Jubel over nye uddannelser til Region Sjælland
Uddannelses- og forskningsministeriet har i dag præsenteret en politisk aftale om bedre uddannelsesmuligheder i hele landet. Med i aftalen er uddannelser til læge i Køge, radiograf i Næstved og jordemoder i Slagelse. Desuden kommer der ny uddannelser til pædagog i Holbæk, arkitekt i Kalundborg og tekniske uddannelser på Lolland-Falster, blandt andet i forbindelse med Femern-byggeriet.
Region Sjælland kan også se frem til i alt 300 nye uddannelsespladser på velfærdsuddannelserne.
- Vi har i Region Sjælland kæmpet for at få en fuld lægeuddannelse og en radiograf-uddannelse her til regionen. Det er stor glæde, at der også er en uddannelse til jordemoder på vej, siger Heino Knudsen.
- Vi ser nu frem til samarbejdet med Københavns Universitet, Professionshøjskolen Absalon og regeringen om den videre implementering af den politiske aftale om sundhedsuddannelserne, siger Heino Knudsen
Regionsrådsformanden glæder sig også over de øvrige nye uddannelser, der er på vej til regionens yderområder.
- Det er vigtigt, at vi udnytter potentialet fra byggeriet af Femern-forbindelse til at etablere nye uddannelser for de unge på Lolland-Falster, hvor færre unge uddanner sig. Alt i alt giver dette et Danmark i bedre balance, siger Heino Knudsen.
I Region Sjælland er det noteret med tilfredshed, at det i aftalen anerkendes, at det koster mere at drive uddannelse uden for landets største byer.
Kontakter
Heino KnudsenRegionsrådsformand
Tlf:51 14 54 96heikn@regionsjaelland.dkInformation om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
De to østdanske regioner går sammen om at styrke indsatsen mod senfølger17.9.2025 11:50:47 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland og Region Hovedstaden har vedtaget en fælles vision for senfølgeområdet med fokus på forebyggelse og en behandlingsmodel, hvor flest mulige skal have tilbud tæt på deres bopæl. De få med mere komplekse senfølger skal have en klar vej ind til behandling på sygehuset.
Borgerne har taget ny forsøgsordning til sig16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange benytter sig af muligheden for at gå direkte til fysioterapeut uden en lægehenvisning, efter det blev muligt i Region Sjælland i slutningen af marts. Det viser en foreløbig evaluering af forsøgsordningen. Ordningen møder desuden opbakning fra en stor del af borgerne og de sundhedsprofessionelle.
Ny stor og topmoderne ambulancebase indviet i Køge15.9.2025 17:23:11 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland har åbnet sin største ambulancebase i Køge som led i etableringen af syv nybyggede baser i regionen.
Flere patienter kan få ultralyd hos egen læge i Region Sjælland9.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere patienter i Region Sjælland får nu mulighed for at blive ultralydsskannet direkte hos deres egen læge. Region Sjælland og PLO-Sjælland har indgået en ny lokalaftale, der giver praktiserende læger i udvalgte kommuner bedre muligheder for at tilbyde ultralyd i klinikken – til gavn for patienterne.
Byggeprojektet blev igen en publikumsmagnet til Åbent Hospital7.9.2025 14:27:25 CEST | Pressemeddelelse
Humøret var højt, da 380 spørgelystne gæster slog vejen forbi til en kaffe og snak om fremtidens hospital i Køge. Projektlederne udstillede i år indenfor i hele Strøget og medbragte arbejdstegninger, film og foto, der viser, hvad der arbejdes med i hospitalsbyggeriet, hvordan og hvad der er tilbage i den resterende byggeperiode, der slutter til næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum