Jan Hartvigsen fra SDU med i ny WHO-ekspertgruppe om rygsmerter
13.5.2020 10:10:33 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Under WHO’s Rehabiliteringsprogram har man derfor nedsat en 20 mand stor ekspertgruppe med repræsentanter fra alle seks WHO-regioner. Gruppen skal udarbejde WHO’s retningslinjer for behandling og rehabilitering af mennesker med kroniske rygsmerter: WHO’s Programme of Interventions for Rehabilitation Development Group for Low Back Pain. Det første (on line) møde i gruppen er allerede her den 27. maj, og arbejdet vil gå i gang straks derefter.
Professor og forskningsleder Jan Hartvigsen fra Institut for Idræt og Biomekanik, SDU, er blevet bedt om at indtræde i gruppen. Jan Hartvigsen har været professor på SDU i 13 år, og han er en af verdens højest rangerende forskere inden for smerter i muskler og led. Jan Hartvigsen har især forsket i årsagerne til, at så mange får problemer med ryggen, og hvordan vi bedst hjælper mennesker med rygsmerter til at leve et godt liv.
Kontakter
For yderligere information, kontakt:
Jan Hartvigsen
Mobil: 60114522
Mail:jhartvigsen@health.sdu.dk
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Stine Bjerrum Møller udnævnt til professor i klinisk psykologi og recovery i psykiatrisk praksis ved SDU3.8.2026 11:28:20 CEST | Pressemeddelelse
Nyt professorat skal styrke forskningen i personlig recovery og udvikle evidensbaseret, patientnær psykologisk behandling, der giver mennesker med mentale helbredsproblemer bedre muligheder for at leve et meningsfuldt liv på egne præmisser.
Mikkel Brabrand bliver ny institutleder for Institut for Regional Sundhedsforskning på SDU16.7.2026 09:10:56 CEST | Pressemeddelelse
Klinisk professor og overlæge i akutmedicin Mikkel Brabrand er udnævnt til institutleder for Institut for Regional Sundhedsforskning ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet. Han vil arbejde for at styrke forskning, uddannelse og samarbejdet på tværs af sundhedsvæsenet.
Ekspert i invasive arter: “Helvedeslarven” skal bekæmpes gennem en fælles indsats8.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
De vigtigste redskaber i kampen mod egeprocessionsspinderen er effektiv indberetning og hurtig handling. Det er vurderingen fra professor Sam Cushman på Syddansk Universitet.
Fremgang i søgningen til SDU’s uddannelser6.7.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år er der positive tendenser i søgningen til bacheloruddannelserne på Syddansk Universitet med en stigning i antallet af ansøgninger til 5 ud af 6 fakulteter. Derudover er der stor interesse for uddannelserne på SDU Vejle og SDU Business School.
Ny universitetsdirektør på Syddansk Universitet30.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter indstilling fra rektor Jens Ringsmose har SDU’s bestyrelse besluttet at ansætte Simon Krogh som ny universitetsdirektør. Han kommer fra en stilling som koncernchef i Beskæftigelses- og Socialforvaltningen i Odense Kommune og tiltræder stillingen den 1. september 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

