Jack Kerouacs "Big Sur" for første gang oversat til dansk
30.11.2021 10:51:00 CET | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse

Efter successen med bogen Vejene, bruger Jack ”King of beats” sine dage på at drikke sig fuld med sine venner og vågne op i en brandert på gulvet i andre folks huse. Han har brug for at slippe væk, og han låner derfor vennen Lorenzo Monsantos hytte i det afsides og smukke Big Sur, hvor det eneste, Jack skal bekymre sig om, er at få noget tiltrængt fred og ro. Men tingene går ikke som forventet: Selvom Jack tilsyneladende endelig kan slappe af i hytten i Big Sur, så er der alligevel tegn på, at noget er galt, og da han tager et smut tilbage til byen, begynder han for alvor at gå op i sømmene:
”Så vi kører tilbage til byen og tager ind på det gale pensionat for at drikke noget mere, og jeg besvimer som altid døddrukken på gulvet i det hus og vågner jamrende om morgenen, langt borte fra min dejlige feltseng på verandaen i Big Sur – Ingen blåskader pjevrer løs for at vække mig, intet rislende vandløb, jeg er tilbage i den hyggedystre by, og jeg er fanget.” (citat fra bogen)
Big Sur fortæller om Jacks kamp med sit eget mentale helbred og massive alkoholmisbrug. I takt med at han bevæger sig frem og tilbage mellem byen og naturen, larmen og stilheden, mennesker og ensomhed, begynder Jack at stille spørgsmål til, om det er ham selv, der er sindssyg? Eller om det er alle dem omkring ham?
Jack Kerouac (1922-1969) var en amerikansk forfatter, en del af beatgenerationen og især kendt for sin roman Vejene. Big Sur er semi-autobiografisk og skrivestilen eksperimenterende. Romanen skildrer Jacks kamp med den myte, som han selv er med til at skabe. Han er både velsignet med et stort talent og bebyrdet med en drift mod at ødelægge alting for sig selv. Nu er romanen for første gang oversat til dansk og udkommer som en del af Turbines klassikerserie.
Fakta om bogen:
BIG SUR
Forfatter: Jack Kerouac
Oversætter: Brian Dan Christensen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740672015
Sidetal: 229
Vejl. pris: 229,95 kr.
Udgivelsesdato: 30. november 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Burgerkogebogen hylder kærligheden til burgeren og de uendelige smagsmuligheder2.10.2026 08:54:00 CEST | Pressemeddelelse
Burgeren er meget mere end en hurtig spise. For kogebogsforfatter Gitte Jakobsen er den en kreativ legeplads, hvor smage, teksturer og farver kan kombineres på utallige måder. Det er netop den passion, der har ført til udgivelsen af Burgerkogebogen – en bog fyldt med inspiration til både nybegyndere og erfarne burgerentusiaster.
Kvindesagspioneren med det mørke kapitel28.9.2026 10:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Som en af Skandinaviens første kvindelige øjenlæger var Estrid Hein med til at bane vejen for rettigheder og muligheder for kvinder, som også rækker ind i vores nutid. Men bag hendes kamp gemte hun på en uhyggelig historie. Biografien Jeg græd mine modige tårer af Peter Borberg fortæller historien om den viljestærke personlighed, der også var mor til Piet Hein.
Japans fascinerende kulturhistorie28.8.2026 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
Asger Røjle Christensen har i over fyrre år fulgt udviklingen i Japan. I 13 år af sit liv har han boet og arbejdet som korrespondent i Tokyo. Gennem de sidste ti år har han på Turbine udgivet syv populære bøger om forskellige sider af Japans samfund og historie. Nu er han aktuel med bogen Aizu – dagligliv i Japan uden for storbyen.
Kate’s Joint fra Blågårdsgade rykker ind i dit køkken27.8.2026 12:38:06 CEST | Pressemeddelelse
Blågårdsgade 12 er adressen, hvor Kate Kamil gennem mere end 30 år har serveret dhal og andre velsmagende retter til både de lokale på Nørrebro og alle dem, der har fundet vej til Kate’s Joint. Nu deler Kate Kamil ud af sin historie og sine vegetariske opskrifter i kogebogen Kate’s Joint og det grønne, indiske køkken – Inspiration fra Indien, Ishøjplanen og Indre Nørrebro.
Peter Sommer debuterer i bogformat27.8.2026 10:45:44 CEST | Pressemeddelelse
Peter Sommer markerer et skævt lille jubilæum for 23 års sangteksteri, der har forsøgt at trykteste det danske sprogs evne til at findes i musikken, med udgivelsen af Sort på hvidt – sangtekster 2002-2025. Det er blevet til 103 tekster, fordelt over 10 albums, og nu samlet i en grafisk ambitiøs bog med tilhørende billedgalleri af hovedpersonen samt alle hjælperne omkring ham.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
