Kæmpe undersøgelse: To tredjedele af rejsebureauer overvejer nye forretningsveje
2.11.2021 11:06:50 CET | Bonzer | Pressemeddelelse

Corona pandemien har sat sine dybe, varige spor i erhvervslivet, og turistbranchen er ingen undtagelse. Det kan tydeligt mærkes på bundlinjen for mange rejseselskaber og turistoperatører, hvor mere end 75% af dem melder om en omsætning på under 25% sammenlignet med før COVID-19.
Det viser en stor undersøgelse foretaget af den internationale rejseportal Bookmundi, der har adspurgt flere end 1.000 rejseselskaber over hele verden.

Og det er alarmerende læsning, mener Rasmus Juul-Olsen, administrerende direktør for Bookmundi.
“COVID-19 har disrupted den internationale handel, og rejseindustrien er blandt de top 5 værst ramte industrier. Vores undersøgelse taler for sig selv – her mere end 18 måneder efter COVID-19 startede, rapporterer mere end 75% af turistoperatører et omsætningsniveau, der stadigvæk er mindre end 25% af deres ‘normale’ pre-COVID-19 omsætning. Det er meget skræmmende tal.”
Chokerende mange i turistbranchen søger nye veje
Som følge af de økonomiske konsekvenser er to tredjedele af turistoperatørerne nu begyndt at udforske nye forretningsveje uden for rejsebranchen. Selvom det har været forventet, er det alligevel et chokerende højt tal, mener Rasmus Juul-Olsen.
“Jeg har længe vidst, at turistoperatører har været ekstremt hårdt ramt, men jeg var stadig chokeret over, at så mange som 66% af operatørerne nu er begyndt at udforske forretningsmuligheder uden for rejsebranchen - et tal der viser hvor meget bekymring og hjælpeløshed, som rejsebranchen har befundet sig i under pandemien”.
Pandemien kan være katalysator for ny innovation og bæredygtig turisme
Pandemien har været katastrofal på rigtig mange måder. Men intet er så skidt, at det ikke er godt for noget, mener Rasmus Juul-Olsen. Han peger blandt andet på de indsatser og bæredygtige løsninger, turistoperatører er begyndt at implementere for at tiltrække fremtidens turister.
“Der er dog lys for enden af tunnelen – hvad enten det er Chile, Nepal mv. som nu endeligt igen tillader COVID-19 vaccinerede turister at rejse ind igen uden karantæneophold; turistoperatører, der under COVID-19 har forbedret deres hjemmesider og produkter; en stigende opmærksomhed på og implementering af bæredygtige rejser; og måske endda et boom i virtuel turisme”.
Om undersøgelsen
Bookmundi har via et online spørgeskema spurgt 1.500 pakkerejseselskaber over hele verden om konsekvenserne ved coronapandemien og forventningerne til fremtiden. Over 1.000 rejsebureauer har svaret og hvert svar har samme vægt i undersøgelsens resultater.
Medier er velkomne til at embedde interaktive grafikker af undersøgelsens resultater.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus Juul-OlsenCEOBookmundi
Tlf:51665799rasmus@bookmundi.comwww.bookmundi.comBilleder
Links
Information om Bonzer
Om Bookmundi
Bookmundi is a Denmark based, but global travel booking portal where you effortlessly can book day tours, fixed group departures, holidays and vacation packages in 130+ countries around the world.
Følg pressemeddelelser fra Bonzer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bonzer
Danmark sender dobbelt så mange besøgende til Tanzania pr. indbygger som Tyskland og Storbritannien9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge tal fra Tanzanias Ministerium for Naturressourcer og Turisme skiller Danmark sig ud blandt Tanzanias vigtigste europæiske turistmarkeder, når besøgstallene sættes i forhold til befolkningstallet
Nordic AI Platform Morrison Challenges Tech Giants: Nominated for Best Software Innovation5.8.2026 13:03:49 CEST | Press release
Danish-founded SEO agency Bonzer has been nominated for a Global Search Award, placing their new agentic AI platform Morrison alongside global industry leaders Semrush and Adobe.
Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform: Bonzer nomineret til Global Search Awards5.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med globale tech-giganter som Semrush og Adobe.
Store kommunale forskelle: I denne kommune smider danskerne flest smartphones ud16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor meget småt IT og småelektronik danskerne afleverer til genanvendelse – en kategori, der blandt andet omfatter smartphones, opladere, kabler og andet mindre elektronisk udstyr. Langeland, Odsherred og Fanø Kommune topper listen, mens Hørsholm, Ishøj og Frederiksberg ligger blandt de laveste.
Hver tredje flypassager misser en vigtig begivenhed på grund af forsinkelser: Halvdelen står alene uden hjælp fra flyselskabet1.7.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver tredje flypassager har misset en vigtig privat begivenhed som følge af en forsinkelse eller aflysning. Og når det sker, har hver anden passager oplevet at stå helt uden hjælp eller information fra flyselskabet. Det viser Flyhjælp Index 2026, en analyse af millioner af flyvninger og kompensationsdata for 20 af Europas største flyselskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
