsker lavere moms på fødevarer og færre afgifter i hverdagen Det viser en analyse fra De Samvirkende Købmænd (DSK).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
