Klimakonferencen 2022 – Hvor grønne løsninger mødes

Danske virksomheder kan accelerere Danmarks grønne omstilling, og vi har en unik mulighed for at vise hele verden, hvordan vi skaber et klimaneutralt samfund inden 2050. Den 13. december 2022 samler DI nogle af landets førende grønne virksomheder, politikere, meningsdannere og tænketanke til oplæg og diskussioner om de næste skridt mod vores klimamål.
Den grønne omstilling kommer ikke af sig selv og den rummer også en række barrierer, som vi som samfund skal tackle for at nå vores ambitiøse klimamål. For eksempel kræver den grønne omstilling udbygning af vedvarende energi på land og i vand, men det betyder for mange også en ny udsigt fra køkkenvinduet. Vi skal også have flere grønne kompetencer, men hvordan og gør vi nok for at sikre kvalificeret arbejdskraft både fra ind- og udland?
Det er nogle af de dilemmaer, der vil blive belyst i debatten om fremtidens klimapolitik. På scenen vil blandt andre Henrik Stiesdal fra Stiesdal, Maria Reumert Gjerding fra Danmarks Naturfredningsforening, Ulrik Stridbæk fra Ørsted, formand for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh, Frederik Sandby fra Klimabevægelsen og DI’s politiske direktør, Emil Fannikke Kiær, give deres perspektiver på, hvordan vi får sat fart på den grønne omstilling nu. Vi har brug for politiske beslutninger, implementering af grønne løsninger og folkelig opbakning, så det bliver muligt at foretage de nødvendige klimahandlinger.
Tid og sted:
Den 13. december 2022 kl. 08:30-11:30
Dansk Industri – Industriens Hus
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København
Program:
08:30-09:00 Registrering og morgenkaffe
09:00-09:05 Velkomst
09:05-09:20 Udvikling af nødvendige grønne løsninger ved Henrik Stiesdal, grundlægger og CTO, Stiesdal
09:20-09.35 Dansk erhvervsliv i en klimaneutral verden ved Emil Fannikke Kiær, politisk direktør, DI
09.35-09.50 Hvordan ser borgerlig klimapolitik ud ved Alex Vanopslagh, formand for Liberal Alliance og medlem af Folketinget
09.50-10.05 Konsekvenserne af en CO2-afgift på landbrugets e-udledninger ved Thor Gunnar Kofoed, viceformand i Landbrug & Fødevarer
10.05-10.20 Fokus på implementering af grønne løsninger ved Christian Ibsen, direktør i Concito
10.20-10.40 Pause
10.45-11.15 Debat om langsomlighed i udrulning af grøn energi med Ulrik Stridbæk, Vice President i Ørsted, og Maria Reumert Gjerding, Præsident i Danmarks Naturfredningsforening
11.15-11.25 Metoder til at opnå verdens opmærksomhed ved Frederik Sandby, sekretariatsleder i Klimabevægelsen
11.25-11.30 Afrunding
11.30 - Frokost
Tilmelding skal ske på mail til DI’s presserådgiver Ditte Rieland på mail dirh@di.dk. Spørgsmål og interviewaftaler kan rettes på mail eller tlf. +452246 7822.
Følg os på:
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkBilleder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

