Kari Brandsgård bliver ny Hotel Director i LEGOLAND – Vi skal fastholde fokus på barndomsminder og bæredygtighed

Kari Brandsgård bliver fra 1. oktober ny Hotel Director i LEGOLAND, hvor hun kommer til at stå i spidsen for tre overnatningssteder og fire restauranter. Med sig i bagagen har hun erfaringer fra en række forskellige jobs fra hotel og konferencebranchen både i Danmark og i udlandet.
- Noget af det, der betyder rigtig meget for mig er, at man kan mærke, hvor man er. Da jeg trådte ind på LEGOLAND Castle Hotel for første gang, tænkte jeg bare wauw. Her kan man virkelig mærke, at man er i LEGOLAND, og det betyder alt, når man som gæst går ind på et hotel, at man får den der wauw oplevelse, siger Kari Brandsgård.
Gode barndomsminder fra LEGOLAND
Kari Brandsgård er født i Norge, og er vokset op i en tid, hvor der ikke blev rejst meget til udlandet. Dog blev der prioriteret en tur til Danmark, da hun var 6-7 år gammel, og det er et minde, som hun stadig husker den dag i dag.
- Jeg har et meget tydeligt barndomsminde fra LEGOLAND, og det er det, jeg glæder mig rigtig meget til at være med til at have fokus på at give gæsterne, når de besøger vores overnatningssteder. LEGO brandet er kendt for, at det bedste ikke er for godt, og det stiller et helt naturligt krav til os om, at vi skal levere vores ypperste hver dag, så vi kan fortsætte med at skabe fantastiske barndomsminder, siger Kari Brandsgård.
Rejsen fra Norge til Danmark begynder faktisk i et helt andet land, hvor Kari Brandsgård mødte sin mand, mens hun arbejdede på et hotel i Sydkorea. Derfor valgte hun at flytte med ham til Danmark tilbage i 1995. I dag bor de sammen i Gauerslund mellem Vejle og Fredericia med den ene af deres tre børn.
Vil fortsætte det gode arbejde med bæredygtighed
Når Kari Brandsgård har første arbejdsdag i LEGOLAND den 1. oktober, så kan hun køre sammen med sin mand, som arbejder i LEGO koncernen, og det er, som Kari Brandsgård selv siger, også godt for miljøet.
- Bæredygtighed betyder rigtig meget for mig, så jeg er rigtig glad for, at overnatningsstederne i LEGOLAND er certificeret med den grønne nøgle, og det arbejder glæder jeg mig rigtig meget til at fortsætte i de kommende år. Nu vil jeg først og fremmest lære LEGOLAND og kollegaerne at kende, og så er det en stor prioritet for mig, at vi har det godt sammen, fordi det er altafgørende for at kunne give varige barndomsminder og forsætte med at øge vores fokus på bæredygtighed, siger Kari Brandsgård.
Kari Brandsgård er oprindeligt uddannet kok, og derudover har hun læst hoteladministration i Holland. Når hun ikke er på arbejde, så nyder hun at bruge tid i naturen, hvor det både bliver til gåture i hjemlandet Norge og ture i sejlbåden uden motor.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt pressechef Kasper Tangsig på +45 2030 8184 eller presse@legoland.dk
Billeder
Information om LEGOLAND Billund
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Bliv en del af fællesskabet i LEGOLAND® – søg sæsonjob nu!5.12.2025 14:34:44 CET | Pressemeddelelse
Drømmer du om et job, der er federe end de fleste og giver dig et fællesskab med venner for livet?
LEGOLAND® åbner julesæsonen med verdens længste peberkagemand og nye LEGO® minifigur-maskotter20.11.2025 15:13:24 CET | Pressemeddelelse
Når LEGOLAND® åbner op for julesæsonen lørdag den 29. november, bliver det med duften af friskbagt peberkage og en afsløring af to helt nye LEGO® minifigur-maskotter.
Gæsterne i LEGOLAND® slår græskarrekord5.11.2025 13:15:30 CET | Pressemeddelelse
Takket være de mange gæster, der har besøgt LEGOLAND® under Halloween, er der i år blevet bygget 6864 LEGO® græskar i Pumpkin Gallery.
LEGOLAND® trykker speederen helt i bund i 20261.7.2025 08:28:00 CEST | Pressemeddelelse
LEGOLAND® inviterer til hæsblæsende familieduel i 2026 med nyheden, Minifigure Speedway – en LEGO® tematiseret rutsjebane med to vogne, der side om side duellerer forlæns og baglæns, for til sidst at kåre ét vinderhold.
Tusindvis af LEGOLAND® billetter doneres i anledning af World Play Day11.6.2025 12:22:19 CEST | Pressemeddelelse
Verden over har tusindvis af LEGOLAND® gæster indgået en ‘legepagt’ under verdens første LEGO® Festival – nu bliver deres fælles indsats omsat til 100.000 timers leg og flere end 14.000 LEGOLAND billetter til børn i udsatte positioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


