IværksætterIshøj fylder år

Udover fire år med gennemsnitlig 150 vejledninger på årsbasis, viser et hurtigt kig ned over arrangements-kalenderen, at der har været udbudt i alt 53 arrangementer. De har omhandlet alt lige fra rådgivercaféer til workshops i ’Video med mobilen’ og ’Influencer Marketing’ - og ifølge IværksætterIshøj har arrangementerne været populære.
Ishøj Kommunes gratis startpladser til iværksættere er indenfor det sidste år flyttet fra 2. til 8. sal på ishøj Rådhus. Her nyder de pt. 42 brugere ikke bare godt af det store netværk og sparring som findes her, men også af den fantastiske udsigt over byens tage og Køge Bugt, som de øverste etager af Ishøj Rådhus byder på. Det fortæller konsulent for erhverv og iværksættere i Ishøj Kommune, Gitte Grahndin.
Størst vækst blandt enkeltmands- og interessentvirksomheder
2018 bød på regional presseomtale af IværksætterIshøj, en invitation fra Udlændinge- og Integrationsministeriet til Folkemødet på Bornholm og ikke mindst en invitation fra selveste Statsministeriet til statsministerens topmøde om integration på Marienborg. Ishøj var nemlig i 2017 den kommune, der havde den største vækst blandt enkeltmands- og interessentvirksomheder ifølge SKATs statistik.
”Vi kom med, fordi de var interesseret i at høre, hvad det er for en forskel, Ishøj gør, når det handler om iværksætteri,” forklarer konsulent for erhverv og iværksætteri i Ishøj Kommune, Gitte Grahndin.
IværksætterIshøj giver flere Ishøj-borgere inspiration til at starte egen virksomhed. Erfaringerne i Ishøj Kommune viser, at det gør en forskel for nystartede selvstændige, at de kan få lokal startvejledning.
”Det betød meget for os, at det var nemt og behageligt at tale med en lokal iværksætterkonsulent. Jeg havde hørt om IværksætterIshøj fra en veninde,” fortæller iværksætter Hatice Kose. Hun suppleres af Shafaq Khan, som også er iværksætter, der forklarer, at motivationen til at blive selvstændig for hende kom efter flere karrierejobs:
”Jeg havde brug for bedre balance mellem arbejde og familieliv, og den fleksibilitet har jeg funder som selvstændig. Det motiverer mig også, at vi nu sammen bygger et firma op fra bunden og kan se det vokse.”
Kontakter
Gitte Grahndin, erhvervs- og iværksætterkonsulent, Center for Byudvikling, tlf. 43 57 72 56 eller gingr@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
Ishøj Kommune er Østdanmarks bedste idrætskommune21.10.2025 13:05:56 CEST | Pressemeddelelse
DIF kårer i en ny kommuneundersøgelse Ishøj Kommune til Østdanmarks bedste idrætskommune. På landsplan er Ishøj hoppet fra en 28. plads til en 7. plads siden 2021
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


