KA-CHING! Vinterferie i pengenes verden
Få styr på lommepengene. Aktiviteter for hele familien på Nationalmuseet. 11. til 19. februar. Gratis for børn.

I anledning af Nationalmuseets nye særudstilling om dine og vores penge, KA-CHING!, bliver museet i skolernes vinterferie omdannet til en pengeby. Her kan flittige børn gå renskuret hjem efter et besøg i udstillingens pengebad og få ny viden om, hvordan man får opsparingen til at vokse.
Hele familien kan prøve kræfter med falskmøntneri, aktier og andre pengemaskiner. I kan løfte en ægte guldbarre, arbejde for pengene i vores hamsterhjul og blive klogere på, hvordan penge styrer jeres liv.
Vinterferieaktiviteterne foregår rundt omkring på museet og i den nye pengeudstilling KA-CHING!
I KACHING-KØBING kan børn og voksne besøge forskellige boder og sammen udforske pengenes verden. Hvad sluger vores penge, hvor mange is må man undvære for at få råd en ipad eller et løbehjul, og hvor meget skal de voksne skillinge sammen for at få råd til sommerferien?
Alle dage fra 11.til 19. februar fra kl.10.00-17.00. Bemærk at museet har åbent mandag 13. februar.
Nøgleord
Kontakter
Karen Torp-PedersenKommunikationsmedarbejder
Tlf:+45 41 20 60 96ktp@natmus.dkBilleder
Links
Information om Nationalmuseet
Nationalmuseet er Danmarks statslige, kulturhistoriske hovedmuseum og omfatter såvel danske som udenlandske kulturers historie
Følg pressemeddelelser fra Nationalmuseet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nationalmuseet
Vinterferie i instrumenternes verden1.2.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Musikmuseet åbner deres lydlegeplads fra 13.-19. februar kl. 12-16. Gratis for børn under 18 år.
I fremtiden kan du røre ved musikken31.1.2023 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med Musikmuseets pilotprojekt "Musikhistorien ud af boksen" vil Musikmuseet teste helt nye metoder til at fortælle musikkens historie. Projektet skal give helt nye indgange til den klassiske musik, til musikinstrumenter og til at mærke musikkens magi på egen krop. Pilotprojektet er realiseret med generøs støtte fra Augustinus Fonden.
H.M. Dronningen åbner ny udstilling på Nationalmuseet ”Jagten på danmarkshistorien”27.1.2023 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Nationalmuseet åbner ny udstilling ”Jagten på danmarkshistorien”. Her møder du de mennesker, som finder danefæ i mulden, og du ser nogle af de nyeste skatte, der bidrager til vores historieskrivning. H. M. Dronningen åbner udstillingen kl. 10.30 den 4. februar 2023.
Helt almindelige mennesker finder de største skatte i danmarkshistorien11.1.2023 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Nationalmuseet åbner ny udstilling ”Jagten på danmarkshistorien”. Her møder du de mennesker, som finder danefæ i mulden, og du ser nogle af de nyeste skatte, der bidrager til vores historieskrivning. Udstillingen åbner den 4. februar 2023.
Verdens ældste tandbørste vokser på et træ15.12.2022 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Miswak – den ældste tandbørste – kan brækkes af et træ. Mennesker har brugt den i 5000 år, og den bruges stadig i store dele af verden. Den er et miljøvenligt alternativ til plastictandbørsten. Se den på Nationalmuseet og få historien om tandbørsten i en lille ny udstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum