Jobindex A/S
Jobmarkedet fortsat stærkt - men fald i annonceringen ved overgang til årets sidste kvartal indikerer kommende nedgang
- Jobindex' nettoomsætning i 1.-3. kvartal 2022 lå på 340 mio. kr., 9% højere end samme periode sidste år
- Overskud før skat steg med 7% til 138 mio. kr. mod 129 mio. kr. i 1.-3. kvartal 2021
- Antallet af betalte jobannoncer er fortsat højere end før corona
Fortsat høj omsætning og annoncering
3. kvartal var for Jobindex præget at høj, men faldende omsætning: Således var periodens nettoomsætning 100 mio. kr. mod 105 mio. kr. året før. Kvartalets resultat før renter og skat var 43 mio. kr. mod 51 mio. kr. sidste år.
"Antallet af betalte jobannoncer på Jobindex ligger på 120% af niveauet før corona, hvilket er udtryk for et fortsat stærkt jobmarked i mange brancher", siger Kaare Danielsen, direktør for Jobindex.
Opbremsning ved indgangen til 4. kvartal
"Ved starten af dette kvartal oplever vi dog et fald i antallet af jobannoncer på internettet", fortsætter han: "Faldet er ikke jævnt fordelt, og selvom vi fortsat tror mest på 'en blød landing' på jobmarkedet, så er det værd at bemærke, at antallet af jobannoncer indenfor bl.a. salg er nedadgående. Det er en indikator på, at virksomhederne er blevet mindre optimistiske om fremtiden. De forventer, at forbrugerne vil være mere tilbageholdende, og er derfor knap så villige til at investere i øget salg og opdyrkning af nye markeder."
Uændrede forventninger til resultatet
De øvrige forretningsområder i Jobindex-koncernen i Computerworld og it-jobbank har fortsat en god og stabil drift.
Jobindex fastholder forventninger om en omsætning i niveauet 450 mio. kr. og et overskud før renter og skat i niveauet 170 mio. kr. for hele regnskabsåret 2022.
Yderligere oplysninger
Direktør Kaare Danielsen, telefon 20735010, email kd@jobindex.dk
Certified Adviser Jakob Tolstrup Kristensen, email jakob.tolstrup@cwicf.com
Vedhæftet fil
For at se dette indhold fra www.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.For at se dette indhold fra ml-eu.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Information om Globenewswire
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Bitget Limited26.12.2025 11:00:00 CET | Press release
Bitget Introduces Major App Upgrade, Unifying Crypto, Stocks, Onchain, and TradFi Markets in a Unified Interface for 120 Million Users
Bitget Limited26.12.2025 08:26:00 CET | Press release
Bitget Closes November with $10B+ Stock Futures Volume and 34K BTC Reserves as UEX Momentum Accelerates
Teva Pharmaceutical Industries Ltd24.12.2025 14:36:11 CET | Press release
S&P Global Ratings Upgrades Teva to ‘BB+’ Amid Strong Execution of Pivot to Growth Strategy; Moody's Ratings Agency Revises Outlook to Positive
The Magnum Ice Cream Company N.V.24.12.2025 11:52:30 CET | Press release
Director/PDMR Shareholding
Afarak Group SE24.12.2025 10:00:00 CET | Press release
AFARAK GROUP SE: DISTRIBUTION OF ASSETS FROM THE RESERVE FOR INVESTED UNRESTRICTED EQUITY
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
