Kan din fællesskabende forening bruge 10.000 kroner?
13.8.2020 06:00:00 CEST | Andel | Pressemeddelelse

Bidragter til de mindste, udstyr til de klatreglade og kunstnerbænke til dem, der bare gerne vil sidde og nyde naturen – kun fantasien sætter grænser, når foreninger og aktiviteter i regionen frem til den 10. september kan søge om en donation på 10.000 kr. fra det andelsejede energi- og fibernetselskab SEAS-NVE.
Det eneste krav er, at aktiviteten eller foreningen skal være med til at styrke sammenhængskraften og fællesskabet, og at foreningen eller aktiviteten foregår i Vest- og Sydsjælland, Lolland-Falster og øerne:
”Som andelsejet selskab ligger det i vores DNA at give tilbage til det samfund, vi udspringer af. Alene kan vi rigtig mange ting, men det, vi skaber i fællesskab, er noget helt unikt. Derfor uddeler vi to gange om året 10.000 kr. til ti foreninger og aktiviteter, der styrker sammenhængskraften i regionen. Så sidder du eller din forening inde med en god idé, der har fællesskabet i fokus, så vil jeg stærkt opfordre jer til at søge”, lyder det fra kommunikationschef Rikke Harbo Trikker.
Donation giver nye muligheder
En af de foreninger, der i foråret modtog en donation fra SEAS-NVE, er Holbæk Klatreklub. Over de seneste år har foreningen oplevet en stigende interesse for sporten og havde i den forbindelse brug for ekstra udstyr til at gøre klatre-glæden endnu større.
Derfor greb bestyrelsesmedlem Christina Heimann chancen og søgte om en donation:
”SEAS-NVE’s donationsprogram rummer en bred pallette af forskellige donationsmodtagere, så jeg tænkte, hvorfor ikke give det et forsøg og se, om ikke vores forening også kunne blive en del af denne. Det var heldigvis tilfældet, og det har gjort det muligt for os at købe nye klatregreb, reb og diverse udstyr, så folk i alle aldre kan kigge forbi og dyrke den sportsgren, vi holder så meget af.”
Skal din forening eller aktivitet også komme i betragtning til SEAS-NVE’s donationsprogram, kan du udfylde ansøgningsformularen på seas-nve.dk/donationer. Her kan du også møde nogle af de tidligere modtagere.
Deadline for ansøgning er den 10. september kl.14.00.
Billeder
Information om Andel
Om SEAS-NVE – en moderne andelsejet energi- og fibernetkoncern
I SEAS-NVE skaber vi energi til at leve livet. Vi ønsker at gøre energi til mere end blot en leverance - at være din bedste forbindelse, når det gælder den grønne omstilling og digitalisering. Det er dig, vi arbejder for, når vi tilbyder lynhurtigt internet og sikrer, at der altid er strøm i kontakten og lys på gaden. Og det er for at skabe værdi for dig, at vi lagrer energi fra vindmøller til fremtiden og skaber energirigtige løsninger i hverdagen. Vi er godt 1.000 medarbejdere og omsatte i 2018 for 7,3 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
Andel realiserer Ørsted-aktier for ca. 3 mia. kr. for at skærpe fokus på elektrificering9.9.2026 07:23:43 CEST | Pressemeddelelse
På bagtæppet af et styrket Ørsted realiserer Andel aktier for ca. 3 mia. kr. for at understøtte energikoncernens skærpede fokus på at accelerere elektrificeringen af Danmark. Provenuet styrker frem mod 2030 Andels investeringer i primært elnet og ladenetværk med mål om at skabe mest mulig grøn omstilling for pengene og øge forsyningssikkerheden.
Andel rydder forsider for klimaet: Giver journalister frit rum til klimajournalistik1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimadækningen i syv af landets største dagblade er faldet med 57 pct. siden 2021. Nu rydder Andel 1. september en række forsider til fordel for klimaet og giver resten af året klimajournalister mulighed for at fylde helsider med selvvalgt journalistik om klima og grøn omstilling. Andel betaler for pladsen, men blander sig ikke i indholdet.
Andel samler kræfterne om elektrificering i stabilt første halvår26.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andel fastholder forventningerne til 2026 efter stabil drift i udfordret halvår. I takt med et hastigt stigende elforbrug samles kræfterne om at accelerere elektrificeringen af Danmark med massive investeringer i elnet og kundevendte energiløsninger.
Andel og Anders Morgenthaler rykker klimasatire ind i det offentlige rum13.7.2026 10:07:19 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem Andel og Anders Morgenthaler skal få flere til at tale om klimaet gennem humor. Tegningerne kan opleves i aviser og i det offentlige rum flere steder i landet hen over sommeren.
Andel investerer mere end 8 mia. kr. i kampen for den elektriske fremtid1.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens energiuafhængighed, forsyningssikkerhed og klimakamp i 2025 flettede sig tættere sammen, valgte flere kunder Andel til. Med investeringer på ekstraordinære 8,1 mia. kr. i særligt kritisk dansk infrastruktur insisterer koncernen på at accelerere elektrificeringen af samfundet. Samtidig skal indtjeningen øges.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

