Jyde vinder 10 millioner kroner i Lotto
En heldig hobrogenser ramte lørdag de syv rigtige vindertal i Lotto og kan se frem til at få sat en milliongevinst ind på bankkontoen.

10.000.000 kroner. Så mange penge vandt en Lotto spiller lørdag aften, da der blev trukket lod i Lotto.
”Efter sådan en lørdag aften må det være en skøn søndag morgen at vågne op til. Med en præmie på 10 millioner kroner kan den heldige Lotto vinder udleve mange af sine drømme og ønsker og gøre dagligdagen lidt sjovere. Der skal lyde et kæmpestort tillykke herfra”, siger Pernille Mehl, direktør i Danske Lotteri Spil.
Spilleren, der har købt sin vinderkupon i Superbrugsen Hobro, var alene om at ramme den rigtige talkombination, og det udløser en milliongevinst.
Danske Spil har endnu ikke hørt fra den heldige vinder.
Det er tredje gang i år, at en spiller fra Mariagerfjord Kommune bliver millionær i Lotto.
Millioner til Thisted og Horsens
Hobrogenseren var ikke den eneste jyde, som havde noget at glæde sig over lørdag aften. To andre jyder kan nemlig også kalde sig millionærer efter Lotto trækningen.
Begge vandt på Lottos Millionærgaranti, hvor der hver uge trækkes lod om 2x1 million blandt alle spillede rækker. Man kan altså blive millionær, selvom man har nul rigtige tal.
Den ene kommer fra Thisted og har købt sin Lotto kupon i Kvix på Østerbakken 12, mens den anden vinder, der har spillet med via et PLUS abonnement, er fra Horsens.
Spilleren, der har købt sin vinderkupon i Thisted, har endnu ikke henvendt sig til Danske Spil.
Danske Spil ønsker de tre nye Lotto millionærer et stort tillykke.
Vindertal:
9, 12, 14, 19, 21, 22, 33
Tillægstal:
36
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Heldig weekend hos Danske Spil17.1.2021 09:50:24 CET | Pressemeddelelse
I denne weekend kan tre heldige danskere fra Esbjerg, Nørresundby og Søborg kalde sig millionær.
Fik pizzaen galt i halsen, da hun fandt ud af, at hun var blevet millionær15.1.2021 08:25:51 CET | Pressemeddelelse
Kvinde i 40'erne blev overrasket med milliongevinst, mens hun sad og spiste pizza med familien
To millioner på vej til Jylland11.1.2021 09:12:42 CET | Pressemeddelelse
Der var ingen, der lørdag aften havde de helt rigtige tal i Lotto, og derfor går 1. præmie puljen videre til næste uge, hvor der spilles om 15 millioner kroner.
Her er vinderne på skrabejulekalenderen fra Quick. Danske Spil efterlyser endnu en millionær8.1.2021 08:54:27 CET | Pressemeddelelse
Fire ud af fem gevinster på den legendariske julekalender er fundet. Danske Spil opfordrer til, at man kigger grundigt efter derhjemme
De første millionærer i 2021- og de heldigste byer i 20204.1.2021 09:57:59 CET | Pressemeddelelse
Efter et noget anderledes spring ind i det nye år med corona og restriktioner fik fire danskere alligevel millioner af grunde til at glæde sig ekstra meget over nytåret. 2021 startede nemlig med at udklække intet mindre end fire nye millionærer.
Heldig Lotto spiller blev millionær på toilettet30.12.2020 10:16:07 CET | Pressemeddelelse
En mand i 70'erne havde lige sat sig i fred på toilettet, da han fik et chok
Det vrimler med julemillionærer efter weekenden28.12.2020 07:35:24 CET | Pressemeddelelse
Hele fem milliongevinster blev vundet fredag og lørdag i Eurojackpot og Lotto
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum