KL: Positivt, at Reformkommissionen er inspireret af praksis
23.5.2023 11:10:46 CEST | KL | Pressemeddelelse
Reformkommissionen med Nina Smith i spidsen har tirsdag fremlagt sin tredje og sidste rapport med anbefalinger – denne gang med fokus på borgere, som har svært ved at finde vej til et stabilt arbejdsliv, fx unge uden hverken uddannelse eller job og voksne, der år efter år bevæger sig rundt mellem diverse forsørgelsesydelser.
Peter Rahbæk Juel, formand for KL’s Arbejdsmarkeds- og Borgerserviceudvalg, kvitterer for det grundige og omfattende arbejde, der ligger bag kommissionens anbefalinger:
”Vi har længe peget på, at borgere med komplekse udfordringer ikke bliver håndteret godt nok i den nuværende indsats. Kommissionen slår fast, at en væsentlig del af løsningen ligger i kommunerne, men det kræver også ændringer af rammerne og partnerskab med andre aktører. Vi er rigtig glade for, at Reformkommissionen bl.a. har fået inspiration til dens anbefalinger ved at besøge en række kommuner og undersøge de gode erfaringer i praksis,” siger udvalgsformanden og fortsætter:
”Den tankegang bør vi kopiere, når vi skal reformere beskæftigelsesindsatsen, som regeringen har lagt op til. Det er vigtigt med et grundigt forarbejde, hvor vi undersøger, hvilke løsningerne der fungerer og giver gode resultater i praksis. Og så skal det naturligvis gøres inden for nogle friere og mindre bureaukratiske rammer. Vi skal have luget ud i regler og rammer, så vi kan arbejde meget mere helhedsorienteret og på tværs af områderne. Det er dét, der hjælper den enkelte borger.”
Gode bud på, hvordan vi løfter hele området
En del af Reformkommissionens anbefalingerne er rettet mod jobcentrene, som i dag har ansvaret for indsatsen til de ledige, og mange af anbefalingerne handler om at sætte kommuner og jobcentre fri for statslige proceskrav og om at sætte fokus på job som mål og middel for alle. Reformkommissionen understreger også, at anbefalingerne ikke har til hensigt at spare penge i jobcentrene.
Det er rigtig konstruktivt, at kommissionen ser på, hvilke løsninger der fungerer – inden der ses på, hvor der skal spares, siger Peter Rahbæk Juel:
”Reformkommissionen kommer her med en masse gode bud på, hvordan vi får fjernet proceskrav og unødigt bureaukrati, så vi kan løfte hele området. Vi har et fælles ansvar, og hvis vi skal lykkes, nytter det ikke, at vi sætter os for at spare 3 mia. kr., før vi har tænkt igennem, hvordan vi gerne vil indrette fremtidens beskæftigelsesindsats,” siger Peter Rahbæk Juel og kvitterer samtidig for, at Reformkommissionen også peger på, at jobcentrene bør arbejde med færre målgrupper og måle på resultater frem for proceskrav.
Social og beskæftigelse går hånd i hånd
Endelig peger Reformkommissionen på, at beskæftigelsesindsatsen og socialindsatsen skal tænkes endnu mere sammen – det er KL helt enig i:
”Den måde, vi normalt hjælper ledige borgere i arbejde, er ikke nødvendigvis den rette løsning for alle – og slet ikke for de borgere, som vi taler om her. Derfor er vi er nødt til at kunne arbejde på en helt anden måde fremover, hvor vi i langt højere grad ser på hele borgerens livssituation og får mulighed for at kunne tænke sociale indsatser ind på linje med beskæftigelsestiltag. Det er vejen frem,” siger udvalgsformanden.
Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Ekspertanbefalinger kalder på klarere rammer for de kommunale beredskaber4.2.2026 11:10:27 CET | Pressemeddelelse
Ekspertpanelet på beredskabsområdet peger på et behov for en mere tydelig retning for, hvilken opgave de lokale redningsberedskaber skal kunne løfte. KL’s formand ser positivt på anbefalingerne og ser frem til at drøfte med regeringen, hvordan anbefalingerne omsættes til den lokale virkelighed.
Vigtig aftale om beskyttelse af folkevalgte2.2.2026 15:21:03 CET | Pressemeddelelse
KL’s formand roser et bredt flertal i Folketinget for at komme med en række initiativer, der skal styrke beskyttelsen af bl.a. folkevalgte, offentligt ansatte og deres pårørende. Det skal være trygt at tage en tørn for fællesskabet, lyder det fra Martin Damm.
KL: Mange gode takter i værdighedsreform - men økonomien giver bekymringer29.1.2026 09:41:29 CET | Pressemeddelelse
Det er godt og vigtigt med tiltag, der giver de mest udsatte borgere et mere værdigt liv. Sådan lyder det fra KL’s socialudvalgsformand Ulrik Wilbek i en reaktion på den nye aftale om en værdighedsreform. Økonomien bag centrale initiativer skaber dog panderynker.
KL: Forebyggende indsatser tæt på børnene er den rigtige vej at gå15.1.2026 12:04:44 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal give kommunerne bedre mulighed for at sætte tidligt ind overfor skolefravær og øge hjælpen til børn og unge, der mistrives, tæt på hverdagen og kammeraterne.
KL: Ny aftale er et godt skridt i kampen mod økonomisk kriminalitet på socialområdet9.1.2026 11:15:06 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal nu gøre det lettere at opdage og bremse økonomisk kriminalitet på sociale tilbud. I KL roser Ulrik Wilbek aftalen, men kalder samtidig på yderligere tiltag i kampen mod kriminelles svindel på socialområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
