Kendt ansigt fra telebranchen er ny director for Afregning i Norlys

Danmarks næststørste teleudbyder har pr. 1. nov. fået et nyt ansigt i spidsen for afregning. Sammen med engagerede ledere og medarbejdere skal hun blandt andet sikre kunderne den gode kundeoplevelse, når vi opkræver for vores produkter og ydelser.
Charlotte kommer med 25 års erfaring fra Telenor, hvor hun har bestredet forskellige stillinger indenfor debitorområdet. De seneste 14 år har hun siddet som leder for Customer Finance, der blandt andet håndterer kreditvurdering og inddrivelse. Her er hun opbygget en stor erfaring med blandt andet at lede medarbejderne godt og sikkert igennem diverse forandringsprocesser.
- Jeg glæder mig meget til at løfte de mange spændende opgaver, der ligger foran mig sammen med det meget kompetente team af medarbejdere, som jeg har fået under mig. Norlys er en interessant virksomhed i en rivende udvikling, som står overfor en spændende rejse, hvor vi selvfølgelig skal være med til at sikre den gode kundeoplevelse, når det kommer til opkrævningen af kunder, men også bidrage med den optimering og digitalisering, der giver mening for vores område, fortæller Charlotte Brosolat Dehn.
Privat bor Charlotte i Gandrup nord for Aalborg samme med sin mand. De har sammen to børn på 20 og 22 år, der dog er fløjet fra reden.
Kontakter
Anne LaursenKommunikationspartner
Tlf:+45 26298453annlau@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
September lægger ud med flere høje prisudsving10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag topper den rene elpris med 2,05 kr/kWh, men byder samtidig på priser ned til 0,58 kr/kWh. Det er langt fra første gang i denne måned, at elprisen svinger med mere end én krone, og det vil vi se mere til i fremtiden.
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum