Klausuleret til fredag d. 3. juni kl. 10: Camilla Wang er ny forkvinde for Danske Professionshøjskoler

3.6.2022 10:00:00 CEST | Danske Professionshøjskoler | Pressemeddelelse

Del
Danske Professionshøjskoler får i dag ny forkvinde, når Camilla Wang tager over efter Stefan Hermann, som har stået i spidsen for landets professionshøjskoler siden 2017.

Til daglig er Camilla Wang rektor på Professionshøjskolen Absalon, der tilbyder uddannelser i Region Sjælland. De sidste fire år har hun siddet som næstformand i Danske Professionshøjskolers rektorkollegium, men sætter sig altså nu i spidsen for arbejdet med at udvikle professions- og erhvervsrettede uddannelser til hele Danmark En opgave, som Camilla Wang ser frem til:  

- Vi ser ind i en årrække, hvor manglen på uddannet arbejdskraft bare vil vokse, og her har vi et kæmpe ansvar for hele tiden at udvikle vores uddannelser, og have et skarpt øje for, om de er relevante for både borgere og virksomheder. Det vil kræve masser af dialog og samarbejde. Og vi vil også blive testet på vores mod og vilje til at nytænke måden, vi uddanner på, siger Camilla Wang.  

Også på velfærdsområdet venter der udfordringer for landets professionshøjskoler, mener Camilla Wang. Her skal professionshøjskolerne sammen med politikerne på Christiansborg, i regionerne og landets kommuner arbejde sammen om at få vendt de senere års dalende interesse for at søge ind på vigtige uddannelser til fx pædagog, lærer og sygeplejerske. Allerede nu mangler landets daginstitutioner, botilbud, folkeskoler og hospitaler dygtige og uddannede medarbejdere.

- Det er en kæmpe udfordring, vi skal have løst. Men jeg tror på, at vores uddannelser har et langt større potentiale blandt de unge. Jeg oplever, at mange unge rigtig gerne vil uddanne sig i fag, hvor de både skal tilegne sig et stærkt teoretisk fundament, og samtidig formå at træde i karakter som menneske og bruge deres viden til faktisk at gøre en forskel for andre, siger Camilla Wang.

Kæmper for mere ambitiøse uddannelser

Forude venter også arbejdet med at sætte en ny og mere ambitiøs pædagoguddannelse på dagsordenen. Samt at føre den nye læreruddannelse ud i livet, som et flertal af Folketingets partier sidste år afsatte 125 mio. kr. til årligt. Her var Camilla Wang, sammen med en dedikeret arbejdsgruppe fra professionshøjskolerne, en af hovedarkitekterne bag et samlet forslag til en ny læreruddannelse i et tæt samarbejde Danmarks Lærerforening, KL, Lærerstuderendes Landskreds og Uddannelses- og Forskningsstyrelsen.

Målet med en bedre pædagog- og læreruddannelse er, med Camilla Wangs egne ord, at uddanne dygtige professionelle, som er klar til at tage ansvar for danske børn, unges og udsattes trivsel og læring.

Camilla Wang har et langt CV med poster i den danske uddannelsesverden. Udover jobbet som rektor på Professionshøjskolen Absalon har hun været dekan på Københavns Professionshøjskole og områdechef på EVA.

Camilla Wang tiltræder formandsposten i Danske Professionshøjskoler med virkning fra den 3. juni 2022. Formandsposten varetages i to år med mulighed for forlængelse.

Camilla Wang er 53 år og oprindeligt uddannet cand. Mag i dansk og psykologi fra Københavns Universitet.

 
 
 
 
 
 
 
 

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Information om Danske Professionshøjskoler

Danske Professionshøjskoler
Vester Voldgade 107
1552 København V

+45 92 92 35 75https://xn--danskeprofessionshjskoler-xtc.dk/

Danske Professionshøjskoler er interesseorganisation for de seks danske professionshøjskoler og Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Følg pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler

Nye kvote 2-søgetal: Flere søger uddannelser til sygeplejerske og pædagog, mens søgningen til læreruddannelsen står stille15.3.2026 15:25:29 CET | Pressemeddelelse

Klokken 12 i dag udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse gennem kvote 2. De nye søgetal viser, at der samlet set er lige så mange 1. prioritetsansøgninger til landets seks professionshøjskoler som sidste år. Ser man på de enkelte uddannelser på landsplan, er der på sygeplejerske- og pædagoguddannelsen tale om en mindre stigning på henholdsvis 5 og 2 pct. i kvote 2, mens det for læreruddannelsen er status quo sammenlignet med sidste år. Søgetallene dækker over regionale forskelle på tværs af de seks professionshøjskoler. Forperson for Danske Professionshøjskoler, Camilla Wang, glæder sig over den mindre stigning til flere velfærdsrettede professionsuddannelser, men understreger, at de samlede søgetal til videregående uddannelser først kendes i starten af juli. ”Sidste års reform af de professions- og erhvervsrettede uddannelser, der skal gøre uddannelserne mere attraktive, markerer på mange måder en ny begyndelse for professionsuddannelserne. På landets professionshø

Danske Professionshøjskoler: Epx-anbefalinger er solidt grundlag for en praksis- og professionsrettet gymnasie-uddannelse med høj faglighed15.12.2025 12:03:38 CET | Pressemeddelelse

Epx-ekspertgruppens anbefalinger udgør et solidt og ambitiøst afsæt for at skabe en ny, attraktiv gymnasieuddannelse, der klæder de unge på til at læse videre på en erhvervs- og professionsrettet uddannelse. Skal de høje faglige ambitioner indfries, kræver det en målrettet implementering med en national plan for bl.a. udviklingen af fag og læreplaner samt et fælles kompetenceudviklingsprogram for fremtidens epx-lærere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye