Journalgennemgang udvides
Undersøgelsen af benamputeredes patientforløb udvides, så alle patientforløb 10 år tilbage gennemgås. Undersøgelsen vil både omfatte patienter, som er set af en karkirurg forud for amputation, og patienter, som ikke er set af en karkirurg forud for amputation.
Det har Forretningsudvalget netop besluttet på baggrund af en indstilling fra administrationen i regionen. I alt er der tale om en undersøgelse af cirka 2000 patientforløb. Amputationer på grund af kræft eller traume (ulykke) indgår ikke.
- Nu tager vi et ekstra skridt og sørger for, at alle relevante patientforløb de seneste 10 år i denne særlige sag undersøges, så vi kan vejlede patienter og pårørende, der kan have ret til erstatning, til at få afprøvet deres sag, siger regionsrådsformand Heino Knudsen.
En undersøgelse af alle patientforløb 10 år tilbage svarer til Region Midtjyllands undersøgelse.
Første del af journalgennemgang drøftet
Udvidelsen af undersøgelsen er helt i tråd med den aftalte politiske proces. I forbindelse med Forretningsudvalgets vedtagelse af en handleplan igangsat 9. august 2022 for hele det karkirurgiske område, hvor en undersøgelse af en række patientforløb indgik, var Forretningsudvalget enige om, at man var klar til at undersøge flere patientforløb.
I første omgang har Region Sjælland undersøgt patientforløb fra 2019-2022, hvor patienten ikke er set eller vurderet af en karkirurg et år forud for amputationen. I alt 150 forløb blev vurderet, og her blev fundet fem patienter, hvor der er tvivl om, hvorvidt deres amputationer kunne have været undgået eller udskudt.
Efterfølgende har administrationen, som aftalt med regionens politikere, drøftet resultaterne med relevante aktører. Det er på den baggrund, at undersøgelsen nu udvides.
Ny model for uvildighed
Derudover er Forretningsudvalget enige om, at der i forlængelse af debat om regionernes undersøgelser skal tages ekstra tiltag for at sikre uvildighed om undersøgelserne.
Regionens administration vil i den forbindelse gå i dialog med de øvrige regioner og relevante styrelser for at finde en model for journalgennemgangen, der sikrer uvildigheden i den udvidede journalgennemgang.
Dette indebærer også, at der skal indgås en aftale med en statslig myndighed eller en/flere regioner om gennemgang af patientforløbene fra Region Sjælland.
- Hverken vi eller andre ønsker, at der sås tvivl ved vurderingerne og uvildigheden. Patienter, som har fået foretaget benamputation, skal ikke være i tvivl om uvildigheden i vores undersøgelse, og derfor ønsker vi i denne særlige sag at få andre til at gennemgå patientforløbene fra Region Sjælland, siger Heino Knudsen.
Kontakter
Heino KnudsenRegionsrådsformand
Tlf:51 14 54 96heikn@regionsjaelland.dkPressetelefon, Region Sjælland
Pressetelefonen omstilles til pressevagten. Der kan ikke sendes sms.
Links
Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Motorvejsforbindelse mellem Næstved, Slagelse og Kalundborg er en god forretning for samfundet14.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland har i samarbejde med Næstved, Slagelse og Kalundborg kommuner fået udført en samfundsøkonomisk analyse og kortlagt gevinsterne for borgerne ved anlæg af den Sjællandske Tværforbindelse – en motorvejsforbindelse mellem de 3 byer. Hovedresultatet er, at den Sjællandske Tværforbindelse har en positiv samfundsøkonomisk værdi. Tiden er inde til at komme videre med etableringen.
Sjællands Universitetshospital får nyt hus til forskning og innovation10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På få år er antallet af forskningsmedarbejdere på Sjællands Universitetshospital firedoblet, og nu får de et helt nyt hus på over 1.300 m2 til deres rådighed.
Kræftpatienter får færre komplikationer med hjælp fra kunstig intelligens26.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Patienter, der har gennemgået en operation for tarmkræft, får færre alvorlige komplikationer og færre genindlæggelser, når et AI-værktøj støtter beslutninger om behandlingen, viser ny forskning. Værktøjet kan potentielt spare sundhedsvæsenet mange penge.
Sygehusene udvider 96-timers behandlingsansvar til flere patienter24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland udvider sit ansvar for behandlingen op til 96 timer efter indlæggelse til at omfatte flere patienter. Primo 2026 vil det også gælde udvalgte psykiatriske patienter, der har været indlagt mindst et døgn, har Regionsrådet netop besluttet. Samtidig forbereder regionen, at ældre patienter på plejecentre med ophold i akutmodtagelsen under 24 timer omfattes.
Har du hørt om Region Østdanmark?22.9.2025 06:31:09 CEST | Pressemeddelelse
To regioner bliver til én. I 2027 bliver Region Sjælland og Region Hovedstaden til Region Østdanmark – og 18. november 2025 får mere end to millioner borgere mulighed for at stemme om, hvem der skal sidde i det samlede regionsråd. Ny kampagne gør opmærksom på den kommende region forud for regionalvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum