It-sikkerheden truet af mangel på kompetencer
28.1.2020 13:32:32 CET | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Hver femte danske private virksomhed mangler kompetencer på flere områder indenfor it-sikkerhed, og i det offentlige er billedet noget værre. Her er manglen på it-sikkerhedskompetencer så høj, at hver fjerde myndighed er berørt. Det viser en undersøgelse fra Ingeniørforeningen, IDA blandt 760 it-professionelle medlemmer af det fagtekniske netværk IDA IT.
I september blev høreapparatsvirksomheden Demant udsat for et cyberangreb, der kostede dem 650 millioner kroner. Der var tale om et ransomware-angreb, hvor kriminelle afpresser myndigheder og virksomheder for store pengebeløb ved at kryptere vitale dele af ofrenes it-systemer.
Kort før årsskiftet kom Center for Cybersikkerhed med en trusselsvurdering, hvor det advarer om en stigende trussel om disse typer af angreb, og set i lyset af, at Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden, er resultaterne i undersøgelsen bekymrende læsning. mener Kåre Løvgren, der er formand for IDA IT.
”Det er et vitalt område at mangle kvalificeret arbejdskraft. Til efteråret bliver det for første gang mulig tage en kandidatgrad i cybersikkerhed, men det løser desværre ikke den nuværende udfordring. Manglende kompetencer kan komme til koste astronomiske summer, hvis en privat virksomhed bliver angrebet uden at kunne forsvare sig. Vi ved, at angrebene bliver mere sofistikerede, og derfor er det vigtigere end nogensinde før, at have den rette bemanding med de rette kompetencer,” siger han.
Den danske offentlige sektor er flere gange blevet kåret til den mest digitaliserede offentlige sektor i verden, og grundet blandt andet vores cpr-system, er der indsamlet enorme mængder persondata om alle danske borgere.
”Særligt i denne sektor er det essentielt, at de rette kompetencer er til stede, så borgerne kan være garanteret, at oplysninger om dem er ordentligt beskyttet. Det er derfor stærkt bekymrende, at hver fjerde it-professionelle i det offentlige angiver, at de mangler it sikkerhedskompetencer på deres arbejdsplads,” siger Kåre Løvgren.
Ifølge undersøgelsen er Top 3 på mangellisten kompetencer, der kan beskytte mod og forebygge brud på it-sikkerheden. Herefter følger manglende kompetencer til at designe og bygge sikre it-systemer og kompetencer til at drifte og vedligeholde sikre it-systemer.
Oplever du, at I på din arbejdsplads mangler it sikkerhedskompetencer?
|
|
Antal |
Procent |
|
Ja |
156 |
21 % |
|
Nej |
504 |
66 % |
|
Ved ikke |
71 |
9 % |
|
Ønsker ikke at svare |
29 |
4 % |
|
I alt |
760 |
100 % |
Kilde: IDA Analyse 2019 blandt 760 IDAs it-professionelle
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag24.2.2026 10:41:40 CET | Pressemeddelelse
Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling.
Akutpakke til dansk beredskab er tiltrængt20.2.2026 12:02:31 CET | Pressemeddelelse
Regeringens opprioritering af det hjemlige beredskab med over en milliard kroner til udvalgte sektorer i den kritiske infrastruktur er et vigtigt skridt
Stort flertal af danskerne er villige til at dele deres sundhedsdata13.2.2026 10:00:42 CET | Pressemeddelelse
Danskerne er parate til at stille deres sundhedsdata til rådighed for forskning, diagnostik og behandling. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra IDA. Villigheden er klar, men tilliden kræver rammer for datasikkerhed, anonymitet og brug.
IDA: Godt forlig på det statslige område11.2.2026 10:38:33 CET | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig på det statslige område. IDA har fået indfriet sine krav og er tilfredse med forliget.
Der er rift om ingeniørerne6.2.2026 09:04:50 CET | Pressemeddelelse
Manglen på højtuddannede indenfor STEM giver travlhed hos headhunterne. Indenfor de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
