Julen falder tidligt i Billund Lufthavn
9.12.2020 13:25:59 CET | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse

Julen er lige om hjørnet, og den er måske endnu mere tiltrængt end nogensinde før efter et år fyldt med corona. Og nu er det lige før, at juleklokkerne ringer i Billund Lufthavn – der er i hvert fald landet en tidlig julegave til danskerne, der elsker sol, sommer og spaghetti, som bringer jublen frem i Billund Lufthavn:
Fra 2. april kan danskerne flyve til Venedig fra Billund Lufthavn to gange i ugen med Ryanair.
– Det er en utrolig god nyhed, der kan lyse den corona-ramte jul ekstra op. Vi er feriehungrende, så det er fantastisk, at vi snart kan byde velkommen til Ryanairs nye solskinsrute til Venedig. Ruten er perfekt til en weekendtur eller et city-break, siger Jesper Klausholm, marketingchef i Billund Lufthavn, og understreger samtidig, at det også er en anerkendelse til lufthavnen og markedet omkring.
– Ruten er som sendt fra himlen og er en stor anerkendelse af vores lufthavn og det område, som Billund Lufthavn ligger i. Det viser, at flyselskaberne tror på en fremtid med danske rejsende, og vi ved fra forskellige undersøgelser, at danskerne er klar til at rejse, så snart det er muligt. Så vi byder ruten velkommen med åbne arme.
Optimisme om sommeren 2021
Hele luftfartsbranchen ser frem mod årsskiftet, hvor 2020 bliver lagt på hylden, og der bliver taget hul på et forhåbentligt mere opløftende år for luftfartsbranchen og turismeindustrien. Prognoserne viser også fornuftige takter, der bygger optimismen om et bedre år op.
– Hvis vaccinen bliver taget godt imod og spredt hurtigt, og hvis corona-passet bliver accepteret i alle EU-landene, lyser tingene for alvor op i 2021. Og så er der håb for, at tingene stabiliserer sig hurtigere end frygtet. Flyselskaberne forventer, at situationen vender og forventer at være tilbage på omkring 60-65 procent i sommeren 2021. Og når det lykkes os at få en ny, attraktiv rute i hus, så har vi også god grund til at være optimistiske, fortæller Jesper Klausholm og afslutter:
– Dansk økonomi klarer sig rigtig fint i forhold til mange andre lande, og de rejseglade danskere har godt med penge på lommen og kan samtidig se frem til yderligere feriepenge i foråret. Det får flyselskaberne til at kigge mod vores gode marked i Billund Lufthavn, og det giver håb for et år med fremgang igen.
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder
Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Massiv vækst i Billund: Norwegian kickstarter hidtil største satsning i Vestdanmark28.3.2026 13:33:58 CET | Pressemeddelelse
Med ni nye direkte ruter og en næsten tredobling af rutenetværket cementerer flyselskabet Norwegian i dag sin position som en nøglespiller i Vestdanmark. Udvidelsen, der i dag blev markeret i Billund Lufthavn, sikrer markant bedre forbindelser til både Sydeuropas ferieperler og populære storbyer som London og Edinburgh.
For første gang i Billund Lufthavns historie: Direkte rute til Napoli2.3.2026 16:20:16 CET | Pressemeddelelse
Vinteren går på hæld, og sommerprogrammet står for døren i Billund Lufthavn. Det betyder nye direkte ruter – heriblandt en historisk nyhed: For første gang nogensinde får Billund Lufthavn en direkte ruteforbindelse til Napoli.
Luftfragt åbner året stærkt i Billund Lufthavn2.2.2026 14:18:32 CET | Pressemeddelelse
Luftfragten i Billund Lufthavn fik en god start på 2026. I januar steg mængden af fragt med 14 procent sammenlignet med samme måned sidste år. Væksten gælder både eksport og import.
80 mio. kr. til ny cargo-terminal: Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten2.1.2026 15:53:05 CET | Pressemeddelelse
Byggeriet igangsættes i foråret 2026 – de nye faciliteter styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
Nyt millionbyggeri styrker luftfragten i Billund Lufthavn2.1.2026 15:46:18 CET | Pressemeddelelse
80 mio. kr. til ny cargo-terminal: Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten. Byggeriet går i gang i foråret 2026 og styrker lufthavnens position som et af Nordeuropas største centre for luftfragt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

