Live Nation Denmark ApS

Kendrick Lamar 'The Big Steppers Tour' til Royal Arena lørdag 15. oktober 2022

Del

’The Big Steppers’ Verdensturné offentliggøres i dag fredag 13. maj, samme dag som Kendrick Lamar udsender sit første album i fem år ’Mr. Morale & The Big Steppers’

KENDRICK LAMAR ’THE BIG STEPPERS TOUR' I ROYAL ARENA LØRDAG 15. OKTOBER 2022

SUPPORT: BABY KEEMTANNA LEONE

’The Big Steppers’ Verdensturné offentliggøres i dag fredag 13. maj, samme dag som Kendrick Lamar udsender sit første album i fem år ’Mr. Morale & The Big Steppers’. Touren er sponsoreret af Amazon Music, Rotation og Cash App.

Læs mere på oklama.com

Billetpriser: PL1 745,- / PL1U (stå) 745,- / PL2 695,- / PL3 555,- / PL4 455 kr. + gebyr.

Billetsalget starter fredag 20. maj kl. 10.00 via livenation.dk og ticketmaster.dk, og der er begrænsning på 6 billetter per kunde. Live Nation presale starter torsdag 19. maj kl. 10:00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere og på livenation.dk

 

TOUR DATOER:

Tue Jul 19 – Oklahoma City, OK – Paycom Center

Thu Jul 21 – Austin, TX – Moody Center

Fri Jul 22 – Houston, TX – Toyota Center

Sat Jul 23 – Dallas, TX – American Airlines Center

Sun Jul 24 – Miami, FL – Rolling Loud

Wed Jul 27 – Tampa, FL – Amalie Arena

Fri Jul 29 – New Orleans, LA – Smoothie King Center

Sat Jul 30 – Atlanta, GA – State Farm Arena

Sun Jul 31 – Nashville, TN – Bridgestone Arena

Tue Aug 02 – Charlotte, NC – Spectrum Center

Thu Aug 04 – Washington, DC – Capital One Arena

Fri Aug 05 – Brooklyn, NY – Barclays Center

Sat Aug 06 – Brooklyn, NY – Barclays Center

Sun Aug 07 – Long Island, NY – UBS Arena

Tue Aug 09 – Philadelphia, PA – Wells Fargo Center

Wed Aug 10 – Boston, MA – TD Garden

Fri Aug 12 – Toronto, ON – Scotiabank Arena

Sat Aug 13 – Toronto, ON Scotiabank Arena

Sun Aug 14 – Detroit, MI – Little Caesars Arena

Tue Aug 16 – Columbus, OH – Schottenstein Center

Thu Aug 18 – Milwaukee, WI – Fiserv Forum

Fri Aug 19 – Chicago, IL – United Center

Sat Aug 20 – Minneapolis, MN – Xcel Energy Center

Sun Aug 21 – Kansas City, MO – T-Mobile Center

Tue Aug 23 – Denver, CO – Ball Arena

Wed Aug 24 – Salt Lake City, UT – Vivint Smart Home Arena

Fri Aug 26 – Portland, OR – Moda Center

Sat Aug 27 – Seattle, WA – Climate Pledge Arena

Sun Aug 28 – Vancouver, BC – Rogers Arena

Tue Aug 30 – Sacramento, CA – Golden 1 Center

Wed Aug 31 – Oakland, CA – Oakland Arena

Thu Sep 01 – Oakland, CA – Oakland Arena

Tue Sep 06 – San Diego, CA – Viejas Arena at San Diego State University

Wed Sep 07 – Anaheim, CA – Honda Center

Fri Sep 09 – Las Vegas, NV – T-Mobile Arena

Sat Sep 10 – Phoenix, AZ – Footprint Center

Tue Sep 14 – Los Angeles, CA – Crypto.com Arena

Wed Sep 15 – Los Angeles, CA – Crypto.com Arena

Fri Oct 07 – Amsterdam, NL – Ziggo Dome

Mon Oct 10 – Prague, CZ – O2 Arena

Tue Oct 11 – Berlin, DE – Mercedes-Benz Arena

Thu Oct 13 – Hamburg, DE – Barclays Arena

Sat Oct 15 – Copenhagen, DK – Royal Arena

Mon Oct 17 – Stockholm, SE – Avicii Arena

Wed Oct 19 – Oslo, NO – Telenor Arena

Fri Oct 21 – Paris, FR – Accor Arena

Mon Oct 24 – Stuttgart, DE – Scheleyerhalle

Tue Oct 25 – Zurich, CH – Hallenstadion

Wed Oct 26 – Laussane, CH – Vaudoise Aréna

Fri Oct 28 – Antwerp, BE – Sportpaleis

Sun Oct 30 – Cologne, DE – Lanxess Arena

Mon Oct 31 – Frankfurt, DE – Festhalle

Wed Nov 02– Glasgow, UK – OVO Hydro

Thu Nov 03 – Leeds, UK – First Direct Arena

Fri Nov 04 – Newcastle, UK – Utilita Arena

Sat Nov 05 – Birmingham, UK – Utilita Arena

Mon Nov 07 – London, UK – The O2

Tue-Nov 08 – London, UK – The O2

Sun Nov 13 – Dublin, IE – 3Arena

Wed Nov 16 – Manchester, UK – AO Arena

Thu Dec 01 – Perth, AUS – RAC Arena

Sun Dec 04 – Melbourne, AUS – Rod Laver Arena

Thu Dec 08 – Sydney, AUS – Qudos Bank Arena

Mon Dec 12 – Brisbane, AUS – Entertainment Center

Fri Dec 16 – Auckland, NZ – Spark Arena

 

ABOUT LIVE NATION ENTERTAINMENT: Live Nation Entertainment (NYSE: LYV) is the world’s leading live entertainment company comprised of global market leaders: Ticketmaster, Live Nation Concerts, and Live Nation Sponsorship. For additional information, visit www.livenationentertainment.com.

ABOUT AMAZON MUSIC: Amazon Music reimagines music listening by enabling customers to unlock millions of songs and thousands of curated playlists and stations with their voice. Amazon Music provides unlimited access to new releases and classic hits across iOS and Android mobile devices, PC, Mac, Echo, and Alexa-enabled devices including Fire TV and more. With Amazon Music, Prime members have access to ad-free listening of 2 million songs at no additional cost to their membership. Listeners can also enjoy the premium subscription service, Amazon Music Unlimited, which provides access to more than 90 million songs and the latest new releases. Amazon Music Unlimited customers also now have access to the highest-quality listening experience available, with more than 90 million songs available in High Definition (HD), more than 7 million songs in Ultra HD, and a growing catalog of spatial audio. Customers also have free access to an ad-supported selection of top playlists and stations on Amazon Music. All Amazon Music tiers now offer a wide selection of podcasts at no additional cost, and live streaming in partnership with Twitch. Engaging with music and culture has never been more natural, simple, and fun. For more information, visit amazonmusic.com or download the Amazon Music app.

Rotation is Amazon Music’s flagship hip-hop/R&B brand, encompassing the Rap Rotation and R&B Rotation playlists and stations, which spotlight the best hip-hop and R&B tracks from rising newcomers and established heavyweights. Curated by Amazon Music’s hip-hop and R&B experts, Rotation is Amazon Music’s home for the most important new music, livestreams, and events for hip-hop and R&B fans around the globe.

To view this video from www.youtube.com, please give your consent at the top of this page.

Kontakter

Billeder

Links

Information om Live Nation Denmark ApS

Live Nation Denmark ApS
Live Nation Denmark ApS
Frederiksberg Allé 3
1621 København V

35 25 41 00https://www.livenation.dk/

Live Nation er verdens førende producent og formidler af live entertainment-oplevelser. På verdensplan bliver det til + 40.000 årlige koncerter, +100 festivaler og mere end 500 millioner solgte billetter. Live Nation Denmark er Danmarks førende koncertbureau med 70 engagerede medarbejdere der holder til på Frederiksberg Allé i København. Vi arrangerer alt fra mindre klubshows til stadionshows, vi arbejder primært med koncerter, men beskæftiger os også med comedyshows og musicals. Festivalerne COPENHELL og Heartland er ligeledes en del af Live Nation Danmark. I huset finder du også vores to danske Agenturer PDH Music og Luger Denmark, som arbejder med nogle af landets største artister. Vi ønsker at tilbyde vores gæster det bedste; både før, under og efter arrangementet med musik- og begivenhedsrige oplevelser man husker for livet.

Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS

Ocean Grove bringer deres genrefusionerende musik til DK når de giver koncert i Pumpehuset.3.8.2022 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse

OCEAN GROVE 27. OKTOBER 2022 PUMPEHUSET Ocean Grove bringer deres genrefusionerende musik til DK når de giver koncert i Pumpehuset. De australske ”oddballs” Ocean Grove laver en sammensmeltning af rock, metal, grunge, hip-hop og brit-pop. Det er blevet til en banebrydende lyd der beskrives som Oddworld Music™️. Den eklektiske trio udgav deres andet album ’Flip Phone Fantasy’ i 2020 til bred anmelderros og en 8. plads på den australske album chart. Udover global hæder fra diverse medier, såsom Kerrang!, for deres lovløse kreativitet og overlegne attitude, har albummet opnået næsten 20 millioner streams. Ocean Grove udgav tidligere på året singlerne ’Cali Sun’ og ’Silver Lining Lining’ som var en ledte hen til udgivelsen af deres tredje fuldlængde album ’Up In The Air Forever’. Albummet fik en anmeldelse på 4/5 i Kerrang!: ”It’s the best showcase of Ocean Grove’s quirks to date, and they’ve got all the right to be bullish about it when playing it feels so, so good.” Oplev Ocean Grove i P

Dream pop-kvinteten Rolo Tomassi kommer til Pumpehuset.26.7.2022 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse

ROLO TOMASSI 5. FEBRUAR 2023 PUMPEHUSET Dream pop-kvinteten Rolo Tomassi kommer til Pumpehuset. At beskrive præcist hvad Rolo Tomassi gør, og hvordan de gør det, har altid været utroligt svært. Atmosfæren skabes gennem brutale og nådesløse guitarer, med slibende vokaler i krig med alt omkring dem, uden at tage fanger og uden at bøje sig for nogen. Alligevel skabes atmosfæren også gennem en konstant følelse af ro, refleksion og intimitet, der nærmest skyller ind over lytteren som velkomne bølger gennem sparsomt, nøgent klaver, ægte hjemsøgende melodier og melankolske musikalske refleksioner. Det er forbløffende, og anderledes end noget andet, du kommer til at høre. Rolo Tomassi har brugt de sidste 17 år på at føre an og skabe deres egen stil. På deres seneste album, ’Where Myth Becomes Memory’, fører de an med en uhørt selvsikkerhed og determination. Kvintetten har aldrig taget den nemme vej og bygger konstant videre på deres tidligere udgivelser. Denne langsomme men stabile karrierevej

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum