Kamp om pladserne som delegeret i Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab

Medlemsdemokratiet lever i bedste velgående i Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab. Det er det kommende valg til delegeret i LB Forening et rigtig godt eksempel på.
For til valget til delegeret der starter 10. januar 2022, er der seks gange så mange opstillede, som der er pladser til. En rigtig god nyhed, der forhåbentlig følges op af en høj stemmeprocent, mener LB Foreningens formand Lars Busk Hansen:
- Grundlæggende er det rigtig dejligt, at så mange ønsker at være delegeret. Vi ændrede vedtægterne i LB Foreningen i efteråret. Det betyder, at repræsentanter fra alle de fire forsikringsfællesskaber under LB Forsikring, som LB Foreningen er ejer af, nu kan være med i delegeretforsamlingen. Da vi gjorde det, var vi lidt nervøse for, om vi kunne finde repræsentanter nok. Den bekymring kunne vi have sparret os. For interessen har været helt overvældende. Nu håber vi bare, at den interesse også får mange af vores mere end 400.000 medlemmer til at gå ind og stemme til valget.
På Fyn er der blandt andet opstillet 25 kandidater til Lærerstandens Brandforsikrings 5 pladser. I Storkøbenhavn er der 78 opstillet til valg til 6 pladser, og i Vest- og Sønderjylland er der 33 opstillet til 5 pladser. Så der er lagt op til kampvalg i hele landet. Helt generelt er der ikke et valgområde, der ikke har flere kandidater end pladser.
- LB Forsikring er Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab, men fællesskabet lever kun, hvis der er nogen, som har lyst til at involvere sig i det. Jeg er godt klar over, at de mange ekstra kandidater vil betyde, at nogle bliver skuffet efter valget, og alligevel så bliver jeg stolt over, at så mange vil være med helt inde i kernen af vores medlemsdemokrati, siger Lars Busk Hansen.
Vedtægtsændringen fra september 2021 betød en udvidelsen af kredsen af delegerede i LB Foreningen fra 45 til 70 personer. De nye delegerede skal findes som 13 delegerede fra Bauta Forsikring, 8 delegerede fra Runa Forsikring samt 1 delegeret fra forsikringsgruppen LB Forsikring til PFA. Desuden skal der findes 6 ekstra delegerede fra Lærerstandens Brandforsikring i valgområde Storkøbenhavn.
Ud over de nye delegerede er der normalt valg i tre områder i Lærerstandens Brandforsikring. I alt giver det 39 delegerede, der skal vælges ind over hele landet.
Som delegeret i LB Foreningen er man en del af generalforsamlingen. Generalforsamlingen er den øverste myndighed. Det er LB Foreningen, der varetager ejerskabet af LB Forsikring, som passer på de mere end 410.000 medlemmer i forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Bauta Forsikring, Runa Forsikring og LB Forsikring til PFA.
Valget starter den 10. januar, og slutter den 15. februar 2022.
Billeder
Links
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Har du styr på bilens udstyr, inden du tager på bilferie?27.6.2025 10:21:45 CEST | Pressemeddelelse
Med sommerferien lige om hjørnet gør mange danskere sig i disse dage klar til sommerens kør-selv-ferier. Og selvom mange tjekker bilens udstyr, inden turen går sydpå, er det ikke alle der husker det. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
Husker du at låse teltet, når du er på festival?23.6.2025 11:04:34 CEST | Pressemeddelelse
Mange ved ikke, at teltet skal være låst med for eksempel en hængelås, før tilfælde af tyveri fra et telt er dækket. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
En mio. kr. til 18 projekter om fysisk og mental sundhed i Region Sjælland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 18 projekter, der skal løfte den fysiske og mentale sundhed og trivsel hos borgerne i Region Sjælland, har modtaget midler som en del af den million kroner, som LB Foreningen i Region Sjælland havde afsat til formålet.
1 mio. kr. til 17 projekter der skal forbedre sundheden for udsatte borgere i Region Nordjylland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
17 forskellige projekter fik i denne uge den glædelige besked, at de har fået del i den million kroner, som LB Foreningen har valgt at uddele til organisationer, der arbejder for at forbedre den fysiske og mentale sundhed for udsatte borgere i Region Nordjylland.
En million kroner til 15 indsatser der styrker demokratiet i Region Midtjylland17.6.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på en mio. kr. til 15 forskellige projekter i Region Midtjylland sætter LB Foreningen fokus på at styrke det demokratiske engagement i regionen. Den største donation er på 130.000 kr. og den mindste på 5.000 kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum