Kan få store konsekvenser: Tusindvis af unge dropper basale forsikringer
9.3.2023 09:23:51 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse

Hvis man ender i en ulykke eller bliver ramt af tyveri, indbrud eller skader i hjemmet, er en forsikring helt afgørende for, at en i forvejen ubehagelig oplevelse ikke også ender med at få store økonomiske konsekvenser.
Alligevel har omkring hver femte unge dansker mellem 18 og 29 år ikke tegnet nogle af de mest basale forsikringer, nemlig indbo- og ulykkesforsikring. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige.
Selvom det for mange unge, og især studerende, handler om at spare, hvor man kan, så er det en risikabel manøvre at vælge at spare på lige præcis sine forsikringer. Har man ikke en forsikring, så kan det nemlig i værste fald føre til vidtrækkende og uoverskuelige konsekvenser for den enkelte, lyder advarslen fra Henrik Sagild, der er direktør for skade i Gjensidige.
"En indboforsikring er enormt vigtig, da den ikke kun sikrer erstatning for dine ejendele, men den medfølgende ansvarsforsikring sørger også for at hjælpe dig, hvis du kommer til at påføre skader på en anden personeller deres ting, som i værste tilfælde kan føre til erstatningskrav, som i værste fald kan løbe op i flere millioner kroner," siger han.
Udover indboforsikringen er det også ulykkesforsikringen, som mange unge ikke har valgt at tegne, og det betyder, at man ikke får erstatning, hvis man skulle være ude for et ulykkestilfælde eller på anden måde komme slemt til skade. Henrik Sagild vurderer dog, at mange af de unge ikke bevidst har fravalgt forsikringerne.
"Det er min oplevelse, at forsikringer ikke altid er det første, man sætter sig ind i, når man eksempelvis flytter hjemmefra, ligesom nogen kan være dækket under deres forældres forsikring, også når de er udeboende. Derudover bør man have de forsikringer, der præcist har de dækninger, man har brug for. På den måde kan man nemlig spare penge, men stadig være forsikret. Desværre går det først op for rigtig mange unge, hvor vigtig en forsikring egentlig er, når de har brug for den," siger han.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.711 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af Kantar Gallup for Gjensidige i november og december 2022. Besvarelserne er et udtræk for 18-29 årige.
|
Hvilke forsikringer har du og din husstand? |
|
|
Indbo |
82 % |
|
Husforsikring |
27 % |
|
Ejerskifte |
17 % |
|
Bil |
45% |
|
Sommerhus |
1 % |
|
Dyreforsikring |
16 % |
|
Ulykkesforsikring |
81 % |
|
Børneulykke |
18% |
|
MC |
1 % |
|
Båd |
3 % |
|
Andet, notér |
7 % |
|
Ved ikke |
13 % |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Ny undersøgelse: Danskerne bruger AI til symptomer, diagnoser og behandling15.9.2026 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
AI-chatbots er på kort tid blevet en naturlig del af danskernes hverdag. Og teknologien bruges ikke kun til arbejdsopgaver, informationssøgning og inspiration. Nu bruger flere danskere den også, når de oplever problemer med deres helbred. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Hedebølge og naturbrand: Danskerne genovervejer næste års sommerferiedestination10.9.2026 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom sommeren først netop er slut, har hedebølge og naturbrande i Sydeuropa allerede fået danskerne til at genoverveje, hvor de skal holde sommerferie til næste år. Det viser en ny undersøgelse lavet af YouGov for Gjensidige.
Flere end hver tredje bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer8.9.2026 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste års alvorlige ulykker ved jernbaneoverskæringer har gjort, at flere end hver tredje bilist bliver nervøs, når de skal krydse togskinner. Den store usikkerhed har samtidig gjort, at mange tager sig en række forholdsregler ved jernbaneoverskæringer. Det viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for CA7.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Medlemmer af CA vil fremover blive tilbudt attraktive forsikringsløsninger gennem et nyt samarbejde med Gjensidige. Med det nye partnerskab styrker Gjensidige sin position i privatmarkedet og får mulighed for at tilbyde forsikringer til CA’s 68.000 medlemmer. Det nye samarbejde glæder Anders Kropp, konstitueret direktør for Privat DK i Gjensidige. Med aftalen ser han frem til, at Gjensidige kan stå endnu stærkere i markedet for medlems- og interesseorganisationer. Samtidig glæder han sig over, at Gjensidige igen kan byde CA velkommen som partner. “Vi er meget tilfredse med at kunne indgå et partnerskab med CA og ser frem til igen at kunne tilbyde forsikringer til deres medlemmer. Aftalen med CA understøtter vores strategiske mål om at være en attraktiv samarbejdspartner for små og mellemstore organisationer, og vi er glade for, at CA også ser en stor værdi i at have os som forsikringspartner,” siger Anders Kropp, konstitueret direktør for Privat DK, i Gjensidige. For CA er valget falde
Hver tredje dropper simple tjek: Kan få omfattende konsekvenser ved skybrud1.9.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nogle våde dage er det igen blevet relevant for boligejere at sikre, at man har gjort boligen klar til efterårets regn. Alligevel glemmer hver tredje boligejer at tjekke op på blandt andet tagrender og afløbsrør, der kan være med til at forebygge dyre og omfattende vandskader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

