Jobansøgningen lever i bedste velgående

Når danskerne skifter job, så har den velkendte ansøgning været en del af rekrutteringen for næsten hver andens vedkommende. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, som Userneeds har lavet for Ingeniørforeningen, IDA.
I undersøgelsen svarer 46 pct., at de fik deres seneste job ved at sende en ansøgning enten uopfordret eller som reaktion på et stillingsopslag. Og det er der ifølge Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i IDA, gode grunde til.
”Virksomhederne bruger de rekrutteringskanaler, som de mener, giver det bedste felt af kandidater, for det er dyrt at rekruttere nye medarbejdere. Især hvis man ikke får ansat den rigtige kandidat. Og skal man have besat et job og ønsker at få det bedst mulige overblik over rekrutteringsbasen, så kan det sjældent alene gøres ved at få headhuntere til finde et udvalg eller ved at trawle LinkedIn igennem for mulige kandidater. Jobopslag og ansøgninger giver et mere fyldestgørende billede af, hvilke kandidater der er i spil til stillingen,” siger han.
”I det offentlige skal ledige stillinger altid slås op, og samme type aftaler kan også findes på det private arbejdsmarked. Det kan naturligvis også være medvirkende til, at så mange rekrutteringer sker via disse såkaldte åbne rekrutteringskanaler,” siger Morten Thiessen.
Undersøgelsen viser også, at jobskiftet for sammenlagt 38 pct. vedkommende er hjulpet på vej via de såkaldte lukkede rekrutteringskanaler som netværk og headhunting.
”Der er helt sikkert brancher og nicher, hvor den primære vej til et nyt job går via netværk og headhunting. Det gælder ikke mindst for vores egne medlemmer. Alene sidste år blev flere end hvert andet IDA-medlem forsøgt headhuntet via deres netværk, og jo bedre netværk du har, jo flere tilbud vil du formentlig også få om nye spændende karrieremuligheder. Det skyldes også, at der er rift om vores medlemmers kompetencer inden for teknologi, it og naturvidenskab. Men det er altså langt fra det samme som, at de åbne rekrutteringskanaler ikke er i spil længere,” siger Morten Thiessen.
Hvordan fik du dit seneste job?
I alt |
Antal beskæftigede |
|
Jeg var aktivt jobsøgende og fandt det selv via f.eks. jobannoncer, jobopslag på jobportal eller uopfordrede ansøgninger |
46% |
1.367.495 |
Jeg blev opfordret til at søge det via henvendelse fra virksomheden/en medarbejder. |
21% |
523.777 |
Jeg blev opfordret til at søge det f.eks. gennem et headhunterfirma/rekrutteringsbureau. |
5% |
85.146 |
Jeg blev opfordret til at søge det af en i mit netværk. |
12% |
405.088 |
Andet |
16% |
482.494 |
Total |
100% |
2.864.000 |
Kilde: Userneeds for Ingeniørforeningen, IDA 2019. 2.000 svar, heraf 1.199 erhvervsaktive. Beskæftigelse fra Statistikbanken, AKU105, februar 2019.
Kontakter
Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i IDA, tlf: 51 37 59 30
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf: 51 85 17 64 / e-mail: slr@ida.dk
Billeder
Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
AI-anbefalinger kan skabe orden i kaos15.9.2025 14:36:40 CEST | Pressemeddelelse
IDA bakker op om ekspertgruppe, der vil skabe større transparens om AI-modeller og sikre økonomisk kompensation for at anvende ophavsretligt beskyttet materiale.
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
Danmark får ny naturvidenskabelig podcast8.9.2025 13:34:35 CEST | Pressemeddelelse
En ny podcast om biologi og bioteknologi ser dagens lys 11. september. Vært er Kristoffer Frøkjær, og bag podcasten står Ingeniørforeningen IDAs netværk IDA Bioscience.
IDA når historisk medlemsrekord4.9.2025 14:19:26 CEST | Pressemeddelelse
Med 175.000 medlemmer fortsætter fremgangen hos Ingeniørforeningen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum