Julelejre giver børn og unge fra udsatte familier et tiltrængt pusterum
Det kan mærkes hos børn og unge, som i forvejen er pressede derhjemme, når skoler og fritidstilbud lukker ned før tid. Det er derfor ekstra vigtigt at give børnene et pusterum, lyder det fra Blå Kors Danmark, som i år sender knap 100 børn og unge afsted på lejr i juleferien.

Skolerne er lukket ned før tid og undervisningen, og kontakten med vennerne foregår online. Det kan føles ekstra svært, hvis man er barn eller ung i familie, som er udfordret af for eksempel økonomi, sygdom eller misbrug.
Det ved man hos den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark, der har mange års erfaring med at afholde ferielejre for børn og unge. Blandt andet i juleferien, som i forvejen er en svær tid i familierne.
Derfor er det ekstra vigtigt i år, at både børn og unge får et pusterum fra hverdagen, fortæller ferielejrchef Karen Klemmed Hviid:
"For mange børn er skolerne og klubtilbuddene et vigtigt pusterum og helle i hverdagen. De bliver lukket ned tidligere i år. Nogle kan måske tænke, at det er få dage, når det er fem dage, der er tale om, men det kan føles som virkelig lang tid for børnene og de unge, så det er særligt vigtigt, at vi i år får skabt et pusterum for dem på vores julelejre."
Fællesskab og frirum
For 21-årige Maria Andreasen har Blå Kors Danmarks ferielejre gjort en stor forskel. Marias far havde i mange år et misbrug og døde af en overdosis, da hun var 16 år:
"Det var en hård følelse at have indeni. Men lejrene har været rigtig gode for mig. De har lært mig, at det er lige meget, hvad jeg siger, og hvad jeg gør, fordi jeg er god nok. Det har virkelig lært mig at elske mig selv på en måde, jeg aldrig har gjort før," siger Maria.
Lejrene har været et godt afbræk for Maria, der både fremhæver fællesskabet og lederne, når hun skal fortælle om det gode ved lejrene.
”Det er altid fedt at komme på en lejr, hvor man ved, at alle de ledere, der er med, er med for børnenes og de unges skyld. De bruger tid i deres hverdag på at give os en oplevelse. Fordi de har lyst – ikke fordi de får noget.”
Maria var med på lejr første gang, da hun var 14 år. I dag er hun 21 og skal i år selv være frivillig på en af Blå Kors' julelejre.
Stor interesse for julelejre
I år afholder Blå Kors Danmark i alt tre julelejre i Jylland, på Fyn og Sjælland, som finder sted i Ans ved Silkeborg, Tommerup og Hillerød i perioden fra den 27. til 30. december.
Interessen for lejren har været stor, fortæller ferielejrchef Karen Klemmed Hviid:
"Vores lejre er blevet fyldt tidligt op. Julen er en særlig svær og sårbar tid. Der er mange forventninger. Det er ofte svært at være sammen i længere tid. Hvis man er i en sårbar og udsat position, kan der opstå mange konflikter i familien," siger hun.
Lejrene arrangeres af frivillige voksne, som har forberedt et program fyldt med hygge og aktiviteter, så både børn og unge kan tage hjem med gode minder i bagagen.
Læs mere om julelejrene på vores hjemmeside.
Kontakter
Thomas Røddik KorneliussenChef for kommunikation og CSR i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en kristen social hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Jann Sjursen ansat som ny leder af TUBA4.8.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere minister og formand for Rådet for Socialt Udsatte Jann Sjursen konstitueres som landsleder i TUBA, der tilbyder gratis terapi og rådgivning til unge, der er vokset op i hjem med alkohol- eller stofmisbrug.
Landsleder Henrik Appel stopper i TUBA Danmark6.7.2022 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten ti år som landsleder i TUBA og ti år som souschef på Blå Kors Danmarks hjemløsetilbud i Taastrup har Henrik Appel valgt at søge nye udfordringer uden for organisationen.
Børn og unge tager på sommerlejr29.6.2022 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Fællesskab, sjove aktiviteter og masser af hygge er på programmet, når omkring 240 børn og unge tager på sommerlejr med Blå Kors. Her får de et pusterum fra hverdagen og masser af gode oplevelser med hjem i bagagen.
Unge tager på sommerlejr ved Bording28.6.2022 14:41:34 CEST | Pressemeddelelse
Fællesskab, sjove aktiviteter og masser af hygge er på programmet, når 35 unge fra hele landet besøger Hestlund Efterskole ved Bording. Her får de et pusterum fra hverdagen på Blå Kors' sommerlejr.
Børn tager på sommerlejr ved Ringsted28.6.2022 14:09:25 CEST | Pressemeddelelse
Fællesskab, sjove aktiviteter og masser af hygge er på programmet, når 30 børn fra hele landet besøger Skovbo Efterskole ved Ringsted. Her får de et pusterum fra hverdagen på Blå Kors' sommerlejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum